Perşembe , 28 Mayıs 2015
Anasayfa » Manşet » Herkese davet var muhalefete yok
Herkese davet var muhalefete yok

Herkese davet var muhalefete yok

Çanakkale Savaşları’nın 100. yıldönümünü anma törenilerine muhalefet liderlerinin davet edilmediği ortaya çıktı. Törenlere onlarca yabancı devlet başkanı ve başbakan katıldı.

 

Hürriyet’ten Zeynep Gürcanlı‘nın haberine göre, muhalefet partileri, Çanakkale’de düzenlenen törenlere davet edilmediklerini açıkladı.

 

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, ana muhalefete davet gelmemesini “protesto ediyorum” diyerek tepki gösterdi. Tekin, şöyle konuştu; “AKP dirilerimize yaptığı zulümden sonra ölümlerimize de zulüm yapıyor. O törende, kupon arsacılar bile var, Türkiye Cumhuriyet’nin ana muhalefeti, Atatürk’ün partisinin temsilcileri davetli değil. Şiddetle protesto ediyorum.”

 

‘KENDİLERİ ÇALIP KENDİLERİ OYNUYOR’

 

MHP Grup Başkan Vekili Yusuf Halaçoğlu, Çanakkale’nin 100. yıldönümü anma törenleri için MHP’ye de davet gelmediğini açıkladı. “Ne bana, ne de diğer grup başkanvekili arkadaşa herhangi bir davetiye gelmedi” diyen Halaçoğlu, şöyle konuştu:

 

“Kendileri çalıp kendileri oynuyorlar. Oyun oynuyorlar orada. Bir reklam yapıyorlar, reklamın içerisine Cumhurbaşkanı’nı koyuyorlar. Böylece, bu reklamla ancak birilerinin reklamını yapar biçimde tanıtıma gidiyorlar. Zaten o reklamı gördükten sonra, bunların muhalefeti de bu törenlere davet etmeleri mümkün değildi.

 

“Çanakkale Savaşları’nın 100. yıldönümü anmaları için Anzaklar’ın Çanakkale’ye çıktıkları 24 Nisan tarihinin seçilmesini de eleştiren Halaçoğlu, “Orada neyi kutluyorlar? Anzaklar’ın Çanakkale’ye çıkışını mı? Eğer bir anma yapılacaksa, düşmanın defedildiği gün yapılmalıydı. Anzaklar’ın Çanakkale’ye çıktığı gün değil. Neyi kutluyorlar orada? İyi ki çıktınız, iyi ki savaştık kutlaması mı yapıyorlar?”

 

HDP Genel Merkezi de Çanakkale anmalarına katılmak için kendilerine herhangi bir davet gelmediğini açıkladı.

Etiketler: