Cumartesi , 30 Mayıs 2015
Anasayfa » Manşet » Mardin de yüzüne bakmadı, sırtını döndü
Mardin de yüzüne bakmadı, sırtını döndü

Mardin de yüzüne bakmadı, sırtını döndü

Mardin’de protesto edilen Başbakan Ahmet Davutoğlu‘nun katıldığı miting sönük geçerken, Davutoğlu yaptığı konuşmada, Mardin’in 6 olan milletvekili kontejan sayısını, “Mardin’de 5’te 5 yapacağız” şeklinde açıklaması ise şaşkınlık yarattı.

Dicle Haber Ajansı’nda (DİHA) yer alan habere göre, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Mardin’de katıldığı miting öncesi kentin tüm cadde ve sokaklarında polisler konumlandırılırken, kenttin birçok caddesi de trafiğe kapatıldı. HDP seçim bürosu Vali Ozan Caddesi üzerinde bulunması nedeniyle, Davutoğlu’nun yol güzergahı değiştirilerek, konvoy miting alanına kentin hemen girişinde bulunan tali yol olarak bilinen Ravza Caddesi’nden geçirildi. Davutoğlu’nun kente giriş yaptığı saatlerde, HDP seçim bürosu önünde toplanan kalabalık kitle sırtını caddeye dönerek, Davutoğlu’nu protesto etti. Polis çemberinde protestolarını sürdüren HDP’liler, sık sık “Bizler HDP bizler meclise” sloganları attı. Kalabalık kitle, daha sonra müzikler eşliğinde halaylar çekti.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Mardin Karayolları Parkı’nda kendisi için ayrılan bölümde mitinge katıldı. Beklediği ilgiyi göremeyen Davutoğlu’nun mitingine yaklaşık olarak 3 bin kişi katılırken, çevre il ve ilçelerden de çok sayıda kişinin taşınmasına rağmen miting sönük geçti.

Mitingde konuşma yapan Başbakan Davutoğlu’nun, Mardin’in 6 milletvekili kontejan sayısını unutarak “Mardin’de 5’te 5 yapacağız” demesi şaşkınlıkla karşılandı. HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın Ermenilere yönelik soykırıma ilişkin, ” Ermenilere soykırım yapılmıştır, burada da Kürtler de yapmıştır, onlar adına özür diliyorum” şeklindeki açıklamasına değinen Davutoğlu, “Sen kim adına özür diliyorsun? Ne Kürtler, ne Araplar, ne Türkler bu topraklarda soykırım işlemediler” ifadelerini kullandı.

Etiketler: