Salı , 12 Mayıs 2015
Anasayfa » Manşet » Kobane eylemine ağırlaştırılmış müebbet istendi
Kobane eylemine ağırlaştırılmış müebbet istendi

Kobane eylemine ağırlaştırılmış müebbet istendi

IŞİD’in Kobane’ye yönelik saldırılarını protesto etmek için düzenlenen eylemlerde bir banka ve otobüs durakları ile araçlara zarar verdikleri iddia edilen 10 genç hakkında “ağırlaştırılmış müebbet hapis” cezası istemiyle dava açıldı. İstanbul Bağcılar’da IŞİD’in Kobane’ye yönelik saldırılarını protesto etmek amacıyla eylem yapan ve aralarında 20 yaşlarındaki gençlerin de bulunduğu 10 şüpheli hakkında dava açıldı. “Devletin birliğini ve bütünlüğünü bozma” suçlaması yöneltilen sanıklara ayrıca, “korku, kaygı veya panik yaratabilecek tarzda patlayıcı madde kullanma”, “silahlı terör örgütüne üye olma”, “terör örgütü propagandası yapmak” suçlamaları yapıldı. Sanıkların, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasının yanı sıra, örgüt üyeliği ve propaganda suçlamalarından da çeşitli oranlarda cezalandırılmaları istendi. Bakırköy Cumhuriyet Savcılığı’nca hazırlanan iddianamede, Kobane eylemleri sırasında sanıkların faaliyetleri anlatıldı.

Eylemlerin gerçekleştiği 6-8 Ekim tarihleri arasında gençlerin, Bağcılar’da IŞİD’in Kobane’ye yönelik saldırılarını protesto etmek için düzenlenen eylemlerde otobüs durakları ve araçlara zarar verdikleri belirtildi. 10 sanığın marketlere zarar verdikleri, molotof kokteylli korsan eylemlere katıldıkları öne sürüldü.

Sanıkların PKK’nın talimatları doğrultusunda hareket ettikleri, sanıkların eylem sırasında tanınmamak için yüzlerini kapattıkları, pankart astıkları ve slogan attıkları ifade edildi. Sanıkların avukatlarından Hüseyin Boğatekin ise iddianameye tepki gösterdi. Taraf’a konuşan Boğatekin, “İddianameye konu ev baskınları 6-8 Ekim’den birkaç gün sonra yapılmış ve gençler kamuoyuna, ‘Kobane eylemlerine katılanlar’ olarak lanse edilmiştir. Müvekkillerimizin kendisini BDP-HDP çizgisinde tanımlayan kişiler olması dikkat çekicidir. İddianamede, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası gerektiren TCK’nın 302. maddesi suçlamalar arasındadır. Bu yapılmakta olan yargılamalardaki asıl amacın, HDP-DBP siyasetinin genç ve dinamik siyasetçi yetiştirme olanaklarını ortadan kaldırmak olduğunu gösteriyor. Bu iddianame, sistematik ve politik amaçlarla hazırlanmış bir iddianamedir” dedi.

AYSUN YAZICI

Etiketler: