Pazartesi , 6 Nisan 2015
Anasayfa » Manşet » IPI: Gazeteci Geerdink’e terör davası endişe verici
IPI: Gazeteci Geerdink’e terör davası endişe verici

IPI: Gazeteci Geerdink’e terör davası endişe verici

IPI (International Presse Institut – Uluslararası Basın Enstitüsü) Hollandalı gazeteci Frederike Geerdink ile ilgili basın açıklaması yaptı. Geerdink hakkında 5 yıla kadar hapis cezası istemiyle açılan İlk duruşması 8 Nisan’da yapılacak davaya ilişkin yapılan açıklamadı, IPI İletişim ve Avukatlık Direktörü Steven M. Ellis’in “Gazeteciler bir haberi ya da görüşlerini kişisel olarak ya da geleneksel medya ya da yeni medya platformlarında paylaştıkları için beş yıl hapis cezası gibi bir baskıyla karşılaşmamalıdır” sözlerine yer verildi.

IPI tarafından yapılan açıklama şöyle:

“Hollandalı gazeteci internet ortamında paylaştığı yorumları nedeniyle Türkiye’de hapis cezası ile karşı karşıya. Yetkililer Frederike Geerdink’i terör örgütünü desteklemekle suçluyor. Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI) Hollandalı gazeteci Frederike Geerdink hakkında, Türkiye’de, sosyal medya üzerinden terör propogandası yapmakla suçlanarak beş yıla kadar hapis cezasına çarptırılmasının talep edilmesi haberleri üzerine endişe duyduğunu bildirmektedir. Dava, Türkiye’de yaşamakta olan ve serbest gazetecilik yapan Geerdink’in sosyal medya üzerinden yaptığı yorumlardan kaynaklanmaktadır.

İlk duruşması 8 Nisan’da yapılacak olan Geerdink’in ifadesine göre Ankara’da, hakkında yapılan üç şikayet üzerine yerel savcı tutuklanmasını talep ediyor. Gazetecinin IPI’ya bildirdiğine göre hakkında hazırlanan iddianamede 09 Eylül ve 29 Ekim tarihleri arasında Twitter ve Facebook’da çıkan yorumları kanıt gösterilmektedir. Oysa Geerdink şunu söylemektedir:

‘Bu şikayetlerin kanıtı var mı bilmiyorum, Ankara’da üç kişi mi şikayette bulunmuş yoksa bir kişi mi üç kez şikayette bulunmuş ya da başka bir şey mi bunları bilmiyorum.’

Yetkililer Geerdink’i 06 Ocakta Diyarbakır’da gözaltına aldılar ve üç saati aşkın bir süre sorguladılar. O gün tesadüfen,  resmi görüşmelerde bulunmak üzere Ankara’da olan Hollanda Dışişleri Bakanı Bert Koenders Twitter üzerinden hoşnutsuzluğunu dile getirdi ve Türk mevkidaşı Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile konuyu kişisel olarak görüşeceğini bildirdi.

IPI ve alt kuruluşu Güneydoğu Avrupa Medya Örgütü (SEEMO) Türk yetkililerden Geerdink hakkındaki suçlamaların geri alınmasını talep etmektedir.

IPI İletişim ve Avukatlık Direktörü Steven M. Ellis: ‘Gazeteciler bir haberi ya da görüşlerini kişisel olarak ya da geleneksel medya ya da yeni medya platformlarında paylaştıkları için beş yıl hapis cezası gibi bir baskıyla karşılaşmamalıdır. Bu davayı sadece belirtilen suçlamalar nedeniyle değil, yetkililerin Türkiye’de bulunan yabancı gazetecileri hedef almada gösterdikleri ve yeni ortaya çıkan bu isteklilikleri nedeniyle de endişe verici buluyoruz’.”

Hapis cezası alır mı, almaz mı: İşte Hollandalı gazetecinin yorumu