Pazar , 5 Nisan 2015
Anasayfa » Manşet » Hiç utanmadan, haya etmeden yürüyüşe katılıyor, bir de el sallıyor
Hiç utanmadan, haya etmeden yürüyüşe katılıyor, bir de el sallıyor

Hiç utanmadan, haya etmeden yürüyüşe katılıyor, bir de el sallıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, mizah dergisi Charlie Hebdo çizer ve gazetecilerinin öldürülüşünü protesto için Paris’te düzenlenen birlik yürüyüşüne, devlet terörü uygulayan İsrail’in Başbakanı Benyamin Netanyahu’nun katılmasını İslam dünyasının temsilcileri önünde bir kez daha eleştirdi.

Erdoğan, “İsrail Başbakanı hiç utanmadan, yüzü kızarmadan, haya etmeden Paris’teki yürüyüşe katılıyor ve en ön safa geçiyor, bir de el sallıyor. Bu mudur terörle mücadele” dedi. Suriye’deki iç savaşa da değinen Erdoğan, Suriyeli sığınmacılar için Türkiye’nin şimdiye kadar 5.5 milyar dolar harcadığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hilton Bomonti Otel’de, TBMM’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilecek İslam İşbirliği Teşkilatı Parlamento Birliği 10. Konferansı’nda konuştu.

Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

“Onlar işlerin aralarında istişare ile yaparlar” ayeti bizim için geçerlidir. Bizler bu ayeti kendimize örnek almışızdır. Müslüman temsilcilerinin bir araya gelmeleri, gündemdeki konuları istişare etmeleri geleceğimiz adına eşi bulunmaz bir fırsattır. Gündemimizdeki konuları hiçbir komplekse kapılmadan açık yüreklilikle istişare etmeliyiz. Farklı dilleri konuşabiliriz, mezheplerimiz birbirinden farklı olabilir. Dinlediğim konuşmaların hepsi hemen hemen hepsi ortak aklın ürünü konuşmalardı. Hepimiz Kuran mesajları altında bir olmuş, birbirine kardeş olmuş bir ümmetin mensuplarıyız. Öyle meseleler vardır ki herkes susar sadece Kuran-ı Kerim konuşur, herkes susar sadece peygamberin hadisleri konuşur.

OLAĞANÜSTÜ BİR DÖNEM
Bizler İslam coğrafyası olarak böyle olağanüstü bir dönemden geçiyoruz. İslam dünyasının üzerinde ciddi operasyonlar yapılmaktadır, Müslümanlar birbirine kırdırılmaktadır. Bu bir şeyi ortaya koymaktadır. Biz demek ki değerlerimizden uzaklaşıyoruz. Aramızdaki tüm tartışmaların bir kenara bırakılarak ortak çözüm araçlarının devreye alınması gereken biz zaman diliminde yaşıyoruz. Tüm samimiyetimle ifade etmek isterim. Filistin’de her gün bir insanlık trajedisi yaşanırken, hadiseye mezhep ve parti gözüyle bakmak asla insani değildir, İslami hiç değildir. Irak’ta her gün yapılan saldırılara bir insan gözlüğüyle değil de strateji, çıkar ve mezhep gözlüğüyle bakmak vicdani değildir

SIĞINMALICALIR İÇİN 5.5 MİLYAR DOLAR

 

Altını çiziyorum. Suriye’de 350 bin insan hayatını kaybetmişken, 7 milyondan fazla insan evinden göç etmişken, öldürülürken meseleye iktidar gözlüğüyle bakmak İslami değildir. Ölenler Müslüman, öldürenler kim ben de Müslüman’ım diyen bir devlet. Ülkemize sığınanlar var. Yaptığımız harcama şu ana kadar 5.5 milyar dolar.

İSLAM ADINA MÜSLÜMAN ÖLDÜRÜYOR

Maalesef acı bir gerçektir. Bizler Müslüman’ınız. Bizler hesap gününe inanan insanlarız. Sünni ya da Şii olmamız gerçeği değiştirmiyor. Mutlak gerçeği değiştirmiyor. Yaptıklarımızdan olduğu kadar yapabilecekken yapmadıklarımızdan da sorguya çekileceğiz. Her birinize, vicdanınıza şunu sormak istiyorum, tüm dünyaya sesleniyorum. Filistin’de masum çocuklar ölürken bunun için sadece acı çekmek bizi sorumluluktan kurtarır mı? Sadece vicdan azabı çekmek bizi kurtarır mı?

İslam adına Müslüman öldürüyor. Bırakın bizler bir defa böyle bir yetkiyi nereden alıyor diye sormak gerekir. İslam’ın içeriğinde olmayan bir terör örgütü çok açık net ortada dolaşıyor. Irak’ta olanlar ortada. Kendimizi önce check etmemiz lazım. Biz sorunlarımızı kendi aramızda bu mecliste halletmemiz lazım. Libya’nın parası mı yok, parası da var. Parası nerede? Maalesef Batı’da. Libya varlık içinde yokluk çekiyor.

TARİHTE KURDUĞUMUZ PARLAK MEDENİYETLERİ YENİDEN KURABİLİRİZ

Biz neden sorunlarımızı yabancılara bırakıyoruz, kendi aramızda çözmüyoruz. Bir elin parmakları gibi kenetlenirsek bölgemizde tüm sorunları kolayca aşabiliriz. Bunun için yeterli güce, akla sahibiz. Bizim birbirimizle konuşmak için tercümanlara ihtiyacımız yok. Biz zaten gönül diliyle konuşuyoruz. Aynı kıbleye dönen bizler her türlü mücadeleyi birlikte verebiliriz. Tarihte kurduğumuz parlak medeniyetleri yeniden kurabiliriz.

DEVREYE LAWRENCE’LAR GİRİYOR

Herkes kendi mezhebini savununca devreye Lawrence’lar giriyor. Müslümanlar sustuğunda her mezhep diğerine yapılana tepkisiz kaldığında devreye fitneciler, teröristler giriyor. Dünya beşten büyüktür. Bu beşin içinde bir tane İslam ülkesi var mı? Yok. Böyle bir adalet olabilir mi? Artık farklı bir dünyadayız.

Siyasetçi hayatı sürekli güncellemek durumundadır. Güncelleyemiyorsanız siyasetçi olamazsınız.

ARTIK BM GÜVENLİK KONSEYİ’NİN REFORME EDİLMESİ ŞARTTIR

Artık Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nin reforme edilmesi şarttır. Kiminle konuştuysanız “Haklısınız” diyorlar ama bir şey yapılmıyor. BM’nin neredeyse üçte birini İslam ülkeleri temsil ediyor. Söz sahibi miyiz, hayır.

SÖZÜMÜZ GEÇMİYOR

Oturdular, konuştular ve dağıldılar sözü vardır. Konuşup dağılırsak bir anlamı yok. 56 üyeyiz BM’de sözümüz geçmiyor, bunu sorgulamayacak mıyız? BM’de temsil hakkını kimse vermeyecek, istiyorsak biz alacağız. Eğer hakkımızı vereceklerini beklersek. Daha çok bekleriz.

Teröristler İslam coğrafyasının sözcüsü ve temsilcisi değildir, hiçbir zaman da olmayacaktır. Kim oldukları, kimin maşası olduğu bilinmeyen terör eylemleri Müslümanları bağlamaz, İslam ülkelerini bağlamaz. Terörist ve Müslüman kavramlarını kasıtlı olarak yan yana kullanmak İslam dünyasına yapılan en büyük hakarettir, en büyük saldırıdır. İslamofobi olayı Batı’da nasıl gelişiyor. 11 Eylül olaylarından başlayın bugüne gelelim. Camilerimize Nazi topluluğunun temsilcileri değişik hayvan figürleri çizmek suretiyle hakaret ediyorlar. Bu saldırılar bununla kalmıyor, kundaklıyorlar, yakıyorlar. Bunlar tahrik değil de nedir?

FRANSA’DA YAŞANAN OLAYLAR

Bu malum dergi… Sevgili Peygamberimizi karikatür malzemesi yapmasını kimse açıklayamaz. Fikir özgürlüğü kapsamında da ifade edemez. Zira kalkıp da bir dinin önderine kimsenin saldırma hakkı yoktur. Fikir özgürlüğündeki de yeri yoktur. Öldürenler kim? Fransız vatandaşı ama Müslüman olduğu söyleniyor. Bunlar 17 ay hapishanenizde yattı, çıktıktan sonra neden takip etmediniz? Sizin istihbarat servisiniz çalışmıyor mu? Fransız vatandaşları olarak bu eylem işlenmiştir. Ama Müslümanmış.

Bir Müslümandan böyle bir eylem görmek isteğimiz olmaz. Bunun sebeplerini araştırmak, bulmak Fransa’nın görevidir. Türkiye olarak 30 yıldır terörle mücadele ediyoruz, bu konuda Batı’yı defalarca uyardık. En ufak bir gelişme yok. Fransa’da yapılan saldırılar tahmin edersiniz ki bir sürpriz değil. Şiddetin bu kadar yaygınlaştığı bir ortamda dünyanın hiçbir ülkesi güvende olmaz.

UTANMADAN EL SALLIYOR

İslam coğrafyasından onca insan ölürken dünyada güvenlikten bahsedilemez. İsrail Başbakanı hiç utanmadan, yüzü kızarmadan, haya etmeden Paris’teki yürüyüşe katılıyor ve en ön safa geçiyor, bir de el sallıyor. Bu mudur terörle mücadele. İsrail katlettiği gazetecileri nereye koyacaksınız. Eğer onlar sadece karitatüristleri terör mağduru kabul ediyorlarsa bir örnek vereceğim. Naci El Ali. Londra’nın ortasında katledildi, Kimse buna çıkıp da sanata kurşun demedi. Karikatüristler için yürüyüş yapalım ama adil olalım. Aklı olan herkes oynanan oyunu çok net görüyor. Paris saldırısının ardından saldırıyı değil Müslümanlığı konuşmak, İslam’ı konuşmak terörün üzerini örtmektir. PEGIDA yürüyor, yönetimler ne yapıyor dünya samimi olmalı.

İslam peygamberi tüm Müslümanların kırmızı çizgisidir. İnsanları karikatür çizdiler diye katletmek