Pazartesi , 6 Nisan 2015
Anasayfa » Manşet » Kulp katliamı sanığına takdir belgesi
Kulp katliamı sanığına takdir belgesi

Kulp katliamı sanığına takdir belgesi

Diyarbakır’ın Kulp İlçesi’nde 1993 yılında gözaltına alınan 11 köylünün kaybedilmesiyle ilgili açılan davada 11 kez müebbet ağır hapis istemiyle yargılanan emekli tuğgeneral Yavuz Ertürk’ün AİHM’de tanık sıfatıyla verdiği ifadesi nedeniyle Dışişleri Bakanlığı’nca “takdir belgesi” ile ödüllendirildiği ortaya çıktı. Güvenlik gerekçesiyle Ankara’da devam edilen davada Ertürk’ün tutuklanma talebi bir kez daha reddedilirken, kayıp yakınlarının soruşturmanın genişletilmesi yönündeki talepleri “bilahare” değerlendirilmek üzere ertelendi. Kamuoyunda Kulp katliamı olarak bilinen dava acılı ailelerin uzun mücadelesi sonunda, kayıp vatandaşların ikisinin kemiklerinin açtırılan mezarlarda bulunması üzerine zaman aşımına kısa süre kala 2013 yılında açtırılabilmişti.

AİHM’in etkili soruşturma yapmadığı için Türkiye’yi en ağır cezalardan birine mahkum ettiği davada, 11 köylünün gözaltına alındığı operasyonlara komuta eden dönemin Bolu Komando Tugayı komutanı Ertürk hakkında 11 kez müebbet hapis, ayrıca çete kurmak ve halkı isyana teşvik suçlarından 25 yıla kadar hapis cezası istenmişti. Ancak, sanık komutan bu ağır suçlamaya rağmen tutuklanmadığı gibi, onun istediği üzerine dava güvenlik gerekçesiyle Ankara’ya nakledilmişti. Kulp davasında yeni duruşma dün yapıldı. Ailelerin avukatlarından Erkan Şenses, hazırlık soruşturması sırasında Diyarbakır Savcılığınca 2. Tugay komutanlığına yazı yazılarak suç tarihlerinde Diyarbakır ve Bingöl illerinde operasyonlara katılan isimlerin bildirilmesinin istendiğini ancak, verilen cevapta 1999 depremi nedeniyle bu kayıtlara ulaşılamadığının bildirildiğini işaret etti. Şenses, bu nedenle mahkemenin naip hakim tayin etmesini ve gerekirse tugaydaki kayıtları inceletmesini ve o tarihteki operasyona katılanları tespit ederek bunları tanık olarak dinlenmelerini istedi. Şenses, ayrıca sanık Ertürk’ün delilleri karartabileceği gerekçesiyle tutuklanmasını bir kez daha talep etti. Ancak mahkeme heyeti talebi reddetti.

TÜRKİYE ADINA TEŞEKKÜR

Bu arada, Ertürk’ün, AİHM’in Türkiye’yi mahkum ettiği davada tanık sıfatıyla verdiği ifade nedeniyle Dışişleri Bakanlığı’nca “takdir belgesi” ile ödüllendirildiği ortaya çıktı. Bu yeni durum, Ertürk’ün avukatı Ali Rıza Büyüktemiz tarafından gündeme getirildi. Bu takdir belgesini mahkemeye sunduklarını belirten Büyüktemiz, bu gelişmeyi Taraf’a şöyle değerlendirdi: “Müvekkilimiz Kulp’ta öldürüldüğü iddia edilen kişilerle ilgili AİHM’de görülen dava kapsamında Türkiye’de tanık sıfatıyla ifade vermişti. AİHM heyeti, Ankara Palas’ta müvekkilimi dinlemişti. Bunun üzerine de Dışişleri Bakanlığı Genelkurmay Başkanlığı’na yazı yazıyor. Yazıda sayın Ertürk’ün Türkiye adına yaptığı savunmadan dolayı kendisine takdir belgesi düzenlendiği belirtiliyor ve bu belge takdim ediliyor. Biz de bu belgeyi mahkemeye verdik. O zaman tanık olan müvekkil bakanlıkça takdir belgesi ile ödüllendirilmişken şimdi sanık olarak yargılanmasındaki çelişkiye dikkat çektik.”

ADNAN KESKİN ADNAN KESKİN