Pazartesi , 25 Mayıs 2015
Anasayfa » Manşet » Kuzu’dan İlber Hoca’ya ağır sözler:’Konuşmasan da uyusan hep…O halin çok iyi’
Kuzu’dan İlber Hoca’ya ağır sözler:’Konuşmasan da uyusan hep…O halin çok iyi’

Kuzu’dan İlber Hoca’ya ağır sözler:’Konuşmasan da uyusan hep…O halin çok iyi’

A Haber’de Sevilay Yükselir’in yönetiminde yayınlanan “Yüzde Yüz Siyaset” programında Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı’nın “Burası Uruguay mı?” diyerek Başkanlık Sistemi’ni eleştirdiği açıklamalar da tartışmaya açıldı.

“İstanbul’da görev aldıktan sonra değişti”

İPrograma katılan AKP’li Burhan Kuzu ‘lber Hoca özünde iyi bir insan ama bilmediği alanlara girdiğinde Uruguay, Paraguay birbirine karıştırıyor. Ben bir kanaldaki canlı yayında uyur halini çok sevdim. O hali çok hoş. En güzeli o hali. Konuştuğunda başka şeyler söylüyor. Dolu bir insan. Hakkını teslim edelim. Bizim dönemde İstanbul’da görev aldı. Ondan sonra Cumhurbaşkanı’na karşı tavır aldı. Başka bir adam oldu. “Osmanlı’da hoşgörü yoktur” lafı benim kanımı dondurdu. Hoşgörünün en alası vardır.

“Gerile gerile alay etmesini kınıyorum”

Güney Amerika ülkelerinin hepsinde başkanlık modelleri var. Ama sistemin doğum yeri ABD’dedir. Onu niye söylemiyorsun? “Burası ABD mi?” desene. Kaldı ki 30 yıl önceki Uruguay ile bugünkü arasında fersah fersah fark var. Alay edilecek şekilde vermek bir bilim adamına yakışmaz. Başkanlık modelini alıp yayıla yayılı gerile gerile anlatmasını kınıyorum. Ayrıca bu millete sorulacak bir konu. Ama uyku halini sevdim, öyle devam etsin.

Etiketler: