Perşembe , 21 Mayıs 2015
Anasayfa » Politika » Kılıçdaroğlu İzmir’den mi aday oluyor
Kılıçdaroğlu İzmir’den mi aday oluyor

Kılıçdaroğlu İzmir’den mi aday oluyor

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “İzmir’den aday olmanızı istiyoruz. Cumhuriyetin kalesinden aday olmanızı istiyoruz” dedi. Kılıçdaroğlu da, bu çağrıya “İzmir’den aday olmak bizim için şereftir ve onurdur. Elbette bunu yetkili organlarımızla görüşeceğiz” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ‘na, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “İzmir’den aday olmanızı istiyoruz. Cumhuriyetin kalesinden aday olmanızı istiyoruz” dedi. Kılıçdaroğlu da, bu çağrıya “İzmir’den aday olmak bizim için şereftir ve onurdur. Elbette bunu yetkili organlarımızla görüşeceğiz” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İzmir’in Bayraklı İlçesi’nde İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Bayraklı Belediyesi tarafından yapılan Mustafa Kemal Atatürk Spor Salonu’nun açılış törenine katıldı. 550 kişilik tribün kapasitesi, 36 araçlık otoparkı olan basketbol ve voleybolun tüm branş kategorilerine uygun olan salon, ısıtma ve soğutma sistemi ile donatılan tesisin açılışında konuşan İzmir Büyükşehir Belediye başkanı Aziz Kocaoğlu, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun “İzmir AK Partili belediyelere ayrımcılık yapıyor, hizmet vermiyor” yönündeki sözlerine tepki gösterdi. Kocaoğlu, şunları söyledi:

TEHDİTLE OY ALAMAZSINIZ

” AKP ‘li belediye başkanları aralarında toplanıyorlar. ‘Büyükşehir Belediyesi yatırım yapıyor, bize hizmet etmiyor’ diyorlar. Ben de basından izliyorum. Cevap da vermiyorum. Bunun altında bir iş var. Bu bir yerden çıkacak diye merakla bekliyorum ve açıklamaları değerlendiriyorum. Nihayet Sayın Başbakan iki gün önce niyeti açıkladı. ‘Büyükşehirlerden talep edilen hizmetleri yapmadığı şikayetleri var. AKP’ye mensup belediyelere hizmet vermemek için neredeyse yazılı cevap veriyorlar’. Bu, Resmi Gazete’de İstanbul, Ankara ve Antalya raylı sistemine Bakanlar Kurulu kararıyla para aktarıldığı günün ardından yapılıyor. Algı yönetiliyor. Diyor ki, özel idareler kalktı özel idarelerin yerine valiliklerde izleme ve koordinasyon kurulları kuruldu. İzmir Büyükşehir Belediyesi bütçesini, Vali Beyin kontrolüne almak için AKP’li belediye başkanlarının taleplerini bizim beş yıllık stratejik planlarımızın kenti kalkındırmak için yaptığımız çalışmaların yol haritalarının şahkülünü kaçırmak üzere bir uygulama içine girmek istiyorlar.

Biz bu yasa çıkarken köylerin ve beldelerin kapatılmasına ve izleme koordinasyon kurulunun demokrasi ile alakası olmadığını, muhalif belediyelerin özellikle büyükşehir belediyelerinin bu madde ile taciz edileceğini söylemiştik. Önemli olan adil olmaktır tarafsız olmaktır. Önemli olan evrensel ahlak kurallarına evrensel hukuk sistemlerine uyarak çalışmaktır hizmet etmektir. Eşit hizmet veriyorum, görevim olmayan verdiğim destekleri de eşit dağıtmaya çalışıyorum. İzmirli hemşehrilerimizin kantarından üç kez geçtik ve onların güvenini kazandık biz aynı güvenle çalışmaya devam edeceğiz. Ayrım yapanlar hem 7 Haziran’da hem de önümüzdeki süreçte İzmirli hemşehrilerimizden gerekli cevabı mutlaka alacaklardır. 81 ilin 80 tanesini bana oy ver sana hizmet edeyim, diye baskı yapabilirsiniz ama Anadolu’nun en aydınlık kentinden, doğunun en batısından batının en doğusundan demokrasinin laikliğin kalesinden böyle bir tehditle oy alamazsınız alamayacaksınız.”

“İZMİR’DEN ADAY OLUN”

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’ndan İzmir’den aday olmasını isteyerek, “Sayın Genel Başkan, İzmir’den aday olmanızı istiyoruz. Cumhuriyetin kalesinden aday olmanızı istiyoruz. Sizi İzmir milletvekili olmaya davet ediyoruz. Demokrasiye inandığınızı uzun bir aradan sonra partide önseçim yaptığınız için teşekkür ediyoruz. Önseçime de girerek, demokrasiyi İzmir’den taçlandırmak istiyoruz. Genel başkanımızı İzmir’den milletvekili ve başbakan yapmak üzere hepinizi selamlıyorum” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Kocaoğlu bir istekte bulundu. İzmir’den aday ol dedi. İzmir’den aday olmak bizim için şereftir ve onurdur. Elbette bunu yetkili organlarımızla görüşeceğiz. Hepinize yürekten teşekkürlerimi sunuyorum. Asla ve asla umutsuz olmayacağız. Üzerimizdeki baskı ne kadar yoğun olursa olsun asla umutsuz olmayacağız. Mustafa Kemal’in askerlerine umutsuzluk yakışmaz” sözleriyle yanıt verdi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, AKP’nin yoksulluk politikasını eleştirdi, kendisine 4 yıl için oy istedi ve kadınların listelerin birinci sıralarından milletvekili adayı olacağını açıkladı. Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

“AKP adaletten nasibini almamış bir partidir AKP’nin temel özelliği yoksulluğu yönetmektir, yoksulluğu bitirmek değil. Bizim özelliğimiz ise yoksulluğu tarihe gömmektir. 13 milyon kişi açlık sınırında 29 milyon kişi yoksulluk sınırında. İzmir’den sesleniyorum, sizden sadece 4 yıl için yetki istiyorum. 4’üncü yılın sonunda göreceksiniz Türkiye’de açlık ve yoksulluk olmayacaktır. Açlığın ve yoksulluğun olmadığı, huzurun olduğu bir Türkiye’yi yeniden inşa edeceğiz. Devletin elinde bir sopa olarak ortaya çıkan bir organ olmadığı, üniversitelerinde her düşüncenin dile getirildiği bir Türkiye’yi yeniden inşa edeceğiz. Hiçbir parti önseçim yapamaz biz 56 ilde önseçim yapıyoruz. Birinci sıralarda kadın adaylar olacak. Anneler size sesleniyorum. Çocuklarınıza nasıl bakıyorsunuz onları nasıl seviyorsanız ülkenizi de aynı şekilde sevdiğinizi biliyorum. Önümüzdeki seçimler çok önemli bu seçimlerde hepimizin oturup yeniden düşünmesi gerekiyor.”

DHA

Etiketler: