Çarşamba , 27 Mayıs 2015
Anasayfa » Manşet » Sevag’ın ölümündeki sırrı onun elbiseleri çözecek
Sevag’ın ölümündeki sırrı onun elbiseleri çözecek

Sevag’ın ölümündeki sırrı onun elbiseleri çözecek

Askerliği sırasında öldürülen Sevag’ın avukatı, o gün üzerinde olan ve kurşun giriş deliği bulunmayıp çıkış deliği bulunan elbiselerinin incelenmesinin istedi.

 

“Ermeni soykırımının 96. yıldönümünde, 24 Nisan 2011’de zorunlu askerlik yaparken öldürülen Sevag Balıkçı’nın kurşun giriş deliği bulunmayıp çıkış deliği bulunan elbiselerine inceleme talebinde bulunuldu. Balıkçı Batman’ın Kozluk ilçesinde yine zorunlu askerlik yapan Kıvanç Ağaoğlu’nun silahından çıkan kurşunla hayatını kaybetti. Olayının kaza değil cinayet olduğu ve ırkçı hislerle gerçekleştiği yorumlarına neden oldu. Balıkçı’nın ölümüne ilişkin Askeri Savcılık tarafından hazırlanan iddianamede Ağaoğlu’nun ‘Bilinçli taksirle ölüme sebebiyet verme’ suçundan 9 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi.

 

4.5 YIL CEZA

 

26 Mart 2013’de karara bağlanan davada Ağaoğlu “Bilinçli taksirle insan öldürmek” suçlamasıyla 4 yıl 5 ay 10 gün, Astsubay Sadrettin Ersöz’ü de “İhmal suretiyle görevi kötüye kullanmak” suçlamasıyla 5 ay hapis cezasına çarptırıldı. Kararın açıklanmasının ardından iki tarafın avukatları temyiz başvurusu yaptı. Askeri Yargıtay davanın “usül” yönünden bozulmasını kararlaştırdı. Bozma kararının ardından Balıkçı ailesinin avukatı İsmail Cem Halavurt, Balıkçı’nın öldürüldüğü sırada üzerinde bulunduğu belirtilen elbiselerin yeniden incelenmesini talep etti.

 

“ADLİ TIP İNCELEMESİ İSTEDİK”

 

Yargılama ile ilgili gelişmeleri TARAF’a anlatan avukat Halavurt, “Dava usulden bozulmuş gibi görünse de aslında yeniden yargılama yapılıyor. Sevag’ın elbiseleri ile ilgili şüphelerimiz var. Adli Tıp tarafından incelenmesini istedik. Atlette kurşun giriş deliği yok ancak çıkış deliği bulunuyor. Siyah tişörtte ise giriş deliği çok küçük bir söküğü andırıyor. Bir nevi kurşun giriş deliği yok gibi. Biz de elbiselerin üzerinde olmadığı gibi bir tereddüt oluştu. Bu olayda atış mesafesinin saptanması da önemli bir mevzu. Uzmanın neden bir tarafta delik varken bir tarafta olmayışı hakkında açıklama yapmasını talep ettik” dedi.

 

BAHAR KILIÇGEDİK/DİYARBAKIR

Etiketler: