Perşembe , 28 Mayıs 2015
Anasayfa » Manşet » Demirtaş: Erdoğan’a kalsa Kürt yok diyecek de buna cesaret edemiyor
Demirtaş: Erdoğan’a kalsa Kürt yok diyecek de buna cesaret edemiyor

Demirtaş: Erdoğan’a kalsa Kürt yok diyecek de buna cesaret edemiyor

Halkların Demokratik Partisi Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, İstanbul’da seçim çalışmalarını sürdürüyor. Demirtaş bugün İstanbul Şirinevler’de bulunan Din Âlimleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’ni (DİAYDER) ziyaret etti.

Demirtaş, DİAYDER yöneticilerine partinin politakalarını anlattı.

KÜRT SORUNU

Bu arada Demirtaş’a, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kuveyt dönüşü uçakta yaptığı “Kürt sorunu yoktur. Kürt sorunu ifadesi ayrımcılıktır” açıklaması soruldu. Buna “Bu ülkede herkesin sorunu var. Kürdün sorunu katmerlidir” diyen Demirtaş şöyle devam etti:

“Herkes 2 sorun yaşıyorsa, Kürt 3 sorun, 4 sorun yaşıyor. Sorunsuz yurttaş yok bu ülkede. Herkesin derdi sorunu var. Sayın Cumhurbaşkanı desteklediği partiye oy kazandırmak için koskoca bir halkı rencide etmekten vazgeçmeli artık. Ortada bir müzakere, çözüm süreci var; bunu böyle elinin tersiyle iterek… Milliyetçi oyları kapmak için ülkeyi ateşe atmanın hiçbir anlamı yok. Sayın Cumhurbaşkanı ‘bu ülkede Kürt sorunu yok’ demiş olabilir, hatta ona kalsa ‘Kürt yok’ diyecek de buna cesaret edemiyor. O yok dedi diye de yok olmuyor.  Bizler sorunlarımızın diyalog içinde çözümünden yana olduk. Seçim sürecinde de sonrasında da bu tavrımızı sürdüreceğiz.”
RESIMID_15710710
“BİZ TIRNAK OLACAĞIZ SÜREKLİ, BEYEFENDİ DE ET”

Sözü Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yeni seçilen KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı arasındaki tartışmaya getiren Demirtaş, “Sağa sola bu şekilde emirler yağdırarak, karşında boyun bükmeyenin boynunu vurmaya kalkışarak, bu ülkede Cumhurbaşkanlığı makamını dolduramazsın. Burayla da yetinmiyor. Kıbrıs’a fırça atıyor.

Kıbrıs’ın Cumhurbaşkanı daha yeni seçilmiş. Daha tebrik etmedin. ‘Hayırlı olsun, kutluyorum’ demeden, ‘ağzından çıkanı kulağın duysun’ diyor. Bu mudur demokrasi anlayışı? Yüzde 60 oyla seçilmiş Kıbrıs’ın Cumhurbaşkanı…

Hani milli irade? Hani sandığa saygı? Niye ona biat etmiyor: Onun istediği aday seçilmemiş diye… Tebrik bile etmiyor, kutlamıyor. Fırça çekiyor. Bir ülkenin, bağımsız bir ülkenin, Kıbrıs öyle, bağımsızlığını ilan etmiş bir ülkenin cumhurbaşkanı. İlle ‘bizim yavrumuz olacaksın’ diyor. Onlar ‘hayır, eşit olsak olmaz mı’ diyor; ‘Hayır yavrumuz olacaksın’… Anlayış budur. Kürtlere de böyle bakıyor. ‘Biz eşit olsak olmaz mı’ diyoruz.

‘Yok yavrumuz olacaksın’. ‘Etle tırnak gibi olacağız’. Biz tırnak olacağız sürekli, beyefendi de et olacak. Kusura bakmasınlar. Bütün dünyada adalet, eşitlik, lafta kalmamalı, pratiğe geçebilmeli. Bu ülkede bunu yapacak bizim dışımızda bir anlayış yok” diye konuştu.

Özgür ALTUNCU – Yaşar KAÇMAZ / DHA

HDP ESBASKANI SELAHATTIN DEMIRTAS SIRINEVLER MEYDANDAKI SECIM CADIRINI ZIYARET ETTIKTEN SONRA ESNAFLA BULUSTU. ARDINDAN DIN ALIMLERI DERNEGINE GELEREK BASIN ACIKLAMASI DUZENLEDI. FOTOGRAF:UGUR CAN/ISTANBUL DHA

 

 

Etiketler: