Pazartesi , 1 Haziran 2015
Anasayfa » Manşet » Kılıçdaroğlu’ndan vergi borcu olanlara yeni sayfa
Kılıçdaroğlu’ndan vergi borcu olanlara yeni sayfa

Kılıçdaroğlu’ndan vergi borcu olanlara yeni sayfa

Kocaeli’nde vatandaşlara hitap eden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, miting yolculuğu esnasında Taraf yazarı ve ekonomist Süleyman Yaşar’ın sorularını yanıtladı. Kılıçdaroğlu, şunları ifade etti: “Başbakan olduğumda vergi ve sosyal güvenlik borcu olanlar için yeni bir sayfa açacağız. Özel düzenleme yapacağız. Vergi ve sosyal güvenlik borcunu ödeyemeyenler için ilk altı ay içerisinde düzenleme yapacağız. Bu yasal düzenlemeye asgari ücretten vergi alınmamasını da ekleyeceğiz. İlk Ramazan bayramında emeklilerin ikramiye almasını sağlayacağız. Taksisini yenileyen ticari taksi şoförlerinden Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ve Katma Değer Vergisi (KDV) almayacağız.

 

ASGARİ ÜCRETİ BİLMİYOR

 

13 yıldır bu ülkeyi yönetenlerin en büyük ayıbı bin liranın altında maaş alanlardır. 17 milyon yoksul var Türkiye’de. Eğer bu rakamlar doğru değilse Başbakan Davutoğlu çıksın doğru rakamları kendisi açıklasın. Başbakan dahi asgari ücretin kaç lira olduğunu bilmiyor. Asgari ücretin 949 lira olduğunu ben söyledim onlara. Avrupa Birliği’nin yeni fasıllar açmasını beklemeden kendi irademizle birinci sınıf demokrasiye geçeceğiz. Yüzde 10 seçim barajını ve lider sultasını kaldıracağız. CHP iktidara geldiğinde yeni bir dış politika çizeceğiz. İçeride hukukun üstünlüğünü sağladığımızda yılda 30-40 milyar dolar yabancı sermaye ülkeye gelecek. Şu anda tek parti devleti var. Bir CIA’ye bir de MİT’e bakın. Pentagon’a, IRS’ye bakın. Bir de bizimkilere bakın. Sıcak siyaset ABD’de kurumlara müdahale ettiğinde kurumlar tepki verir. Siyaset bu kurumlara müdahale ettiğinde kurumlar tepki verir. Türkiye’de aynı tepki yok.

 

EKONOMİYE CAN SUYU

 

Emekliye iki maaş ikramiye toplumun bütün kesimlerinde kabul gördü, esnaf da sevindi. 1500 lira asgari ücret dedik. Başbakan, acizliğinden bizi işverenlere şikayet ediyor. Davutoğlu kapalı toplantıda işverenlere 1500 lira asgari ücrete itiraz etmedikleri için sitem etmiş. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘ekonomi patinaj yapıyor’ dedi. CHP, iktidar olunca ekonomiye can suyu vereceğiz. AKP sıcak paranın avantajını kullanamadı. Hiçbir zamanda politikası yok, her şeyi oluruna bırakmış durumda. Sıcak para kesilince hiçbir şey yapmadıkları ortaya çıktı.” Kılıçdaroğlu, “Yolsuzluk dosyalarını açacakmısınız?” sorusuna karşılık “Dosyaların kapanması mümkün değil, herkesin hesabını vermesi gerekir” dedi.

 

SÜLEYMAN YAŞAR

Etiketler: