Cuma , 29 Mayıs 2015
Anasayfa » Manşet » O şirket son anketi açıkladı… Saray AKP’yi bitiriyor..Oyu yüzde 38..HDP ve CHP yükselişte
O şirket son anketi açıkladı… Saray AKP’yi bitiriyor..Oyu yüzde 38..HDP ve CHP yükselişte

O şirket son anketi açıkladı… Saray AKP’yi bitiriyor..Oyu yüzde 38..HDP ve CHP yükselişte

Aktifhaber.com’un sorularını cevaplayan Gezici Araştırma Şirketi Başkanı Murat Gezici, partilerin seçim vaatlerini değerlendirerek, ekonomik söylemlerin muhalefete artı puan kazandıracağını belirtti.

Vaatlerin açıklanması sonrası üç büyükşehir olan İstanbul, Ankara ve İzmir’de AKP ile CHP arasındaki makasın yani oy farkının git gide daraldığını ifade eden Gezici, CHP’nin yüzde 28.5’u bulan oy oranının ekonomik söylemlere devam etmesiyle 30 bandına yükselmesinin mümkün olduğunu sözlerine ekledi.

Ekonomik söylemlerin en çok MHP’nin oy oranına etki edeceğini söyleyen Gezici, seçimin kaderini belirleyecek olan 4 kesimi sıraladı.

SON OY ORANLARI

Murat Gezici partilerin son oy oranlarını da açıkladı: “Son anketimize göre AKP’nin oy oranı 38-39 bandında. Cumhuriyet Halk Partisi 28 bandında, Milliyetçi Hareket Partisi 18-19 bandında. HDP ise 11 civarında görülüyor.

 

ANKARA VE İSTANBUL’DA CHP AKP’NİN ENSESİNDE

Özellikle 3 büyükşehir olan İstanbul, Ankara, İzmir’de halkın ekonomik koşullarının, şartlarının giderek ağırlaşmasından dolayı CHP ve AKP arasındaki makas gittikçe daralıyor. Cumhuriyet Halk Partisi özellikle büyük bir başarıya doğru gidiyor. Milliyetçi Hareket Partisi de 3 büyükşehirde oylarını çok ciddi oranda artırmıştır. Özellikle İstanbul’da oylarını yüzde 12 civarında tuttuğunu görüyoruz. Bu da AKP’yi giderek zor duruma sokuyor. AKP’nin oy oranları ciddi oranda düşüyor.

CHP’NİN EKONOMİK YÖNDEKİ SÖYLEMLERİ 

Vaatlerin açıklanmasının ardından özellikle Cumhuriyet Halk Partisi’nin oylarını yüzde 26’lardan yüzde 28.5’a çıkardığını görüyoruz. 1989 yılından sonra Cumhuriyet Halk Partisi ilk defa oylarını yüzde 26’nın üzerine çıkarmıştır. Yani yüzde 28.5’a çıkarmıştır. Bunun ana sebebi; yaptığı ekonomik söylemler tutmuştur, halk inanmıştır. Halkın yüzde 74’ü Cumhuriyet Halk Partisi’nin söylemlerini benimsiyor, inanıyor.

CHP  YÜZDE 30’UN ÜZERİNE  ÇIKABİLİR 

CHP’nin vaatlerinde etkili olanlar birinci derecede emekliye çift ikramiye, mazotun 1.5 lira olması tarım ve hayvancılıkla uğraşan vatandaşlara büyük bir katkı sağlayacak, taşeron işçiliğin sona ereceğini ifade etmesi ve de asgari ücretin 1500 TL olması halk üzerinde büyük bir heyecan oluşturmuştur. Cumhuriyet Halk Partisi’ni yüzde 30’un üzerine taşıyabilecek bir kampanya haline gelmiştir. Cumhuriyet Halk Partisi’nin ilk defa kampanyası çok etkili olmuştur ve gündem oluşturmuştur, gündemi belirlemiştir. AKP bunu eleştirmekle birlikte de bunu doğrulamıştır. Yani bunun üzerine yoğunlaşması da bunun bir göstergesidir.

AKP’NİN ÖNEMLİ OYU MHP’YE

Milliyetçi Hareket Partisi’nin de bu hafta vaatlerini açıklamasıyla birlikte bundan sonra trend yakalama ihtimali yüksek. Çünkü Cumhuriyet Halk Partisi oylarını artırmaya devam edecektir. Milliyetçi Hareket Partisi de vaatlerini açıkladı bununla birlikte büyük bir hareketlilik yaşayacaktır. Çünkü seçime yaklaştıkça bu söylemler daha da artacak, konuşulacaktır. AKP’den kopan oyların neredeyse yüzde 50-55’e yakını Milliyetçi Hareket Partisi’ne normalde gidiyor. Bundan sonra da ekonomik söylemleriyle birlikte de oylar gelecektir. Bunlar da AKP içerisinde gönülsüz seçmeni etkileyecektir. AKP’ye oy veren seçmenin yüzde 34’ü ben gönülsüz oy veriyorum deyip alternatif bulamadığını ifade ediyordu, vaatleri bekleyen kararsız bir seçmen vardı. Bu ekonomik söylemler birinci olarak Milliyetçi Hareket Partisi’nin işine yarayacaktır, ikinci Cumhuriyet Halk Partisi’nin sonra da HDP’ye yarayacaktır.

SARAY’IN VARLIĞI VATANDAŞI RAHATSIZ EDİYOR

Halk diyor ki; benim ve ülkenin en önemli sorunu ekonomik sorunlardır, ben yoksullaştım diyor. Sonrasında işsizleştim diyor. İşsizlerin oranı Türkiye’de yüzde 22. Aynı zamanda yoksulluğun bu kadar bariz şekilde görülmesi, ülkede krizin baş göstermesi ve aynı zamanda da Saray’ın varlığı vatandaşı rahatsız ediyor. Yani, ben yoksulluk içerisinde yaşarken Saray’ın varlığı beni rahatsız ediyor diyen büyük bir kitle var. Bu kadar ekonomik sıkıntı yaşayan halkın oranı yüzde 69 ve ben geçinemiyorum diyenlerin oranı da yüzde 47. Geçinemediğini belirten bu seçmen AKP’nin içerisinde çok daha fazla. AKP’ye oy verenler yaklaşık yüzde 55 geçinemiyorum diyor.

 

PARTİLERİN SON OY ORANLARI

Son anketimize göre AKP’nin oy oranı 38-39 bandında. Cumhuriyet Halk Partisi 28 bandında, Milliyetçi Hareket Partisi 18-19 bandında. HDP ise 11 civarında görülüyor.

SEÇİMİ NE BELİRLEYECEK?

Seçimi belirleyecek etkenlerin birincisi, partilere oy veren gönülsüz seçmen, ikincisi kararsız seçmen, üçüncüsü 18 ile 24 yaş grubu arasındaki gençler, aynı zamanda da yoksulluğu en ağır şekilde hisseden kadınlar. Dört faktör belirleyecek seçimin kaderini. Ve bu saydığım kitleler arasında AKP’ye oy vermeyeceğin diyenlerin oranı yüzde 80 civarında. En çok oy verecekleri parti MHP, ikinci CHP, üçüncü HDP.

Etiketler: