Salı , 26 Mayıs 2015
Anasayfa » Manşet » Parsel parsel talana devam
Parsel parsel talana devam

Parsel parsel talana devam

Daha önce yapılan tüm itirazlara rağmen AOÇ arazisine kaçak sarayın yaplmasına izin veren Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi, AOÇ’daki belediyeye ait 8 dönümlük yerin, 2 yıllığına Cumhurbaşkanlığı Sarayı için tahsis edilmesine karar verdi.

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi, Başbakanlık’ın talebi üzerine Atatürk Orman Çiftliği’nde (AOÇ) Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne ait 63386 ada 6 parselde yer alan 8 bin 406 metrekarelik yerin 2 yıllığına Cumhurbaşkanlığı Sarayı için tahsis edilmesine karar verdi. Meclis gündemine gönderilen Başkanlık yazısında Yenimahalle İlçesi Ormançiftliği Mahallesi sınırları içerisinde Başbakanlık hizmet binasına ait 63386 ada 6 parseldeki belediye hissesinin Başbakanlık adına tahsisi talep edildiği belirtilerek, şu ifadelere yer verildi:

BEDELSİZ TAHSİS

“Tahsise konu parsel üzerinde bulunan taşınmazın Başbakanlık hizmetlerinde kullanılmak üzere 2 yıllığına geçici tahsisi ile bu süre içerisinde Başbakanlığa tahsis edilmesi için trampa yapılması Başkanlığımızca mütalaa edilmektedir. Yenimahalle İlçesi Ormançiftliği 63386 ada 6 parseldeki 8406/487941 (8 bin 406 metrekare) hissenin Başbakanlık hizmet binası olarak kullanılmak üzere 2 yıl süre ile bedelsiz olarak Başbakanlık adına tahsis edilmesi ve bu süre içerisinde trampa yapılması hususunda karar alınmak üzere yazımızın Belediye Meclisine havalesini olurlarınıza arz ederim.” Başkanlık yazısı, CHP grubunun itirazıyla birlikte oy çokluğuyla kabul edildi.

RESMİ YAZIŞMADA BAŞBAKANLIK

AOÇ’deki Cumhurbaşkanlığı Sarayı inşasına başlandığı dönemde Beştepe Başbakanlık Hizmet Binası olarak inşa edildiği için resmi yazışmalarda arazi Başbakanlık’a tahsis edilmiş gibi gözüküyor. Söz konusu 8 dönüm arazi şimdi Cumhurbaşkanlığı tarafından kullanılacak.

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) arazilerinin kaçak saraya tahsisine “AOÇ arazilerini parsel parsel ne devrettireceğiz ne de sattıracağız” şeklinde tepki gösterdi.

Candan şöyle devam etti: “AOÇ arazisi kimin mülkiyetinde olursa olsun, Büyükşehir Belediyesi’nin kullanımında da olsa zaten davalık. Sayıştay raporları amacı dışında kullanılan AOÇ arazilerinin AOÇ’ye devrini istemektedir. Süreci takip edeceğiz. Yargıya taşıyacağız. Arazilerin satılmasına, devredilmesine, bedava tahsisine izin vermeyeceğiz” dedi Candan, “Devredilen arazi kimin kullanımında olursa olsun esasta AOÇ’nin mülkiyetindedir. Keyfi tahsislerde bulunamazlar. AOÇ’de 5. İdare Mahkemesi’nin yürütmeyi durdurma kararı var. Bunlara rağmen hukuksuzca ve aymazca tahsisler yapmalarını kabul etmiyoruz” şeklinde konuştu. Tezcan: “AOÇ’nin parsel parsel verilmesine izin vermeyeceğiz. Son olarak 8 dönümlük arazinin verilmesine dava açacağız. Bu kaçak saray ile ilgili açtığımız 51. dava olacak.”

AYFER ÇALIKIRAN

Etiketler: