Perşembe , 21 Mayıs 2015
Anasayfa » Manşet » Pakette değişen bir şey yok
Pakette değişen bir şey yok

Pakette değişen bir şey yok

Valilere ve polise olağanüstü yetkiler veren İç Güvenlik Paketi hakkındaki görüşmelere muhalafet partilerinin tüm uyarılarına rağmen dün de devam edildi. Oysa HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, geçen hafta yaptığı açıklamada “Biz paket tümden geri çekilmedikçe orda bir değişiklik oldu falan demeyeceğiz. Geri çekilecek. Komisyona gelecek. Komisyonda dört grup oturup birlikte tartışırlar. Paketin pansumanla düzelecek bir tarafı yok. Paket deveye benziyor. Sormuşlar ya ‘Boynun neden eğri’, ona benziyor. Neresini düzelteceğiz bu paketin” demişti. HDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan ise “İç güvenlik paketiyle ilgili bazı değişiklikler yapılacaktır. Geçen maddeler tekrar ele alınabilecek ve değiştirilebilecek. Bizim itiraz ettiğimiz haliyle çıkmayacak” ifadelerini kullanmıştı.

TEMAS YOK

Bu arada AKP, üç muhalefet partisine “yeniden oturup” konuşabiliriz çağrısında bulunmuştu. Ancak İç Güvenlik Paketi hakkında Meclis Genel Kurulu’nda yapılan görüşmeler dördüncü haftasına basmasına ve geçen haftanın sonunda paketin 46 maddesi kabul edilmesine rağmen iktidar ile muhalefet arasında resmi bir temas sağlanamadı. Dün de güvenlik paketine ilişkin görüşmelere devam edildi. CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, AKP cephesinden kendilerine sözlü olarak “oturup konuşalım” talebi geldiğini belirterek, “Ancak resmi bir temas olmadı. Bu iş öyle uluorta görüşmelerle çözülemez. AKP grubu vesayet altındadır. Cumhurbaşkanını aşamıyor” dedi. Gök, bu şekliyle yasanın çıkması durumunda yasal ve anayasal haklarını kullanacaklarını söyledi.

Gök, AKP’nin yasanın çıkması konusunda acele etmesi hakkında ise “AKP valilerle polislerle seçimin güvenliğini etkileyecek tedbirler almaya çalışıyor kendince. Bunlar sandıkların güvenliğini tehlikeye düşürecek işler yapacaklar” diye değerlendirdi. Gök şöyle devam etti: “Parti yetkili organlarına gelin bu konularda bir değerlendirme yapa0lım şeklinde CHP’ye gelen her hangi bir resmi başvuru yoktur. Bu paketin özellikle ilk bölümündeki bütün maddeler tekrar görüşülmeye ihtiyacı olan maddeler. Polise ve valiye verilen yetkiler, gözaltı süreleri, polisin etkisiz kılma yetkisi gibi yasanın birinci bölümdeki bütün maddeler yeniden görüşülmeye muhtaç hükümlerdir.”

GÜLER YILMAZ / ANKARA

Etiketler: