Perşembe , 23 Nisan 2015
Anasayfa » Manşet » Parasıza vekillik yasak
Parasıza vekillik yasak

Parasıza vekillik yasak

Yüksek Seçim Kurulu 7 Haziran’da yapılacak olan genel seçimlerle ilgili yeni belirlediği kriterleri yayımladı. Bunlardan ilki, seçimlere bağımsız girecek adaylara ilişkin, diğeri siyasi partilerin aday bildirimine ilişkin usül ve esasları konu aldı. Yüksek Seçim Kurulu’ndan yapılan açıklamaya göre, 7 Haziran’daki seçimlerde bağımsız aday olmak isteyenler 10 bin 167 lira yatırmak zorunda. Yani parası olmayan meclisi hayal bile edemeyecek. YSK, ayrıca milletvekili seçilmeye engel suçlar arasında, gerçekte düşünce suçu olan ancak mevzuatta terör suçu olarak düzenlenen fiilleri de saydı. Bağımsız adayların, şahsen veya noter aracılığıyla yapabilecekleri son başvuru tarihi ise 7 nisan olarak belirlendi. Bağımsız adaylar, adaylıktan vazgeçmeleri halinde yatırdıkları 10 bin 167 lirayı geri alabilmek için 11 Nisan’a kadar adaylıktan istifa dilekçelerini YSK’ya iletmesi gerekecek. Aksi halde paraları yanacak.

YASAKLAR ARTTI

YSK, 25 yaş ve diğer şartların yanı sıra, adli sicil temizliğini de şart koştu. Milletvekili seçilmeye engel suçlar arasında, mevzuatta terör suçu olarak düzenlenen ancak gerçekte düşünce suçları kategorisindeki suçları da saydı. YSK kararına göre, şunlar milletvekili seçilemeyecek: “En az az ilkokul mezunu olmayanlar, kısıtlılar, yükümlü olduğu askerlik hizmetini yapmamış olanlar, kamu hizmetinden yasaklılar, ve affa uğramış olsalar bile: taksirli suçlar hariç toplam bir yıl veya daha fazla hapis ile ağır hapis cezasına hüküm giymiş olanlar, zimmet, ihtilas, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanma, dolanlı iflas gibi yüz kızartıcı suçlarla, kaçakçılık, resmî ihale ve alım satımlara fesat karıştırma, devlet sırlarım açığa vurma, terör eylemlerine katılma ve bu gibi eylemleri tahrik ve teşvik suçlarından biriyle hüküm giymiş olanlar” YSK kararına göre ayrıca;, taksirli suçlar hariç toplam bir yıl veya daha fazla hapis veya süresi ne olursa olsun ağır hapis cezasına hüküm giymiş olup da cezaları ertelenmiş olan adaylar ise, beş yıl içinde, başka bir suçtan hüküm giymemiş olduklarını kanıtlayabilmeleri için söz konusu tecilli mahkûmiyet kararlarının 10 Mart 2015’den sonraki tarihli kesinleşme şerhini Seçim Kurulu’na sunmak zorunda olacak. Aksi halde vekil seçilemeyecek, seçilmeleri halinde ise bu durum seçilmeye engel durum olarak değerlendirilecek.

NOTER YOLUYLA İSTİFA

YSK’nın ikinci kararı ise partilerin aday bildirim esas ve usülleriyle ilgili oldu. Buna göre, seçimlere katılacak partilerin  iller toplamının en az yarısında (41 ilde) o seçim çevresinin çıkaracağı milletvekili sayısı kadar aday göstermeleri de gerekecek. Eksik aday gösteren partiler, bu eksikliği YSK’ca verilen sürede tamamlamak zorunda olacak. YSK kararına göre, adaylıktan istifa dilekçeleri ise YSK’ya ve il seçim kurulu başkanlığına doğrudan- kimlik göstererek verilebileceği gibi noter vasıtasıyla da gönderebilecek.

 

ADNAN KESKİN

Etiketler: