Salı , 12 Mayıs 2015
Anasayfa » Manşet » ‘Oy hırsızlığı’ skandalında ikinci perde
‘Oy hırsızlığı’ skandalında ikinci perde

‘Oy hırsızlığı’ skandalında ikinci perde

30 Mart seçimlerini böyle kazandık” diyerek çarpıcı iddialarda bulunan AKP’li seçim görevlisi, yeni bilgiler verdi. “İtirazları da adım adım takip ettik” dedi.

AKP Seçim Koordinasyon Merkezi’nde (SKM) görevli personelin, 30 Mart 2014’te yapılan yerel seçimlerle ilgili olarak yaptığı, “Seçimleri biz böyle kazandık” itirafları TBMM’de büyük yankı uyandı. “Vicdan azabı çekiyorum” diyen AKP’li personel, 30 Mart yerel seçimlerinin ardından yapılan itirazları kendilerinin takip ettiğini ve söz konusu şikayetler konusunda AKP yönetimine sürekli bilgi verildiğini kaydetti. AKP’li personel, şikayetlerin ve itirazların Yüksek Seçim Kurulu (YSK) ile savcılar nezdinde yakından takip edildiğini de vurguladı.
AKP’li personel, seçimlerdeki usulsüzlük iddialarına ilişkin de “örnekler” sundu. AKP SKM personelinin 30 Mart yerel seçimleri ile ilgili yeni iddiaları şöyle:

AKP “KÖSTEBEK” ARIYOR

AKP çalışanının Taraf’a yaptığı açıklamalar gündeme bomba gibi düştü. Hükümete yakın medya organları, haberde yer alan bir tarih hatasından yola çıkarak, itirafçının iddialarının doğru olmadığını öne sürmüştü. AKP Genel Merkezi’nde ise, söz konusu itirafçı ile ilgili olarak çalışma başlatıldı. Taraf’a 30 Mart yerel seçimleri ile ilgili bilgi veren Seçim Koordinasyon Merkezi görevlisi, 2011 yılında genel merkezde çalışmaya başladı. AKP Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu da, AKP’ye 2012’de katıldı. Seçim kampanyaları da Soylu’ya bağlandı. Söz konusu görevli de, bu tarihten sonra Soylu’nun ekibine katıldı. AKP görevlisinin verdiği bilgiye göre, Köşk seçimlerinde herhangi bir usulsüzlük işlemine yer verilmedi. Ancak, 30 Mart yerel seçimleri “ölüm kalım savaşı” olarak görüldüğü ve yolsuzluk operasyondan sonraki ilk seçim olduğu için, birçok usulsüz işleme imza atıldı.

ŞİKAYETLER TAKİP EDİLDİ

AKP Seçim Merkezi görevlisinin verdiği bilgiye göre, 30 Mart yerel seçimlerinin ardından yapılan şikayetler ve suç duyuruları da, Seçim Merkezi tarafından takip edildi. Türkiye genelinde yapılan tüm şikayetler, merkeze geldi. Ve merkez de, bunlarla ilgili tek tek parti yönetimine bilgi verdi. Parti yönetimi de HSYK ve YSK nezdinde şikayetlerin takibini gerçekleştirdi. Yani, seçimde yapılan usulsüzlük iddialarının takibi de yine bu merkez tarafından yapılarak, parti yöneticilerine bilgi verildi.

BİRÇOK İLDE AKP’YE “EVET” MÜHRÜ BASILMIŞ OY PUSULALARI ÇIKTI

Seçim merkezi görevlisinin, 30 Mart yerel seçimlerindeki usulsüzlük iddiaları konusunda verdiği ve merkez tarafından bilinen örneklerden bazıları şöyle: t Isparta’nın Modern Evler Mahallesi’ndeki İyaş Selçuklu İlköğretim Okulundaki 1356 no’lu sandığın oy pusulaları ve zarflarının bulunduğu mühürlü çuvalda yapılan sayımda, bir zarfta AKP’ye “evet” mührü basılmış oy pusulası çıktı. Buna tepki gösteren müşahitler, polis ve ilçe seçim kurulundaki görevlileri çağırarak AKP’ye çıkan oy pusulası ile ilgili tutanak tutturdu. Ayrıca Sandık Başkanı’nın tarafsızlığını yitirdiğini söyleyen müşahitler, görevlinin sandık başkanlığından alınmasını istedi. Ancak sandık başkanı görevinden alınmadı. t İstanbul’un Avcılar ilçesinde Süleyman Nazif Lisesi’nin arşiv bölümünde AKP’ye “evet” mührü basılı 627 adet oy pusulası ele geçirildi.” “İstanbul’un Küçükçekmece ilçesindeki Mustafa Dalgıç Ticaret Meslek Lisesi 2606 no’lu sandıkta AKP mühürlü fazladan pusula verildiği tutanaklara geçti.” t İstanbul’un Kartal ilçesindeki Şeyh Şamil İlkokulunda bir poşet içerisinde yüzlerce AKP’ye”evet” mührü basılı oy pusulası bulundu.” t Gaziantep’in Nizip ilçesinde 1084 numaralı sandık çevresinde, büyükşehir belediye başkanlığı seçiminde AKP’ye “evet” mührü basılmış oy pusulası bulundu. Oy pusulası düzenlenen bir tutanakla imha edildi.” t Diyarbakır’ın Bismil ilçesinde AKP’ye “evet” mührü basılmış oy pusulası verildiği iddiasıyla tutanak tutuldu. t Bitlis’te Hanım Yardımcı adlı yurttaş kendisine verilen oy pusulasının AKP”ye “evet” şeklinde mühürlendiğini gördü. Olayla ilgili tutanak tutuldu.

GÖKÇEK’İN OYLARI ARTIRILDI

Ankara’da 2061 no’lu sandıkta 173 geçerli oy kullanılmış olmasına rağmen Sandık Seçim tutanağında AKP’nin adayı Melih Gökçek’e 185 oy yazılmış olduğu tespit edildi. t Ankara’nın Keçiören ilçesindeki Rauf Denktaş Anadolu Lisesi’nde Sandık Kurulu Başkanı, sandık görevlileri tarafından “seçmenleri AKP’ye oy vermeye yönlendirdiği” gerekçesiyle şikayet edildi. t Bitlis’in Tatvan ilçesinde Tuğ İlköğretim Okulu’nda, 1009 numaralı Sandık Kurulu Başkan’ının oy pusulalarını sandık kurulu üyelerinin gözü önünde mühürlemesi gereken seçim pusula ve zarflarını evde mühürlediği ortaya çıktı. t İstanbul Kağıthane’de 36 sandıkta yapılan incelemede 3500 oyun CHP’den AKP’ye aktarıldığı belirlendi.

 

HÜSEYİN ÖZAY/ANKARA

Etiketler: