Pazartesi , 1 Haziran 2015
Anasayfa » Manşet » Kılıçdaroğlu: ‘İnsani yardım dünyanın gözü önünde yapılmalı’
Kılıçdaroğlu: ‘İnsani yardım dünyanın gözü önünde yapılmalı’

Kılıçdaroğlu: ‘İnsani yardım dünyanın gözü önünde yapılmalı’

 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MİT TIR’ları ile ilgili olarak, ilaçların altına bombaları gizleyerek, sonra bunu inkar ederek, inkar ettikten ve belgeleri ortaya çıktıktan sonra kabul ederek zik zak çizilirse bunun Türkiye Cumhuriyeti ve tarihine yakışmayacağını söyledi. Kılıçdaroğlu, İnsani yardımın dünyanın gözü önünde yapılması gerektiğini vurguladı.

Kılıçdaroğlu, “Çok büyük bir ayıptır. Suriye’de dökülen kanların ana sorumlularından birisi bu iktidardır. Hepsinin eli kanlıdır. Orada Müslüman kanı dökülüyor, onlar ellerine silah veriyorlar. Komşudaki yangın bize sıçradı” dedi.

CHP lideri Kılıçdaroğlu, ressam Yaşar Çallı’nın atölyesini ziyaret ederek buradaki CHP Genel Başkanları portre çalışmaları hakkında Çalı ile sohbet etti. Kılıçdaroğlu, resimlerin olağanüstü güzel olduğunu, değerlendirmenin kendi haddi olmadığını belirterek “Sanat ve sanatçıya her zaman saygı duydum, onları baş tacı etmek bütün toplumların da görevidir. Sanatçı geleceği yorumlayan, geçmişi yorumlayan, gençleri geleceğe hazırlayan ve bütün dünyanın vazgeçemediği alanlardan birisidir. O nedenle sanata ve sanatçıya saygı duyuyoruz” dedi.

MİT TIRLARI

CUMHURIYET HALK PARTISI GENEL BASKANI KEMAL KILICDAROGLU CHP GENEL BASKANLARI TABLOSUNU INCELEDI

CUMHURIYET HALK PARTISI GENEL BASKANI KEMAL KILICDAROGLU CHP GENEL BASKANLARI TABLOSUNU INCELEDI


Kılıçdaroğlu MİT TIR’ları ile ilgili soru üzerine gerçeğin ortaya çıktığını, silah götürüldüğünün sonunda itiraf edildiğini anlatırken şöyle dedi:

“En sonunda itiraf ettiler, ‘Evet silah gidiyordu. Silahları Türkmen kardeşlerimize gönderiyorduk’. Oysa Türkmenler açıklama yaptılar, ‘Biz herhangi bir silah almadık’ diye açıklama yaptılar. CHP olarak Türkmen kardeşlerimize iki kere insani yardım götürdük, kamplara götürdük, onları dağıttık, onların sorunlarını dinledik. Yaptığımız gibi yapabilirlerdi. Beni kaygılandıran ve asıl üzen taraf, hukukun üstünlüğünü benimsemiş, Anayasası’nda ‘Hukuk devleti’ yazılan bir ülkenin bu tür ilişkilere, örtülü ilişkilere girmiş olması. Bu Türkiye Cumhuriyeti’ne yakışmıyor. Biz büyük bir devletiz. Yardım yapacaksak, bu tür yollarla asla yapmamalıyız. Tam tersine insani yardımı götürüyorsanız, bütün dünyanın gözü önünde götürmeliyiz. Oradaki yoksullara, çatışmalarda yaralananlara elbette ki yardım götürülebilir.

İLAÇLARIN ALTINA BOMBALARI GİZLEDİLER

İlaçların altına bombaları gizleyerek, sonra bunu inkar ederek, inkar ettikten ve belgeleri ortaya çıktıktan sonra kabul ederek zik zak çizerseniz bu Türkiye Cumhuriyeti’ne yakışmaz, tarihimize yakışmaz. Çok büyük bir ayıptır. Suriye’de dökülen kanların ana sorumlularından birisi bu iktidardır. Hepsinin eli kanlıdır. Orada Müslüman kanı dökülüyor, onlar ellerine silah veriyorlar. Komşudaki yangın bize sıçradı. Reyhanlı’da, Cilvegözü’ndeki, Niğde’deki olaylar bu yansımaların sonucudur.

Biz silah gönderdik. Ne oldu? IŞİD, Musul Konsolosluğumuzu bastı. 49 vatandaşımızı esir aldı. Bir şey mi yapıldı? Hayır. Sonuçta bize döndü. Terör bize döndü. O nedenle hükümet kamuoyu önünde umarım bir daha zor duruma düşmez. Hepimizin bunu bilmesi lazım.”

FETİH KUTLAMALARI

Bu arada Fetih kutlamalarında askerlerin bulunduğunun hatırlatılması üzerine Kılıçdaroğlu, “O konulara girmiyorum, özellikle özel bir tartışmaya girmek istemiyorum. Bu ülkenin işsizlik sorunu var, yoksulluk sorunu var, dünya kadar borç batağına batmış vatandaşımız var” diye konuştu.

Ümit KOZAN/ANKARA, (DHA)

CUMHURIYET HALK PARTISI GENEL BASKANI KEMAL KILICDAROGLU CHP GENEL BASKANLARI TABLOSUNU INCELEDI FOTOGRAF: ZIYA KOSEOGLU/CHP GENEL MERKEZI

Etiketler: