Pazartesi , 1 Haziran 2015
Anasayfa » Manşet » Hüseyin Aygün AKP reklamındaki semah için YSK’ya başvurdu
Hüseyin Aygün AKP reklamındaki semah için YSK’ya başvurdu

Hüseyin Aygün AKP reklamındaki semah için YSK’ya başvurdu

CHP Tunceli milletvekili Hüseyin Aygün, Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) başvurarak AKP reklamındaki semah görüntülerinin çıkarılmasını istedi.

Hüseyin Aygün’ün YSK’ya verdiği dilekçede şunlar kaydedildi:

“7 Haziran 2015 Pazar günü yapılacak olan Milletvekili Genel Seçimleri kampanyasında AKP’nin “AK Parti Canım Türkiyem 2015 Reklam Filmi”nin 134 ile 139. saniyeleri arasındaki, ‘Semah bölümü’, 298 Sayılı Seçimin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanunun 58. Maddesinde yer alan “Propaganda için kullanılan el ilanları ve diğer her türlü matbuat üzerinde dini ibareler bulundurulması yasaktır” ifadesine aykırı nitelik taşımaktadır.

Semah, Alevi Bektaşi toplumunun Ayin-i Cem ibadetleri esnasında icra edilen bir ritüeldir. Semah, mürşidin desturuyla saz, deyiş, nefesler eşliğindebaşlar ve gülbengle sona erer. Alevi Bektaşi toplumu, “Biz Cebrail gibi, mürşidimize ulaşmak amacıyla ve onun duyduğu sevinci duymak için semah döneriz” der. Semaha katılan insanlar, Mansur darında erirler, akarlar, katre-zerre iken güneş olurlar.

AKP, 13 yıllık iktidarı süresince Alevi Bektaşi toplumunu, ibadet mekânı olarak Cemevlerini, bir ibadet olarak Ayin-i Cem’i de tanımamaktadır.

Hal böyleyken semah ibadetini seçim propagandasında bir reklam ve propaganda aracı olarak kullanmakta hiçbir sakınca görmemektedir.

Alevi Bektaşi toplumunun Ayin-i Cem ibadetinin bir ritüeli olan Semah, AKP’nin seçim propagandasında bir reklam aracı olarak kullanılamaz.

Bu nedenle, 298 Sayılı Kanunun 58. Maddesine göre gerekli incelemenin yapılması ve reklam filminde yer alan ilgili bölümün çıkarılmasını arz ve talep ederim.”

Etiketler: