Cumartesi , 23 Mayıs 2015
Anasayfa » Magazin » Savarona’yı Erdoğan yurt dışına yapacağı seyahatlerde de kullanılacak
Savarona’yı Erdoğan yurt dışına yapacağı seyahatlerde de kullanılacak

Savarona’yı Erdoğan yurt dışına yapacağı seyahatlerde de kullanılacak

1938 yılında satın alınan ve Atatürk’ün kullandığı Savarona yatı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yurt dışına yapacağı seyahatlerde de kullanılacak.

ntv.com.tr’nin haberine göre Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın son olarak Bosna Hersek Cumhurbaşkanlığı Konseyi Üyesi Bakir İzzetbegoviç’in kabul ettiği yat, uluslararası sularda “Türk toprağı” sıfatıyla verilen yemeklere ev sahipliği yapacak.

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Savarona yatının Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yurtdışı seyahatlerine de eşik etmesinin planlandığını açıklarken; “Sayın Cumhurbaşkanımız arzu ederlerse Türkiye’ye gelen devlet başkanlarını Savarona’da ağırlayabilecek. İkincisi Cumhurbaşkanımızın yurt dışı seyahatlerinde bu gemi oraya eşlik edebilir. Mesela Sayın Cumhurbaşkanımız bir ülkeyi ziyaret ettiler ve o ülkede yabancı devlet başkanı kendisine yemek verdiğinde, kendisi de ‘Türk toprağında yemek vermiş olacak. Bu, Türkiye’nin uygunluğuna, gezinin uygunluğuna bağlı olarak gerçekleşebilecek” diye konuştu.

Okullardan da Savarona’yı gezme taleplerinin geldiğini dile getiren Çelik, “Bir anlamda yüzen gemi gibi sergileyebiliriz. Şimdi restorasyon çalışmaları sürüyor. Atatürk’ün bir hatırasıdır. Bu şekilde kullanılması da sağlanmış olacak” dedi.

Etiketler: