Salı , 12 Mayıs 2015
Anasayfa » Politika » HDP’den iki bomba…Kongra-Gel lideri ve Aziz Nesin’in oğlu aday !
HDP’den iki bomba…Kongra-Gel lideri ve Aziz Nesin’in oğlu aday !

HDP’den iki bomba…Kongra-Gel lideri ve Aziz Nesin’in oğlu aday !

Seçime parti olarak girmeye karar veren HDP, eski DEP milletvekili ve KCK Yürütme Konseyi Üyesi ve eski Kongra Gel Başkanı Zübeyir Aydar’ı memleketi Siirt’ten aday göstermeye hazırlanıyor. Daha önce Sebahat Tuncel’i cezaevindeyken aday gösteren HDP, ilk kez Avrupa kanadından bir ismi aday göstermeye hazırlanıyor. Hakkında kesinleşmiş bir mahkeme kararı bulunmayan Aydar’ın avukatları aracılığıyla başvuru yapıp seçildikten sonra Türkiye’ye döneceği belirtiliyor.

Cumhuriyet’ten Mahmut Oral’ın haberine göre Türkiye solu, muhafazakâr camia, Aleviler, Gezi aileleri ve birçok isme adaylık teklifi götürerek geniş bir aday yelpazesi oluşturmaya çalışan HDP, seçime sürpriz adaylarla gidecek. HDP’nin eski DEP milletvekili ve KCK Yürütme Konseyi Üyesi ve eski Kongra Gel Başkanı Zübeyir Aydar’ı memleketi Siirt’ten aday göstermeye hazırlandığı belirtiliyor. 21 yıldır Avrupa’da yaşayan KCK Yürütme Konseyi Üyesi ve eski Kongra Gel Başkanı Aydar’ın Türkiye’ye geri dönmesine engel teşkil edecek herhangi bir kesinleşmiş hapis cezası, tutuklama ya da yakalama kararı bulunmadığı belirtiliyor.

YAKALAMA KARARI KALDIRILDI

Zübeyir Aydar ile Remzi Kartal’ın da aralarında bulunduğu 26 Kürt siyasetçi için “Sürgünde Kürt Parlamentosu” ile “Kürdistan Ulusal Kongresi”nin oluşumunda yer aldıkları iddiasıyla 22.5 yıla kadar hapisle yargılandıkları davada Ankara 8. Ağır Ceza Mahkemesi, 15 Haziran 2014’te yakalama kararlarını kaldırmış, 3 ay içinde Türkiye’ye gelmeleri halinde “tutuklanmama güvencesi” vermişti. Mahkemenin kararına göre 3 ay içinde Türkiye’ye dönerek mahkemede ifade vermeleri durumunda,
CMK’nin “Sanığa Verilecek Güvence Belgesi” başlıklı 246. maddesi uyarınca tutuklanmayacaklardı. Söz konusu maddede, “Mahkeme, gaip olan sanık hakkında duruşmaya gelmesi halinde tutuklanmayacağı hususunda bir güvence belgesi verebilir ve bu güvence koşullara bağlanabilir” ifadesi yer alıyor. Aydar’ın Avrupa’dan aday gösterilecek ilk isim olacağı belirtilirken Aydar gibi uzun süredir Avrupa’da olan Kongra-Gel Eş Başkanı Remzi Kartal’ın ise Avrupa’da kalmaya devam edeceği ifade edildi.

TAM 21 YILDIR TÜRKİYE’DEN UZAKTA

Siirt’te İHD Şube Başkanlığı ve SHP İl Başkanlğı görevinde bulunan Aydar, 1991’de SHP listesinden milletvekili seçildi ve aynı yıl DEP’e geçti. 1994’te DEP milletvekilleri Leyla Zana, Orhan Doğan, Hatip Dicle, Ahmet Türk, Sırrı Sakık ve Mahmut Alınak’ın dokunulmazlıklarının kaldırılıp cezaevine konulmalarının ardından Aydar Türkiye’yi terk etti. 1994’te İsviçre’de sığınmacı statüsü aldıktan sonra PKK tarafından 1995’te kurulan Sürgündeki Kürt Parlamentosu (PKDW) ve 1999’da kurulan Kürdistan Ulusal Kongresi (KNK) oluşumlarında yer alan Aydar, 2003’te Kongra-Gel başkanı oldu. Aydar, 14 Ekim 2009’da ABD Hazine Bakanlığı bünyesindeki Yabancı Varlıkların Kontrolü Ofisi tarafından özel olarak belirlenmiş uyuşturucu kaçakçısı olarak ilan edildi. Haziran 2010’da Belçika’da tuklanan Aydar, üç hafta sonra serbest bırakıldı.

İKİNCİ BOMBA AZİZ NESİN’İN OĞLU

HDP’nin ikinci flaş adayı ise Türk edebiyatının dev ismi Aziz Nesin’in oğlu Ali Nesin oldu.  Kuruluş aşamasında Ankara’da parti üyesi olduğunu belirten Ahmet Nesin, “Hatta çok enteresandır, Ankara’da partiye üye olurken ‘Antalya Konyaaltı’ diye üye oldum. Üyeliği, daha sonra buraya gönderdiler” dedi.

Haziran seçimlerinde HDP’nin tüm renkleriyle mecliste yer alması gerektiğini dile getiren Nesin, resmi aday adaylık başvurusunu partide sürecin başlayacağı pazartesi günü yapacağını söyledi.

Antalya’da yerel seçimlerde HDP’nin ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Selahattin Demirtaş’ın aldığı oylardan yola çıkarak partinin 2 milletvekili çıkaracak güce sahip olduğunu dile getiren Ahmet Nesin, “Antalya’da 1 olur, 2’nci milletvekilini zorlayacağımızı düşünüyorum” dedi.

Antalya’da partisinin oylarının Türkiye’de gelişen süreçten bağımsız olmadığının altını çizen Nesin, “Bütün Türkiye barış istiyor. Barış sürecinde mecliste ciddi bir çoğunlukla olmak zorundayız. Bu hem Kürtler hem de sosyalistler açısından ciddi bir mesele. Barış sürecine geçilmediği sürece Türkiye’de hiçbir şeyin çözülemeyeceğine inanıyoruz” dedi.

Daha önce 1999’da ÖDP’den aday adaylığı süreci yaşadığını anlatan 58 yaşındaki Nesin, “Bu işin profesyoneli olmadığımızdan son anda adli sicilden döndük. 2’nci bölgeden 8’inci sıradan adaydım ama olmadı. Yer alsam kazanacaktım zaten” diye konuştu.

Antalya’da HDP listelerinde kendisi için sıra sorunu olmadığını söyleyen Nesin, “Kimin seçileceğine hep beraber karar vereceğiz. Liste başı, ortası, sonu gibi bir şey bizim partide yok. Kulis de yok” diye konuştu.

Nesin, aday adaylık için yatırması gereken 2 bin TL için, “Aday olmasam da parti seçime katılıyor, para lazım. Bize devlet para vermiyor. Afiş bastırarak zaten harcayacağımız parayı şimdi böyle vereceğiz” diye konuştu.

Etiketler: