Cumartesi , 30 Mayıs 2015
Anasayfa » Manşet » ‘O muhtar’ valiyi yalanladı: ‘PKK’dan tehdit almadık’
‘O muhtar’ valiyi yalanladı: ‘PKK’dan tehdit almadık’

‘O muhtar’ valiyi yalanladı: ‘PKK’dan tehdit almadık’

Ağrı Valisi Musa Işın, Ağrı’da yapılan operasyonun gerekçelerini sıraladı. Vali, “PKK’lıların 4 Nisan’da Güngören Köyü’nde düzenlenen etkinliğe katılarak halka HDP’ye oy vermeleri yönünde baskı yaptığını; aksi taktirde cezalandırılacak-larını” söylediğini iddia etti.

 

Vali Işın, PKK’lıların Yukarı Tütek Köyü’ndeki fidan dikim etkinliğine de katılarak halkı tehdit edecekleri bilgisinin kendilerine ulaşması sebebiyle güvenlik güçlerinin bölgeye gönderildiğini söyledi. Valinin 4 Nisan’da PKK’lılarca tehdit edildiğini öne sürdüğü Güngören Köyü’nün muhtarı Hasan Cengiz Taraf’a konuştu.

 

Valinin sözlerini yalanlayan Cengiz, özetle şunları belirtti: “Evet, 4 Nisan’da köyümüzde bir etkinlik vardı. Ancak PKK’lilerin bizi tehdit ettiği yönündeki açıklamaların hepsi yalandır. O etkinliğe PKK’lilerden de birkaç kişi katılmış, halkla yaptıkları konuşmada ‘Barış için oylarınızı HDP’ye’ verin demişler. Ama tehdit değil bu. Ayrıca bu köyün muhtarı benim ve kimse beni tehdit etmedi. Bakın burada PKK’lilerin nerede olduğunu herkes biliyor. Devlet de biliyor, Cumhurbaşkanı da biliyor, hâkim ve savcı da biliyor… Çözüm sürecinden bu yana o dağdalar, kimse ile diyaloga girmediler. Sadece orada olduklarını biliyoruz. İster sivil olsun, ister asker olsun, kim o dağa giderse PKK’liler ile karşılaşacağını zaten biliyor. Oraya operasyon yapılırsa karşılıklı çatışma çıkabileceğini herkes biliyor. Ağrı’daki çatışmadan bir gün önce burada bir olay yaşandı. Epeydir askeri hareketlilik yoktu. Sabah kalktık, PKK’lıların olduğu bölgeye gizliden askeri yığınak yapılmış. Çok korktuk. Askerin ancak çatışma veya baskın için oraya gittiğini herkes çok iyi biliyor. Artık ne olduysa karşılaşmadılar. Ya PKK fark etti, bölgeden çekildi veya operasyona giden asker karşılaşmak istemediği için çatışmaya girmedi. Her ne olduysa bilmiyorum, sabah askeri araçlar geldi, dağdan dönen askerleri alıp götürdü. Buna benzer gizli operasyonlar bizi tedirgin etti.”

REMZİ BUDANCİR

Etiketler: