Cuma , 29 Mayıs 2015
Anasayfa » Politika » HDP KADIN BİLDİRGESİNİ AÇIKLADI: Dünyanın en haklı yarısı olan kadınlara özgürlük çağrısıdır
HDP KADIN BİLDİRGESİNİ AÇIKLADI: Dünyanın en haklı yarısı olan kadınlara özgürlük çağrısıdır

HDP KADIN BİLDİRGESİNİ AÇIKLADI: Dünyanın en haklı yarısı olan kadınlara özgürlük çağrısıdır

HDP Kadın Seçim Bildirgesi, Eş Genel Başkan Figen Yüksekdağ ve kadın milletvekili adaylarının katıldığı toplantıyla dün Taksim Hill Otel’de açıklandı. Toplantıya, DTK Eşbaşkanı Selma Irmak, HDK Eş Sözcüsü Sebahat Tuncel, Demokratik Bölgeler Partisi Eşbaşkanı Emine Ayna, HDP İstanbul Milletvekili Adayı ve İmralı Heyeti Üyesi Pervin Buldan, HDP 1. Bölge Milletvekili adayı Hüda Kaya HDP Marmara Bölgesi milletvekili adayları ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarından kadınlar katıldı. Toplantının girişinde katılımcı kadınlar Ermenice, Kürtçe, Zazaca, Lazca, Arapça ve Türkçe olarak selamlandı.

“KİRLİ ÇAMAŞIRLARI YIKAMAYACAĞIZ”

Kadın Bildirgesi HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ tarafından açıklandı. Yüksekdağ konuşmasında “Dünyanın tüm kirli çamaşırlarını ve kirli bulaşıklarını biz yıkamayacağız. Bütün dünyayı kendi emeğimizle doyurmayacağız. Bizler özgürleştiğimiz bir ülke hayal ediyoruz. Bunu yapabiliriz”dedi. Kobane ve Şengal’de savaşan kadınları da selamlayan Yüksekdağ’ın konuşması sık sık “Jin jiyan azadi” (Kadın, yaşam, özgürlük) sloganıyla kesildi.

İŞTE VAATLER

HDP’nin Kadın seçim Bildirgesi’nde yer alan vaadlerden bazıları şöyle: l Ev dışında başka bir işte çalışmayan kadınlar da dahil olmak üzere tüm kadınların ev içi emeğini de gözeten sosyal güvenlik haklarının sağlanacak, çalışma yaşamında kadınlara yönelik güvencesiz, düşük ücretli işlere ve iş yerlerinde mobbing, taciz gibi cinsiyetçi uygulamalara son verilecek. Bütün bakanlıklar, cinsiyet eşitliği politikalarını esas alacak. l Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yerine, Kadın Bakanlığı, Eşitlik Bakanlığı ve Sosyal Politikalar Bakanlığı kurulacak. l Ev içi yaşlı, hasta ve çocuk bakım hizmetleri toplumsal hizmet olarak verilecek, her mahalleye ihtiyacı karşılayacak kadar kreş açılması amacıyla girişimde bulunulacak, belediyelere yasal zorunluluk getirilecek. l Kadına şiddeti teşvik eden ve cezasızlığı doğuran yasaları değiştirilecek, nüfusu elli bini geçen her kentte Kadın Bakanlığı’na ya da yerel yönetimlere bağlı “kadın sığınağı” açılacak, açmayanlar hakkında yaptırım uygulanacak. l Yerel yönetimlerin”modern kent” anlayışına karşı ekolojik, cinsiyet eşitlikçi ortak yaşam alanları yaratılmasını ve kentlerin ekolojik planlanmasını sağlayacak girişimler desteklenecek. l Sağlık hizmetleri için prim uygulamasına son verilecek. Katkı-katılım ve her türlü cepten ödemeler kaldırılacak.”

 

ERKEK KATILIMCILAR ALINMADI

 

Feminizmin rengi olarak bilinen Mor renkle donatılan salonda Yüksekdağ’ın konuşması öncesi halaylar çekildi. Toplantı başlamadan hemen önce yapılan anonsla toplantıya yalnızca kadınların davetli olduğu belirtilerek basın mensupları dışındaki erkeklerin salon dışına çıkması istendi. Gri takımının üzerine mor atkı takan Yüksekdağ, kürsü hakimiyeti ve konuşması arasına serpiştirdiği sempatik esprileriyle beğeni topladı. Konuşması sırasında “2015 seçimleri” yerine yanlışlıkla “2017 Seçimleri” diyen Yüksekdağ salon tarafından uyarılınca “2017’de de iktidar mı olacağız acaba” diye espri yaptı. Konuşma uzayıp salonda uğultu belirince de “Bunları dinlemesi zor ama yapması kolay olacak” diye dikkatleri tekrar kendi üzerine toplamasını bildi. Yüksekdağ’ın kadın seçim beyannamesi açıklaması 1 saati aşkın sürdü. Bildirgenin okunmasının ardından Yüksekdağ partili kadınlara papatya dağıttı. Ardından Keçe Kurdan türküsü eşliğinde halaylar çekildi.

 

SÜMEYRA TANSEL

Etiketler: