Cumartesi , 27 Aralık 2014
Anasayfa » Politika » Mal varlığını borçla yapmış
Mal varlığını borçla yapmış

Mal varlığını borçla yapmış

Yolsuzluk ve rüşvet iddialarını araştırmak üzere kurulan Meclis Soruşturma Komisyonu’na ifade veren eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, mal varlığına ilişkin bazı sorulara yazılı olarak yanıt verdi. Bayraktar, ortağı olduğu şirketin son üç yıl içindeki kaynak artışına ilişkin bilgi verdi. Bayraktar taşınmazların bir bölümünün banka kredisi bir bölümünün borç almak suretiyle karşılandığını söyledi. Bayraktar’ın komisyona gönderdiği yazılı ifadesine göre ortağı olduğu (Bayraktar İnş. Ve Taah. LTD. Şti.) şirketin öz kaynak tutarları üç yıl içinde 12 milyon TL artmış. Şirket geçen yıl 42 Milyon TL’lik taşınmaz alımı yapmış. Bayraktar, ocak 2014‘te mal bildiriminde yer alan ve 2013 yılında 405 bin TL’ye alınan taşınmazın parasının Vakıfbank’taki hesabından gönderilen borçtan (487 bin 547 TL) aktarıldığını bildirdi.

OĞLU ÖDEMİŞ

Eski bakan Bayraktar, 2013 yılında şirketin ortaklarına olan 16 milyon 667 Bin TL’lik borcun, aynı zamanda oğlu olan şirketin yüzde yedi hissedarı Rahmi Bayraktar’dan alındığını bildirdi. Bayraktar, borçlarının yarısını şirket ortağı olan Rahmi Bayraktar’dan yarısını ise Banka’dan (Ziraat bankası) aldığı borçlarla ödediğini belirtti. Şirketin net karı ise üç yılda 12 milyon 234 bin 228 TL oldu.

ARSA NASIL ALINDI

Bayraktar, şirketin geçen yıl 42 milyon TL değerinde taşınmaz alımı (Kadıköy İbrahimağa mahallesi) yaptığını ifade etti. Bu alım için de oğlu Rahmi Bayraktar’dan 16 milyon 324 bin 150 TL borç aldığını, ayrıca 10 milyon TL bankadan (Ziraat bankası) kredi kullandığını belirtti. Geri kalan yaklaşık 16 milyon TL’lik tutar ise şirketin banka hesaplarında bulunan nakit varlıkları kullanılarak temin edilmiş. Eski bakan satın alınan taşınmazın ödemelerine ilişkin de bilgi verdi. Bayraktar, Murat Beyazıt’ın (arsa hissedarı) SSK’ya, gelir idaresine, belediyeler ile bankalar ve firmalara olan borçlarının kendisi tarafından “banka transferiyle” yapıldığını söyledi.

GÜLER YILMAZ