Salı , 2 Haziran 2015
Anasayfa » Manşet » Kadın başkan, AKP ile çekişmeli geçen seçimde oy hilesini nasıl önlediklerini anlattı
Kadın başkan, AKP ile çekişmeli geçen seçimde oy hilesini nasıl önlediklerini anlattı

Kadın başkan, AKP ile çekişmeli geçen seçimde oy hilesini nasıl önlediklerini anlattı

Marmara Bölgesi’nde tek kadın belediye başkanı olan CHP’li Avcılar Belediye Başkanı Handan Toprak Benli, AKP ile son ana kadar çekişmeli geçen 2014 yerel seçiminde sandığa sahip çıkarak hile yapılmasını önlediklerini, bu seçimde de aynısının yapılması gerektiğini söyledi.

7 Haziran seçimi öncesi CHP’nin ‘Parti Okulu Eğitmeni’ olan Başkan Handan Toprak Benli, CHP Avcılar İlçe Başkanı Yüksel Can ile birlikte partililerle toplantı yaparak, seçim günü ne yapılması gerektiğini anlattı.

Geçen yıl yerel seçimde Avcılar’da 288 bin seçmenin 919 sandıkta oy kullandığını belirten Benli en yakın rakibi AKP adayı Bayram Şenocak’tan 7 bin 600 oy fazla alarak belediye başkanlığını kazandıklarını anlattı. Bunu sandığa sahip çıkarak gerçekleştirdiklerini belirten Handan Toprak Benli, verdikleri mücadelenin örnek gösterildiğini, barolar başta olmak üzere çeşitli kuruluşların toplantılarına çağrıldıklarını bunu nasıl başardıklarını anlatmalarının istendiğini söyledi.

HEM SANDIKTA, HEM KATTA GÖREVLİ

Her seçimde oyların çalındığı, başka partilere kaydırıldığına dair seçmende de yaygın kanaat oluştuğunu ifade eden Benli, bunların önüne geçebilmek için aylarca çalıştıklarını söyledi. Benli, her sandık için asıl, yedek ve müşahit, bunun yanı sıra oy kullanılan merkezlerde her kata ve binaya birer sorumlu ve avukat görevlendirdiklerini bildirdi. Benli, hiçbir kimsenin, sandık görevlisini yasal görevi olan sandığı korumaktan alamayacağını, oy işleminden sonra ilçe seçim kuruluna gönderilecek seçmen sonuç listelerinin ıslak imza ile kayıt altına alındığını, görevlendirdikleri isimlerden asli örneğinin partiye getirilmesini istediklerini söyledi.

ELEKTRİK KESİLMİŞ, KEDİ GİRMİŞ 

AVCILAR BELEDIYE BASKANI HANDAN TOPRAK BENLI SANDIGA MUTLAKA SAHIP CIKILMASI GEREKTIGINI SOYLEDI. (FOTOGRAF:ISTANBUL/DHA)

AVCILAR BELEDIYE BASKANI HANDAN TOPRAK BENLI SANDIGA MUTLAKA SAHIP CIKILMASI GEREKTIGINI SOYLEDI. (FOTOGRAF:ISTANBUL/DHA)

Avcılar Belediye Başkanı Benli, “Elektrik kesilmiş, kedi girmiş hikaye” diyerek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu belge bizim elimizde tapu görevi görüyor. Sonuçlar çalınamaz, değiştirilemez. Kanıtlandığı takdirde bunu yapanlar da bu suçun cezasını çeker. Her sandığa eğitim görmüş birisini oturtarak ve o belgenin, sandık seçmen sonuç belgesinin getirilmesini sağladığınız zaman ‘elektrikler kesilmiş’, ‘kedi girmiş’, ‘şu olmuş’ hepsi hikaye kalıyor. Geçen yıl her sandıktan ıslak imzalı seçim sonuç belgesi geldi. Sonuçta aldığımız oyları saydık kazanmıştık. Gidip bunu mazbataya çevirmek lazım. Bütün sonuçlar gelip sayılıncaya kadar 36 saat uykusuzdum. Arabanın içerisinde 2 saat gözlerimi dinlendirmek istedim.

MAZBATAYI ALMADAN ÇIKMAYACAĞIZ

Hekimlikten 36 saat çalışmaya alışkınım. 2 saat sonra cama vurarak televizyondan Avcılar’ı kaybettiğimize dair haberler olduğunu söylediler. Herkesi çağırdık. ‘Avcılar’ın birleştirici gücü haydi oraya’ dedik. Seçim kurulunda CHP için ayrılmış bir ve diğer 10 yuvarlak masa vardı. İktidar partisinden milletvekilleri, bakanları oralar kalabalıktı. İçeri alınmamıza da imtina ediyorlardı. İlçe seçim kurulu başkanına ‘Mazbatayı almadan buradan çıkmayacağız. Bütün ıslak imzalı seçim sonuç tutanakları elimizde. Bu seçimi kazandık. Mazbatayı almadan çıkmayacağız’ dedik. Dışarı kimse çıkmayacak ne yersiniz, ne içersiniz onu söyleyin’ dedik. 20 saat oradan çıkmadık. Dışarıdan içeriye hiçbir şeyin çıkmasına ve girmesine izin vermedik. Sonunda çıktık, mazbatamızı gösterdik.”

Başkan Handan Toprak Benli, iktidar partisinin sonuçlara itiraz ettiğini, işi yine şansa bırakmadıklarını, ilçe seçim kurulu olarak kullanılan Cihangir Mahallesi’ndeki belediye kent evinin bütün pencerelerini demirle kapattırdıklarını, kapıya resmi güvenlik konulduğunu anlattı.

“İŞİ ŞANSA BIRAKMAMEK GEREK”

Benli, “Parti gönüllülerimiz bir ay süreyle her gün 2’şer kişi araçlarda yatarak kapının önünde nöbet tuttu. Bir ay sonra o mazbatayı duvara astık. Seçimi kazanmak sadece ve sadece bizim, sizlerin çalışmanıza bağlı” diye konuştu.

Avcılar Belediye Başkanı Benli, sandıklardan sonuçları alabildikleri zaman seçimi kazandıklarını, halkın verdiği oyları çaldırmamak, işi asla şansa bırakmamak gerektiğini ifade ederken, 2010 yılında İlçe olan Esenyurt’ta aynı yıl referandum yapıldığını orada örgütlü olmamalarına rağmen ‘Demokrasi neferleri’ olarak nitelendirdiği yöresel dernekler ve 3 bin üyesini eğittiklerini, sandıklarda görevlendirerek sonuçların asıl kopyalarını alabildiklerini ekledi.

İhsan DÖRTKARDEŞ/İSTANBUL, (DHA)

CHP SIYASET OKULU EGITMENI AVCILAR BELEDIYE BASKANI HANDAN TOPRAK BENLI, SECIMI KAZANMANIN YOLUNUN SANDIGA SAHIP CIKMAKTAN GECTIGINI SOYLEDI. (FOTOGRAF:ISTANBUL-DHA)erel seçimi, sandığa sahip çıkarak, hile yapılmasını engelledi, CHP’li Avcılar Belediye Başkanı Handan Toprak Benli,

 

 

Etiketler: