Cumartesi , 16 Mayıs 2015
Anasayfa » Politika » MetroPoll’ün sahibi Özer Sencar: AKP düşüşte, HDP yüzde 10’u aşıyor
MetroPoll’ün sahibi Özer Sencar: AKP düşüşte, HDP yüzde 10’u aşıyor

MetroPoll’ün sahibi Özer Sencar: AKP düşüşte, HDP yüzde 10’u aşıyor

Bir televizyon kanalına konuk olan MetroPoll araştırma şirketinin sahibi Prof. Dr. Özer Sencar, Türkiye genelinde 2500 kişi ile geçtiğimiz ay yaptıkları anketin sonuçlarını açıkladı. Sencar, elindeki verilere dayanarak, AKP’nin düşüşe geçtiğini söyledi.


SON SEÇİM ANKETİ SONUÇLARI

MetroPoll Stratejik ve Sosyal Araştırma Merkezi Başkanı Prof. Dr. Özer Sencar, Mart ayında yaptıkları seçim anketinin sonuçlarına göre, CHP’nin 27,7-28 bandında; AKP’nin yüzde 41,7’de; MHP’nin 17,4’te; HDP’nin ise yüzde 10,4’te olduğunu bildirdi.

HDP YÜZDE 10’U AŞTI

Sencar, HDP’nin barajı aşmasığını, şimdiye kadar yüzde 9,8’de olduğunu, fakat ilk defa anketlerde yüzde 10’u aştığını, halihazırda istatistiki olarak 9,8 ile 10,4 arasında bir fark olmadığını, bu yüzden de HDP’nin hala bıçak sırtı bir durumda olduğunu,iki tarafa da yıkılabileceğini söyledi.

‘AKP BAŞKANLIK SİSTEMİ KONUSUNDA SEÇMENİNİN YARISINI İKNA EDEMEDİ’

Sencar, Başkanlık sistemine ilişkin olarak da AKP’nin kendi seçmeninin bile ancak yarısını ikna edebildiğini savundu. Sencar, yaptıkları anketlerin sonuçlarına göre, genel kitlenin yüzde 32’sinin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tanımladığı Başkanlık Sistemi’ni onayladığını, fakat yüzde 60’tan fazlasının da onaylamadığını, 2011 seçimlerinde AKP’ye oy veren seçmenin de sadece yüzde 54’ünün Başkanlık Sistemi’ni desteklediğini anlattı. Erdoğan’ın bu rakamları bildiğini savunan Sencar, kritik bir iddia daha ortaya atarak, “Çok iyi çalışan 4 araştırma şirketinin cumhurbaşkanı Erdoğan’a bilgi sağladığını, Erdoğan’ın hala bütün gücüyle, halka Başkanlık Sistemi’ni kabul ettirmeye çalıştığını” söyledi. MHP ve HDP’nin oylarını yükselttiğini belirten Metropoll araştırmanın başkanı Özer Sencar, Bugün’e verdiği bir röportajda, AKP’nin oy oranının mart ayı itibarıyla 41,8’e indiğini söyledi. Sencar, “Bu oran, Gezi olaylarının yaşandığı dönem de dahil şu ana kadar bulduğumuz en düşük nokta” demişti.

AKP OYLARI NEREYE GİDİYOR?

Sencar durumu şöyle özetlemişti; “AK Parti’ye ekonomik nedenler ve istikrar gerekçesiyle oy veren ancak AK Parti çekirdek kadrosuyla ideolojik ilişkisi ve gönül bağı olmayan 10 puanlık bir kitle var. Bunlar AKP’nin ekonomiyi daha iyi yönetebileceğini düşünen ve ülke bütünlüğü konusunda yüksek hassasiyetleri olan kitleydi. Şimdi, onlar siyasal ve ekonomik istikrarı dikkate almadan AK Parti’yi terk ediyor. Son 7 ayda AK Parti’den kopan 8 puanlık kitlenin, yaklaşık 4,5-5 puanının MHP’ye, 2 puanının HDP’ye, bir puanının SP ve BBP’ye gittiğini görüyoruz. AKP’den ayrılanlarda CHP’ye dikkate değer bir geçiş yok. Büyük kısmının gittiği yer MHP olduğuna göre, onların çoğunun milliyetçi, muhafazakâr olduğunu ve Kürt olmadığını söyleyebiliriz.”

Etiketler: