Salı , 26 Mayıs 2015
Anasayfa » Alt Manşet » Böylesi ilk kez oldu..AP anket açıkladı ! AKP iktidarı zor..Koalisyon görünüyor
Böylesi ilk kez oldu..AP anket açıkladı ! AKP iktidarı zor..Koalisyon görünüyor

Böylesi ilk kez oldu..AP anket açıkladı ! AKP iktidarı zor..Koalisyon görünüyor

Meclis’te siyasi parti liderleriyle görüşen Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Martin Schulz, 7 Haziran’daki genel seçime ilişkin 30 Mart tarihli çarpıcı bir anket sonucu açıklayarak “Koalisyon gözüküyor” dedi.

Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Martin Schulz, beraberindeki parlamento heyeti ile birlikte dün Meclis’te siyasi partilerin gruplarıyla görüştü. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Schulz ile görüşmezine Genel Başkan Yardımcısı Murat Özçelik, Bursa Milletvekili Aykan Erdemir ve Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka da katıldı.

Milliyet gazetesinden Önder Yılmaz ve Meriç Tafolar’ın haberine göre Schulz’un görüşmenin basına kapalı bölümde, “Bu seçim sonuçları belirsiz. İktidar partisi hükümet kuracak bir çoğunluğu dahi bulamayabilir” dediği belirtildi. Görüşmede, Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB) serüveninden duyduğu endişeyi paylaşan Schulz’un “Türkiye’de otoriterleşme süreci hızlı bir şekilde ilerliyor. Basın özgürlüğü başta olmak üzere ifade özgürlüğü ile temel hak ve özgürlükler alanında sıkıntılar olduğunu biliyoruz” dediği öğrenildi.7-haziran-da-koalisyon-gozukuyor-5502983

Kılıçdaroğlu görüşmede “Seçim kampanyamızı ekonomi odaklı yürüteceğiz. Vatandaşların gündelik sıkıntılarına somut çareler bulan bir kampanyamız olacak, vatandaşa dokunacağız” derken, Schulz’un “Sosyal demokrat hareket vatandaşların gündelik yaşamdaki sıkıntılarını çözen bir gelenektir. Bu kampanya yönteminizi doğru buluyorum” diye yanıt verdiği öğrenildi.

MHP’YE ÇARPICI SORU

MHP’de, Grup Başkanvekili Oktay Vural ve Genel Başkan Yardımcısı Tuğrul Türkeş’i kabul eden Schulz, görüşmenin basına kapalı bölümünde 30 Mart’ta yapılan bir anketin şaşırtıcı sonucunu açıklayarak MHP’nin oylarının yükselişte olduğunu kaydetti. Schulz, “Seçim sonucunda koalisyon çıkma ihtimali var. Sizin tavrınız ne olur? Hangi partilerle koalisyon yapmayı düşünürsünüz?” sorularını yöneltti. Vural ve Türkeş şu karşılığı verdi:

“Seçim sonuçlarını henüz görmedik. Sandığa girmeden sandıktan çıkılmaz. Şu an itibarıyla bir şey söylemek doğru olmaz. MHP olarak tek başına iktidar olmayı hedefliyoruz.”

BOZKIR’LA FASILLAR KONUŞULDU

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır da AP Başkanı Martin Schulz ve Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Başkanı Anne Brasseur’u ayrı ayrı kabul etti. Ziyaretinin stratejik bir anlam taşıdığını belirten Schulz, Bozkır ile yapacağı görüşmede ilerleme raporu ve fasıllar konusunda görüş alışverişi yaptıklarını ifade etti.

Etiketler: