Cumartesi , 30 Mayıs 2015
Anasayfa » Alt Manşet » Remzi Kartal’dan şok iddia: HDP’den adaylığımızı Erdoğan engelledi
Remzi Kartal’dan şok iddia: HDP’den adaylığımızı Erdoğan engelledi

Remzi Kartal’dan şok iddia: HDP’den adaylığımızı Erdoğan engelledi

Kongra Gel Başkanı Remzi Kartal, kendisinin ve Zübeyir Aydar’ın HDP’den aday olmalarının Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından engellendiğini söyledi.

 

Bir süre önce, Zübeyir Aydar ile birlikte 7 Haziran genel seçimlerinde HDP tarafından aday gösterilecekleri ve Türkiye’ye dönecekleri gündeme gelen Kongra Gel Başkanı Remzi Kartal, bunun İmralı’da PKK lideri Abdullah Öcalan ve devlet heyetiyle yapılan görüşmelerde gündeme geldiğini ancak aday olmalarının Erdoğan tarafından engellendiğini açıkladı.
Cumhuriyet gazetesinden Süleyman Tosunoğlu‘na konuşan Kartal, “İmralı’da Nevruz konuşmasından önce yapılan görüşmelerde Zübeyir Aydar ve benim Türkiye’ye dönüp milletvekili adayı olmam için hiçbir engel yok denildi. Daha sonra Erdoğan’ın ‘Kürt sorunu yok, gözlemci yok’ diye sürece yönelik açıklamaları sonucunda, İmralı’da gerçekleşen ikinci görüşmelerde Kamu Güvenliği Müsteşarı, HDP heyetine bizlerin Türkiye’ye geldiğinde tutuklanacağımızı söyledi. AKP ve kendisinin önünün güçlü bir HDP tarafından kesileceğini anlayan Erdoğan bizim milletvekili olmamızı engelledi” dedi. Sürece zarar gelmemesi için aday olmadıklarını ifade eden Kartal, “AKP’nin işine gelmedi dönüp aday olmamız. HDP’nin daha da yükselmesini, seçimlerde oyuna daha da artacağına katkılar yapacağımızı anladığı için AKP bizleri engelledi. Yani HDP’nin başarısı AKP’nin başarısızlığı olacak. HDP’nin barajı aşması Erdoğan’ın ulaşmak istediği siyasi hedefinin önünün kesilmesi demek” dedi.

Etiketler: