Cuma , 8 Mayıs 2015
Anasayfa » Politika » KKTC’nin yeni Cumhurbaşkanı Akıncı Ankara’da Erdoğan ile görüşecek
KKTC’nin yeni Cumhurbaşkanı Akıncı Ankara’da Erdoğan ile görüşecek

KKTC’nin yeni Cumhurbaşkanı Akıncı Ankara’da Erdoğan ile görüşecek

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) yeni Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, ilk resmi yurtdışı gezisini Ankara’ya yaptı.

Mustafa Akıncı, Esenboğa Havalımanı’na gelişinin ardından ilk olarak Anıtkabir’i ziyaret etti.       Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu eşliğinde Anıtkabir’i ziyaret eden KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı, Aslanlı yoldan yürüyerek, mozoleye geçti.
Çocukların sevgi gösterisine el sallayarak karşılık veren Akıncı, Atatürk’ün mozolesine çelenk bırakarak saygı duruşunda bulundu.

 

İstiklal Marşı sonrası Anıtkabir önünde hatıra fotoğrafı çektiren Akıncı, Misak-ı Milli Kulesi’nde bulunan anı defterine duygularını yazdı.
Akıncı, “Bölünmüş bir imparatorluğu küllerinden yaratarak kurulmasına öncelik ettiğiniz Türkiye Cumhuriyeti’nin sonsuza kadar laik ve demokratik bir ülke olarak yaşayacağı kuşkusuzdur. Atatürk devrimlerini ilk günden itibaren hiçbir zorlama olmadan benimseyip uygulamış halkın bir cumhurbaşkanı olarak huzurlarınızda saygıyla eğiliyorum. Ruhunuz şad olsun” ifadelerini kullandı.
ERDOĞAN – AKINCI GÖRÜŞMESİ
Sabah saatlerinde Başbakan Ahmet Davutoğlu ile görüşen Akıncı, seçildikten hemen sonra yaşanan ‘yavru vatan’ polemiğinin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ilk kez bir araya gelecek.
Ekim ayında ara verilen Kıbrıs müzakere süreci 11 Mayıs’ta yeniden başlayacak. Akıncı müzakere sürecinde Kıbrıs Türk halkı adına ilk kez masaya oturacak. Akıncı’nın Ankara ziyaretinde yeni sürecin ayrıntıları da konuşulacak.
Erdoğan, Akıncı’yı saat 17.00’de Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda resmi törenle karşılayacak. Baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından iki lider ortak basın toplantısı için kameraların karşısına geçecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Akıncı akşam yemeğinin ardından TRT Zümrüd-ü Anka Destanı gösterimine de birlikte katılacak.

 

ERDOĞAN’LA ‘YAVRU VATAN’ POLEMİĞİ
KKTC’de 19 ve 26 Nisan’da yapılan iki turlu cumhurbaşkanlığı seçimini kazanan Akıncı, seçim sürecinde ‘Türkiye Cumhuriyeti ile karşılıklı saygıya dayalı kişilikli bir ilişki kurmak gerektiği’ yönünde açıklamalar yapmıştı.
Seçimden bir gün sonra, 27 Nisan’da Erdoğan “İki kardeş ülkeyiz, yavru vatan – anavatan ilişkisi sağlıklı değil” diyen Akıncı’yı şu sözlerle eleştirdi:

 
“İki kardeş ülkeyiz’ dediğinizde bu farklı yerlere gider. Sayın Akıncı’nın ağzından çıkanı kulağının duyması lazım. Türkiye KKTC’ye niye sahip çıkıyor? Bunun bir esbabı mucibesi var. Kardeş olarak çalışmanın bile bir yolu vardır ve bir bedeli vardır. Bu ülke KKTC’ye bir bedel ödemiştir. Hâlâ da ödüyoruz. Biz şehitler vermişiz. Bu yavru vatan ayakta kalabilsin diye. Son olarak oraya yaptığımız para yardımı 1 milyar dolar. Türkiye KKTC’ye yavru vatan olarak bakmaya devam edecektir.”

 

‘TÜRKİYE BU YAVRUSUNUN BÜYÜMESİNİ İSTEMİYOR MU?’

Bu sözlere Akıncı, “Hep yavru mu kalalım?” diye yanıt verdi:

“İlk günümde böyle bir tartışma içine çekilmekten mutlu olduğumu söyleyemem. Belli ki Erdoğan’a belirli şeyler söylenmiş. Ben kişilikli bir ilişkiden söz ettim; belli ki farklı yaklaşımlar var, bunlar oturulup konuşulur. Kıbrıs halkı anavatan sevgisini koruyacaktır. Ancak bu topraklarda kendi kimliğini ve kişiliğini kazanması için bu yavruluktan kurtulmalıdır.”

 

ERDOĞAN AKINCI’YI ARADI

Karşılıklı açıklamaların ardından Erdoğan tebrik etmek için Akıncı’yı ilk kez telefonla aradı. Görüşmede Akıncı aynı görüşünü tekrarlarken, Erdoğan “Anneler çocuklarını bırakmak istemezler’ dedi. Görüşmede Erdoğan Akıncı’nın ilk yurtdışı ziyaretini Türkiye’ye yapmak için davet beklememesi gerektiğini söylemişti. Akıncı da görüşmenin ardından 6 Mayıs’ta Ankara’da olacağını açıklamıştı.

Etiketler: