Pazartesi , 6 Nisan 2015
Anasayfa » Manşet » Müsteşar Başbakan geliyor
Müsteşar Başbakan geliyor

Müsteşar Başbakan geliyor

Hakan Fidan’ın Başbakan olacağı iddiası Saray kaynaklarınca doğrulanmadı. Kulislere göre, seçimin ardından İçişleri Bakanı Efkan Ala, Başbakan olacak ancak siyasi rol üstlenmeyecek.

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Müsteşarı Hakan Fidan’ın, 7 Haziran’daki Genel Seçim’de AKP’den milletvekili adayı olmak için görevinden istifa etmesiyle birlikte Başkent’teki seçim hesapları da alt üst oldu. Fidan’ın seçimlerin ardından Başbakan olacağı iddiası ortaya atıldıysa da, bu görüş Saray kaynakları tarafından doğrulanmadı. Seçimlerin ardından ise farklı bir yol izleneceği ve Anayasa değişikliğine kadar, “Müsteşar Başbakan” sisteminin hayata geçirileceği kaydedildi. Bu sistemde, Başbakanlık koltuğuna, İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın getirileceği belirtildi.

YOL HARİTASI

7 Haziran seçimleri için meydanlara inen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, seçimler sonrasında oluşturulacak yeni kabine için yol haritasını şimdiden belirledi. Buna göre, seçimlerin ardından “düşük profilli” Başbakanlık dönemine geçilecek. Yani Başbakan, bir anlamda “Başbakanlık Müsteşarı” statüsünde olacak. Siyasi rol üstlenmeyecek. Kabine daha çok güçlü Başbakan yardımcılarından oluşacak. Söz konusu hükümet, “Anayasa değişikliğine” kadar bu şekilde görev yapacak. Anayasa değişikliğine ilişkin kampanyalar da Erdoğan tarafından yürütülecek. Yani ikinci bir güçlü siyasi figür olmayacak. Bunun için, yeni sistemde en güçlü Başbakan adayı olarak İçişleri Bakanı ve eski Başbakanlık Müsteşarı Efkan Ala gösteriliyor. Ala da, uzun süre Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “müsteşarlığını” yürütmüştü.

ÇÖZÜMÜN BAŞINA FİDAN

Hakan Fidan’ın ise yeni oluşturulacak olan kabinede Başbakan Yardımcısı veya Güvenlik Bakanı olarak görev yapacağı kaydedildi. AKP, güvenlik alanında faaliyet gösteren tüm kurumları tek çatı altında toplamayı planlıyor. Bunun için de Güvenlik Bakanlığı oluşturulacak. Mevcut İçişleri Bakanlığı ise il özel idareleri ile belediyelerin işlerini takip edecek. Yeni kabinede Hakan Fidan’ın, çözüm sürecinden de sorumlu olacağı ifade edildi. Yani, süreç kapsamında yapılacak siyasi görüşmelerde Fidan aktif rol oynayacak.

‘DAVUTOĞLU DIŞİŞLERİ BAKANI OLACAK’

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun, 7 Haziran seçimlerinin ardından görevinden alınmasına kesin gözüyle bakılıyor. Yeni dönemde, Davutoğlu’nun, Dışişleri Bakanlığı veya Başbakan Yardımcılığı görevini yürüteceği tahmin ediliyor. Yine kabinede, Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan’ın da koltuğunu korumasına kesin gözüyle bakılırken, Başbakan Yardımcısı ve ekonominin patronu Ali Babacan’ın koltuğuna ise Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’un getirilmesi bekleniyor.

HÜSEYİN ÖZAY / ANKARA