Salı , 2 Haziran 2015
Anasayfa » Manşet » HDP’li Önder ve Buldan’dan Erdoğan ve Davutoğlu’na bomba tepkisi..’Sakın kınamayın.Susun yeter’
HDP’li Önder ve Buldan’dan Erdoğan ve Davutoğlu’na bomba tepkisi..’Sakın kınamayın.Susun yeter’

HDP’li Önder ve Buldan’dan Erdoğan ve Davutoğlu’na bomba tepkisi..’Sakın kınamayın.Susun yeter’

Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekili Pervin Buldan Mersin ve Adana’daki HDP binalarına yönelik patlamaların ardından Twitter hesabından sert bir mesaj paylaştı.

Buldan mesajında “Ne Cumhurbaşkanı, ne Başbakan ne de Hükümet’in diğer yetkilileri bugünkü saldırılarla ilgili kınama yapmasınlar. Sussunlar yeter…!!” ifadelerini kullandı.

SIRRI SÜREYYA ÖNDER: DİZ ÇÖKTÜREMEYECEKLER

HDP Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Adana ve Mersin il başkanlıklarına çiçek ve kargo paketlerindeki bombaların patlaması sonucu 3’ü ağır 6 kişinin yaralandığını belirtti. Önder, “Bunlar atını itini nallayıp üzerinize geliyorlar. Bu dizimiz toprağı görmedi, görmeyecek. Bize diz çöktüremeyecekler.” dedi.

Ankara’da katıldığı bir radyo programında açıklamalarda bulunan Önder, seçim çalışmalarına başladıkları günden bu yana HDP’nin seçim noktalarına 62 kez saldırı düzenlendiğini söyledi. Önder, Adana binasındaki saldırıda ise 3’ü ağır olmak üzere 6 vatandaşın yaralandığını bildirdi.

HDP’yi bölge partisi olmakla itham eden fakat yükselişi gördükleri için faşizan bir yönelikle ‘Siz tekrar bölge partisi olun’ diyenlerin saldırıları tertiplediklerini savunan Önder, şu ifadeleri kullandı: “Bizim sağladığımız açılımla bütün kesimlerde bir yaratınca bu yönelimi kesmek için saldırılar gerçekleştiriliyor. Bu bizim gelişmekte olduğumuzun göstergesi, onlar için bir tehdit olmasaydık böyle kanlı saldırılar gerçekleşmezdi. Cumhurbaşkanı, Başbakan, Kabine Üyeleri’nin bize söylediği sözlerin yüzde 5’i normal genel demokrasinin egemen olduğu bir ülkede söylense nefret suçu kapsamında soruşturmaya uğrar. Bunlar atını itini nallamış üzerinize geliyorlar.”

“Bu ülkede ümidi tükettiler, seçim havası yok. Eşit yurttaşlığı elinden aldılar.” diyen Önder, “Biz bu topraklar umut getirdik, bu ham bir umut değil. Bu dizimiz toprağı görmedi, değmeyecek. Bize diz çöktüremeyecekler.” diye konuştu.

BAYDEMİR: KAFAMIZI KIRSALAR DA KARŞILIK VERMEYECEĞİZ

HDP Şanlıurfa birinci sıra adayı Osman Baydemir HDP’ye yönelik saldırıların arttığını vurgulayarak, “Kafamızı kırsalar da karşılık vermeyeceğiz. Ancak bu duruşla onların politikalarını boşa çıkarabiliriz. Zor ve zahmetli bir yoldur ama nefsimize hakim olacağız” dedi.

HDP’nin Türkiye genelinde 60 bürosunun saldırıya uğradığını, parti arabalarının taşlandığını ve arkadaşlarının darp edildiğini hatırlatan Baydemir,  “Biz onlara tek bir taş bile atmadık. Kendimizi koruyamaz mıyız, koruyabiliriz. Ama biz diyoruz ki savaş uzak olsun. Bize düşmanlık yapsanız da karşılık vermeyeceğiz. Kafamızı da kırsanız karşılık vermeyeceğiz. Ancak bu duruşla onların politikalarını boşa çıkarabiliriz. Zor ve zahmetli bir yoldur ama nefsimize hakim olacağız. Yarın bugünden daha iyi olacak ama bunun için sabretmemiz lazım” diye konuştu.

HDP: “SALDIRILARIN SİYASİ SORUMLULUĞU CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, BAŞBAKAN VE DİĞER AKP HÜKÜMETİ MENSUPLARINA AİTTİR”

HDP Merkez Yürütme Kurulu, Adana ve Mersin il binalarına yapılan bombalı saldırıları kınadı, sorumluların bir an önce açığa çıkarılmasını istedi. HDP Merkez Yürütme Kurulu’nun saldırılara ilişkin yazılı açıklamasında, 7 Haziran seçimleri yaklaştıkça partilerine yönelik saldırıların da arttığını belirterek, “Saldırılarla bizleri yıldıramazsınız.” denildi.

Bugüne kadar HDP Genel Merkezi dahil yaklaşık 60 noktada parti binalarına, araçlarına, üyelerine ve gönüllülerine saldırı yapıldığını bildiren açıklamada, “Bu saldırıların siyasal sorumluluğu başta Cumhurbaşkanı Erdoğan olmak üzere Başbakan ve diğer AKP Hükümeti mensuplarına aittir. Her konuşmalarında partimizi hedef gösteren, Eş Genel Başkanlarımıza, parti yöneticilerimize ve vekil adaylarımıza hakaret eden ve iftira atan bu zihniyet bugün yeni ürünlerini Adana ve Mersin’de almıştır “ ifadeleri yer aldı.

Açıklama, “Şu bilinsin ki, hiçbir güç HDP’nin Türkiye halklarıyla buluşmasını engelleyemeyecektir. ‘Yeni Yaşam’ ve ‘Büyük İnsanlık’ çağrılarımız Türkiye’nin dört bir yanında hayat bulmaya devam ediyor. Adana ve Mersin il binalarımıza yapılan bombalı saldırıları nefretle kınıyor, sorumluların bir an önce açığa çıkarılmasını bekliyoruz” diye sona erdi.

 

CİHAN

Etiketler: