Cumartesi , 16 Mayıs 2015
Anasayfa » Manşet » HDP’li Önder’den Ağrı yorumu:’Hükümetin amacı seçimi erteletmek’
HDP’li Önder’den Ağrı yorumu:’Hükümetin amacı seçimi erteletmek’

HDP’li Önder’den Ağrı yorumu:’Hükümetin amacı seçimi erteletmek’

İmralı Heyeti Sözcüsü Sırrı Süreyya Önder,  Ağrı’daki askeri operasyonu ve sonrasında yaşanan gelişmeleri değerlendirdi.

Önder, “İmralı Heyeti Sözcüsü olarak başta Sayın Davutoğlu ve Yalçın Akdoğan olmak üzere Çözüm Kurulu üyelerini Diyadin olaylarını incelemeye ve tarafları birinci elden dinlemeye çağırıyorum” dedi.

 

DİHA’ya konuşan ve hükümetin düşen oylarından dolayı seçimleri iptal etmek dahil her yola başvurabileceğini ileri süren Önder, şöyle konuştu:

“Demirtaş yalan söylüyor demek, yalanın daniskasıdır. Cumhurbaşkanı’nın İzleme Heyeti’ni istememesi hükümetin de var olan mutabakatından çark etmesinin sebebi son Diyadin provokasyonu ile açığa çıkmıştır. Zan edildiği gibi gerilim yaratarak düşmekte olan oylarını toparlayamayacaklarını hükümet de bilmektedir. Yapmak istedikleri şey seçimleri iptal edip ertelemektir. Çünkü ülkenin yarısı, sıkı yönetim ve olağanüstü hal koşullarına döndürülmüştür. Bunun en açık delili, Genelkurmay’ın sıkıyönetim bildirileri gibi hatta onu da aşıp siyasi içeriklere bürünen bültenler yayınlamasıdır.”

 

Genelkurmay’ın açıklamasını değerlendiren Önder, “Ordu içinde bir partinin namı hesabına seçim enstrümanı olarak kullanılmaya karşı önemli itirazlar olduğunu biliyoruz” dedi.

 

Önder, açıklamalarını şöyle sürdürdü: “İmralı Heyeti Sözcüsü sıfatıyla başta Sayın Davutoğlu ve Yalçın Akdoğan olmak üzere Çözüm kurulunun bütün üyelerini İzleme Kurulu’nun yapması gereken işi yapmak üzere bütün ulusal ve uluslar arası basının refakatinde çatışma bölgesini birlikte ziyaret etmeye ve bütün taraflarını birinci elden dinlemeye davet ediyorum. Bundan kaçınmak hakikatlerden kaçınmaktır. En büyük faturasını da daha büyük bir oy kaybı ile kendileri ödeyecektir. Sayın Davutoğlu’na özel çağrım var. Siyasi sorumluluk sizdedir, tokmağı başkasının elinde olan davulu boynunuzdan çıkarıp atın. Halkın barışın ve gerçeklerin sesine kulak verin. Aksi halde büyük gönülsüzlükle savunmak etmek zorunda kaldığınız güvenlik yasası ile birlikte düşündüğümüzde bölgede gelişecek olayların vebali sizin omuzlarınızda olacaktır.”

Etiketler: