Cuma , 29 Mayıs 2015
Anasayfa » Manşet » İdris Baluken’den AKP iddiası…Eğer HDP barajın altında kalırsa…
İdris Baluken’den AKP iddiası…Eğer HDP barajın altında kalırsa…

İdris Baluken’den AKP iddiası…Eğer HDP barajın altında kalırsa…

Partisinin Bingöl’deki seçim çalışmalarına katılan HDP Grup Başkanvekili ve Diyarbakır Milletvekili Adayı İdris Baluken, HDP’nin barajın altında kalması durumunda AKP’nin savaş başlatacağını söyledi.

 

Dicle Haber Ajansı’nın (DİHA) haberine göre, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkanvekili ve HDP Diyarbakır Milletvekili adayı İdris Baluken Bingöl’deki seçim çalışmaları sırasında değerlendirmelerde bulundu. HDP’li Baluken, seçim barajını aşmak zorunda olduklarını vurgulayarak, “Yüzde 30’larda kalan bir oy oranı Bingöl’e yakışmıyor. Değerleri en fazla olan ilimizdir. Bu seçimde barajı geçmemiz Türkiye’nin geleceği olan yüzyıl için önemlidir” dedi.

 

‘AKP SAVAŞ KARARI ALDI’

 

Çözüm sürecine de değinen Baluken, AKP hükümetinin savaş kararı aldığını söyleyerek, “Çözüm süreci Sayın Abdullah Öcalan’ın gayretleri ile yürüyor. AKP hükümeti yürüyen çözüm sürecine rağmen, bizim çabalarımıza rağmen, son gerçekleştirilen ve 13 saat süren Milli Güvenlik Kurulu toplantısında savaş kararı almıştır. Bu bizim için nettir ve bu bilgiye sahibiz. Güvenlik toplantısında alınan bu karar, eğer seçim gündemi olmasaydı muhtemelen hayata da geçirilecekti. Ama şimdi bir seçim sürecinde olmamızdan kaynaklı AKP bu savaş kararında çekinceli yaklaşıyor. Çünkü Kürdistan halkının oylarına ihtiyacı var. ‘Ben savaş kararı aldım şimdi de gelip sizden oy istiyorum’ dememek için bu kararını hayata geçirmiyor. Şundan eminiz, eğer AKP bu seçimde elini güçlendirip, HDP’yi baraj altında bırakılırsa yine büyük bir savaş başlatabilir. Ağrı’da yaşanan da Milli Güvenlik Kurulu’nun almış olduğu savaş kararının bir parçasıdır” diye konuştu.

 

‘AKP’NİN SAVAŞ KARARI HDP’NİN BARAJI GEÇMESİ İLE BOŞA ÇIKARILACAK’

 

Baluken, AKP’nin savaş kararının HDP’nin barajı aşması ile boşa çıkarılacağını söyledi. Baluken, bu sözlerine şöyle devam etti: “Hepimizin üzerine düşen AKP’nin aldığı bu kararı boşa çıkarmaktır. Bunun da yolu seçimde AKP’nin oyunu düşürmek, HDP’nin de barajı geçmesini sağlamaktır. Bunu hayata geçirirsek AKP istediğini yapsın bir daha savaşı başlatamaz.”

 

Etiketler: