Salı , 26 Mayıs 2015
Anasayfa » Manşet » HDP: ‘Bizimle aynı günde Erdoğan’ın da miting yapması provokasyona zemin hazırlayabilir’
HDP: ‘Bizimle aynı günde Erdoğan’ın da miting yapması provokasyona zemin hazırlayabilir’

HDP: ‘Bizimle aynı günde Erdoğan’ın da miting yapması provokasyona zemin hazırlayabilir’

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) 30 Mayıs’taki İstanbul Kazlıçeşme mitingi ile Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılacağı Yenikapı’daki Fetih kutlama programı yaklaşık aynı saatlerde olacak. HDP İstanbul İl Örgütü Eş Genel Başkanı Cesim Soylu, “Cumhurbaşkanı’nın aynı gün ve saatte miting yapacak olması provokasyondur. Şimdiye kadarki saldırılarda soğukkanlılığımızı koruduk. Bu mitingde de kitlemiz, hiçbir şekilde provokasyonlara gelmeyecek” dedi. HDP Milletvekili Pervin Buldan da, Erdoğan’ın mitingini manidar bulduğunu söyledi.

Basın toplantısı düzenleyen HDP İl Örgütü Eş Genel Başkanı Cesim Soylu, İstanbul mitinginin seçim çalışmalarının zirvesi olacağını söyledi. İstanbul’da iyi bir seçim çalışması yürüttüklerini kaydeden Soylu, “Miting yapacağımız önceden belliydi. Çok erken bir tarihte bunu emniyete bildirmemize,  valilikle görüşmemize rağmen aynı gün neredeyse aynı saatlerde Yenikapı’da AKP mitingi yapılmaktadır. Valilik, her ne kadar bunu İstanbul’un kurtuluşunun yıl dönümü olarak değerlendirse de Cumhurbaşkanı ve Başbakan aslında AKP mitingi yapmaktadırlar. AKP’nin renkleriyle İstanbul donatılmış. AKP’nin pankartları ve çağrılarıyla ve yetkilerinin fotoğraflarıyla donatılmış bir mitingdir. Bu mitingin aynı güne ve saatlere getirilmiş olması bizce bir provokasyondur. Farklı partilere mensup milyonlarca insanın aynı mekana doğru geliyor olmasının  provokasyona zemin hazırladığını ve bunun böyle yapılmasının esasen provokatif olduğunu söylemek istiyorum” diye konuştu.

 

‘MİTİNGE GELİRKEN SOĞUKKANLILIĞINIZI KORUYUN’

 

HDP’ye yapılan saldırıları hatırlatan Soylu, şöyle devam etti:

“Bu güne kadarki saldırılara karşı soğukkanlılığımızı koruyarak provokasyonlara gelmediğimiz gibi bu mitingde de kitlemiz, mitingimize gelmek isteyenler hiçbir şekilde provokasyonlara gelmeyecek. Kuşkusuz, otobüslerde, vapurlarda, metrobüste, Marmaray’da AKP seçmeniyle birlikte geleceklerdir. Seçmenimize de bir çağrıda bulunuyorum. Şimdiye kadar koruduğumuz metanetimizi bu süreçte daha fazla koruyacak, son derece demokratik bir etkinliğe gittiğimizi gösterircesine birlikte gelecek, hiçbir şekilde sözlü ya da başka şekilde karşılaşmamız olmayacak. Hiçbir seçmenimizin böyle bir tutumu olmayacak. En sakin ve örnek olacak şekilde mitinge gelip oradan da bu şekilde dağılacaklardır. Bizim, bu tür provokatif tutumlara cevabımız 7 Haziran’da seçimde olacaktır.”

 

Belediye imkanlarından yararlanmayacaklarını belirten Soylu, “Belediyeler, otobüslerle alanlara insan taşıma değil, diğer tüm çalışmalarda AKP’nin hizmetinde oldu. Bizim böyle bir talebimiz olmadı. Kendi olanaklarımızla, gerçekleştireceğimiz bir miting olacak” dedi.

 

HÜDA KAYA: EMİRLERLE ALANLARI DOLDURMA GAYRETİNDELER 

 

HDP İstanbul milletvekili adayı Hüda Kaya, 30 Mayıs Cumartesi günü herkesi Kazlıçeşme Meydanı’na davet etti. Kaya, “HDP olarak bütün halklarımızla, insanlarımızla, nasıl eşit olmayan şartlarda seçim kampanyası yürüttüğümüzün hepimiz farkındayız. Trilyonlarca yardım alan devlet, sistem partileri var karşımızda. Bir de iktidar olan partinin elinde bulundurduğu devletin bütün kurumlarıyla kaymakamlık, valilik, emniyet, diyanet başta olmak üzere hastanelere, öğretmenlere kadar bütün kamu görevlilerini hatta öğrencilerini, elemanlarını genelgelerle, emirlerle meydanlara nasıl taşımayla alanları doldurma gayretinde olduklarının farkındayız” diye konuştu.

 

Bu imkanların hiç birinin ellerinde olmadığını ifade eden Kaya, “Tamamen kendi emeklerimizle, ekmek paramızla, koşturmamızla, alın terimizle ortaya bir çaba koyduk. Ve hep beraber cumartesi günü İstanbul’da bu emeklerimiz için bir araya gelelim, buluşalım. Türkiye’ye coşkumuzu, barajları nasıl parçalayacağımızı gösterelim. Sandıklarımıza, oylarımıza sahip çıkarak çıkan sonuçlarla 8 Haziran’da bir barış bayramını hep beraber kutlayacağımıza inanıyorum” dedi.

PERVİN BULDAN: CUMHURBAŞKANI’NIN HDP’YLE AYNI TARİHTE MİTİNG YAPMASI MANİDAR

HDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, demokratik olmayan bir yarış içerisinde olduklarını söyledi. Buldan şöyle konuştu:

“Bir tarafta devletin tüm imkanlarını kullanan bir iktidar partisi, diğer tarafta hazine yardımı alan muhalefet, bir tarafta da halkın bağışlarıyla ayakta durmaya çalışan Halkların Demokratik Partisi var. Böylesi adaletsiz bir yarış içerisinde emek vererek, çaba sarf ederek, mücadele ederek bu günlere kadar geldiğimizi ifade etmek isterim. 7 Haziran, aslında bir dönüm tarihidir. 7 Haziran, ezilen halkların kendi kaderini belirleyeceği bir tarih olacaktır. Ben şuna inanıyorum. 7 Haziran’da Türkiye’de yaşayan tüm halklar ellerini vicdanlarına koyarak, kendi kaderlerini belirleyeceklerdir. Bunun için, belki İstanbul’da küçük çapta da olsa mitingler gerçekleştirdik fakat her gittiğimiz yer büyük miting oldu. Bu mitingleri, 30 Mayıs’ta Kazlıçeşme Meydanı’nda taçlandıracağımız bir mitinge çevirmek istiyoruz.”

AYNI SAATTE OLMASI MANİDAR

“Milyonların sel olup aktığı bir Kazlıçeşme görmek istiyoruz” diyen Buldan, şöyle devam etti:

“Aynı tarih ve saatte Cumhurbaşkanı’nın bir miting gerçekleştirmesi gerçekten manidar bir durum. Cumhurbaşkanı da biliyor ki o tarihte ve kendisine yakın olan bir meydanda Halkların Demokratik Partisi’nin bir seçim mitingi gerçekleşecek. Buna denk bir tarih ve saat belirlemeleri tamamıyla Halkların Demokratik Partisi’nin mitingini boşa çıkarmak anlamına gelecektir, onlar açısından. Ama biz şuna inanıyoruz, halklar Cumhurbaşkanı’nın gerçekleştireceği mitinge değil halkların birlikte olacağı mitinge geleceklerdir.”

CİHAN

Etiketler: