Pazar , 31 Mayıs 2015
Anasayfa » Alt Manşet » Savcı: Cumhurbaşkanı varsa eleştiri özgürlüğü yok
Savcı: Cumhurbaşkanı varsa eleştiri özgürlüğü yok

Savcı: Cumhurbaşkanı varsa eleştiri özgürlüğü yok

Girdiği hakimlik sınavda Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ‘hırsız-katil’, sınav kurulu üyelerine ‘sistemin uşakları-Faşist AKP iktidarın işbirlikçileri’ dediği gerekçesiyle tutuklanan avukat Umut Kılıç’ın iddianamesi jet hızıyla bir haftada tamamlandı.

 

Avukat Kılıç’ın 21 Nisan’da tartışmalı şekilde apar topar tutuklanmasıyla tartışılan soruşturma, haftasında dün itibariyle davaya dönüştü. Ankara Cumhuriyet Savcısı Kürşat Kayral’ın hazırladığı iddianamede mahkemeye sunuldu. Ardından Kılıç’ın yargılanacağı mahkeme de belli oldu. Savcı, avukat Kılıç’ın Cumhurbaşkanına hakaret ve sınav kurulu üyelerine alenen ve zincirleme hakaret suçlarından toplam 8 yıl 9 aya kadar hapsini istedi. Savcı bununla da yetinmedi ve Kılıç’ın ayrıca avukatlık dahil kamu hizmetlerinden ve seçme-seçilme dahil tüm siyasi haklardan yasaklanmasını da talep etti.

 

İddianamede, avukata ceza isteme gerekçesi “Cumhurbaşkanına saygının yüksek ve sarsılmaz bir halde tutulmasını sağlamak” olarak açıklanırken, avukatın da oraya ‘sınav için değil-hakeret için geldiği’ savunuldu. İddianamede tek kanıt olarak, hakimlik mülakatını yapan kurul üyelerince hazırlanan tutanak kullanılırken, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile sınav kurulunun 7 üyesi ‘mağdur’ olarak sıralandı. İddianamede, herkes içinden düşünceyi açıklama ve eleştiri özgürlüğünün öneminden ve kapsamından bahsedilirken şüpheli Kılıç’ın bu sınırları aştığı savunuldu, bununla yetinilmeyip Cumhurbaşkanlığı makamına da güzellemeler yapıldı.

 

KILIÇ İÇİN AYM’YE BAŞVURACAĞIZ

 

Afyonkarahisar Barosu Başkanı Turgay Şahin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret ettiği suçlamasıyla tutuklanan avukat Umut Kılıç’ın tahliyesi için Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) başvuracaklarını söyledi.

 

ADNAN KESKİN

Etiketler: