Pazar , 24 Mayıs 2015
Anasayfa » Politika » Savcı’nın katledilmesinde inanılmaz iddia!
Savcı’nın katledilmesinde inanılmaz iddia!

Savcı’nın katledilmesinde inanılmaz iddia!

Savcı Mehmet Selim Kiraz’ın İstanbul Çağlayan Adliyesi’nde  öldürülmesiyle ilgili detaylar değişik kamu kurumları tarafından Ankara’ya rapor edildi. Raporlar, bazı hükümet üyelerine de sunuldu. Raporlara göre, olay yaklaşık sekiz saat sürdü. Bunun üç saati operasyon hazırlığı ve operasyonun gerçekleştirilmesi ile geçti. Bu esnada, kamuoyuna açıklananın dışında gelişmeler de yaşandı. İki örgüt üyesi, Berkin Elvan dosyasını soruşturan Savcı Kiraz’ın, Çağlayan Adliyesi A1 Blok’ta bulunan 608 nolu odasına, öğlen 12.22 sıralarında girdi. Kiraz’ın yardım istemek için bağırması üzerine iki polis, kapıyı tekmeleyerek kırmaya çalıştı. Bu esnada örgüt elemanları kapıya üç el ateş etti. Kurşunlar polislerden Halil T.’nin boynunu, Komiser Mustafa’nın da alnını sıyırdı. Bunun üzerine polisler yardım çağırmak üzere odanın önünden uzaklaştı. Olay bu gelişmenin ardından kamuoyu tarafından öğrenildi. Güvenlik güçleri Adliye Sarayı’na akın ederken bir yandan da örgüt ile müzakareler başladı.

OPERASYON TALİMATI 18.00’DA

Müzakereler devam ederken, operasyon için İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne talimat verildi. Saat 18.00 sıralarında gelen emirle silahlı operasyon yapılarak savcının odasına girme kararı verildi. Saat 18.30 sıralarında operasyon hazırlıklarına başlandı. Yapılan plana göre, odanın yan duvarı ve kapısı fünyeyle patlatılacak ve ardından savcının odasına girilecekti. Plan doğrultusunda saat 20.00 sıralarında bomba imha uzmanları tarafından düzenekler hazırlandı. Hükümet, savcının odasından silah sesi gelmesi üzerine operasyon başlatıldığını açıklamıştı. Adliye ve güvenlik kaynaklarından elde edilen bilgiler, bu açıklamayı doğrulamadı. Operasyon esnasında yaşananlar ise şöyle gelişti: 20.15 sıralarında TEM Şube Müdürlüğü Acil Operasyon Timi tarafından Savcı Kiraz’ın odasının kapısına ve oda duvarına fünyeler yerleştirildi. Kapıdaki fünyenin patlatılması üzerine örgüt üyeleri operasyon yapılacağını anlayarak dışarıya ateş etti ve “Uzaklaşın öldürürüz” diye bağırdı. Arkasında barikat olduğundan kapı tam olarak açılmadı ve ikinci bir fünye ile tekrar duvarlar patlatılmak istendi. İşte bu esnada odadan bir el silah sesi duyuldu. Bu sesin, savcıyı öldüren kurşuna ait olduğu tahmin ediliyor. İki örgüt üyesi bu gelişme üzerine çatışmaya girdi. Savcı da polislerin kurşunlarına karşı “sütre” yapıldı. Bu esnada operasyon timi tarafından koçbaşı tabir edilen aletle kapı kırılarak içeriye kurşun yağdırıldı. Bu sırada odaya 100-150 el ateş edildiği tahmin ediliyor.

İlk kurşun yanaktan çıktı
Olaydan yaklaşık beş dakika sonra ağır yaralı olarak dışarıya çıkarılan Savcı Kiraz, sağlık görevlilerinin nabız almaları üzerine Florance Nightingale Hastanesi’ne kaldırıldı. Olay yerinde bulunanlar, Baba Kiraz’ın bu esnada, “Oğlumu siz öldürdünüz” diyerek bazı bazı güvenlik güçlerine tepki gösterdiğini öne sürdüler. Savıc Kiraz hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Yapılan incelemede ise Kiraz’ın vücudunda 10 kurşun giriş çıkışı olduğu belirlendi. Otopside ilk kurşunun kulak memesinden girip yanaktan çıktığı belirlendi. Bu da operasyonla ilgili soru işaretlerinin artmasına neden oldu.

TARAF/ANKARA

Etiketler: