Salı , 2 Haziran 2015
Anasayfa » Politika » Karayılan: ‘HDP yüzde 11’le barajı aşamaz, hile yapar, geçersiz sayar veya çalarlar’
Karayılan: ‘HDP yüzde 11’le barajı aşamaz, hile yapar, geçersiz sayar veya çalarlar’

Karayılan: ‘HDP yüzde 11’le barajı aşamaz, hile yapar, geçersiz sayar veya çalarlar’

CK Yürütme Komitesi üyesi Murat Karayılan, HDP’nin yüzde 10 seçim barajını aşabilmesi için asgari yüzde 12-13 oy oranına ulaşması gerektiğini savundu. Karayılan, “HDP’nin 10.5-11 oy ile barajı aşamayacağını düşünüyorum. Çünkü, hile yapar, oyları geçersiz sayar veya çalarlar” dedi.

SEÇİM SONUNA KADAR HİÇBİR BİÇİMDE ŞİDDETE YÖNELMEYECEĞİZ

Uydu aracılığıyla Avrupa’dan PKK çizgisinde yayın yapan Med Nuçe kanalında, Karayılan’la Kandil’de yapılan röportaj yayınlandı.

Karayılan, iddia edilenin aksine silahlı güçlerinin hiç kimseye seçimle ilgili silahlı tehdit veya baskı yapmadığını, ortaya atılan tüm iddiaların çarpıtma olduğunu söyledi.

Türkiye halkının 7 Haziran’da yapacağı seçime herkesin saygı göstermesi gerektiğini düşündüklerini belirten Karayılan, “Özellikle seçim sonuna kadar hiçbir biçimde herhangi bir şiddet durumuna yönelme durumumuz olmayacağını açıklıkla belirtiyoruz” dedi.

Karayılan, sadece üzerlerine gelinmesi halinde ‘meşru müdafaa şartları’ içerisinde karşılık vereceklerini ifade etti.

ONLARIN ÜSLUBUNUN 12 EYLÜL CUNTACILARINDAN FARKI YOK

Başta Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan olmak üzere hükümet yetkililerinin HDP’yi hedef alan sert ifadelerine dikkat çeken KCK yöneticisi, “Onların üslubunun 12 Eylül cuntacılarından bir farkı yoktur. HDP’yi dışlamak, hedef, demokrasi için tehlikeli, zararlı göstermek, ötekileştiren tutumların hepsi yapılabilecek en berbat şeylerdir. Ciddi bir siyaset ortamında bu çok komik bir durumdur” diye konuştu.

HDP’Yİ SİLAHLI GÜÇ GİBİ GÖSTERMEK DOĞRU DEĞİL

HDP’nin ‘Geçmişi, temeli olan sol sosyalist demokratik birçok partinin içinde yer aldığı bir proje’ye sahip olduğunu kaydeden Karayılan, şöyle devam etti: “Sadece Kürtler’den ibaret değil. Türkiyeli birçok çevre, kurum, kuruluş, sivil toplum kuruluşunun içinde yer aldığı siyasal yapılanma. AKP’nin bir rakibi. Rakibini kötülemek için HDP’yi silahlı güç gibi göstermek doğru değil.”

HİLE YAPAR, OYLARI GEÇERSİZ SAYAR VEYA ÇALARLAR

Sözü seçimler öncesi tartışma konusu olan ‘sandık güvenliği’ne getiren Karayılan, “HDP’nin alacağı yüzde 10.5-11 oy ile barajı aşamayacağını düşünüyorum. Çünkü, hile yapar, oyları geçersiz sayar veya çalarlar” dedi.

Bu nedenle HDP’nin yüzde 12-13 bandında bir oy oranına ulaşması gerektiğini savunan Karayılan, Türkiye dışında oy verme hakkına sahip olan herkesi işlemlerin son günü olan 30 Mayıs öncesi sandık başına çağırdı.

Etiketler: