Pazar , 5 Nisan 2015
Anasayfa » Manşet » Yüce Divan’dan bakan kaçırma
Yüce Divan’dan bakan kaçırma

Yüce Divan’dan bakan kaçırma

Yolsuzluk ve rüşvetle suçlanan dört eski bakan hakkındaki iddiaları araştırmak üzere kurulan Meclis Soruşturma Komisyonu kararını verdi. Komisyon, bakanları Yüce Divan’a göndermeme kararı verdi. Komisyonun dokuz AKP’li üyesi, dört eski bakanın Yüce Divan’a gitmemesi yönünde oy kullandı. Açık yapıldığı belirtilen oylamada beşe karşı dokuz oyla eski bakanlar Egemen Bağış, Muammer Güler, Zafer Çağlayan ve Erdoğan Bayraktar’ın Yüce Divan’da yargılanmasına gerek olmadığı sonucu çıktı. Komisyon dokuz AKP’li, dört CHP’li ve bir MHP’li vekilden oluşuyor. HDP’li üye, komisyon üyeliğinden çekilmişti. Sonucun belli olmasından sonra açıklama yapan Komisyon başkanı, AKP’li vekil Hakkı Köylü, oylamanın açık yapıldığını ve herkesin bireysel kanaati doğrultusunda oy kullandığını söyledi. Köylü, “Vicdanım rahat” diye konuştu.

GENEL KURUL’A GİDECEK

Komisyon 9 Ocak tarihine kadar raporunu tamamlayacak. Rapor TBMM Başkanlığına sunulacak. Meclis Başkanlığı 10 gün içinde raporu Meclis Genel Kurulu’na gönderecek. Muhalefetin vereceği bir önerge ile TBMM Genel Kurulu’nda ikinci bir oylama yaptırma şansı bulunuyor. Genel Kurul’daki oylama gizli yapılacak. CHP, Türk Ceza Kanunu’nda görevi kötüye kullanma, suçu bildirmeme, yargı görevini yapanı etkileme, suçluyu kayırma, nüfus ticareti, mal bildirimi, rüşvet ve Yolsuzlukla Mücadele Kanunu’nun 4 ve 13. Maddelerine muhalefetten bu dört bakanla ilgili Meclis’e önerge verecek.

Davutoğlu, “Kolunu keseriz” dedi, ama…

KOMİSYON, kararını vermek için 22 Aralık’da toplanmıştı. Ancak eski bakanlar, MASAK raporuna dilekçeyle itiraz edince toplantı 5 Ocak’a ertelenmişti. Yüce Divan ile ilgili tartışmalarda en çok öne çıkan açıklamalardan birini Başbakan Ahmet Davutoğlu yapmıştı. Davutoğlu, “Yolsuzluk yapan kardeşimiz olsa kolunu keseriz” demişti. Kulislerde ise Erdoğan’ın dört bakanın da aklanmasını istediği, Başbakan’ın ise en az iki bakanın Yüce Divan’a gitmesi gerektiği görüşünde olduğu yorumları yapılmıştı.

Komisyonda “darbe” kavgası yaşandı

OYLAMADAN sonra Meclis Soruşturma Komisyonu’nda “darbe” tartışması yaşandı. AKP’li komisyon üyeleri, “Delillerin toplanma şeklinin hukuksuz olduğu” gerekçesiyle dört eski bakanın Yüce Divan’a gitmemesi gerektiğini savundu. 17 ve 25 aralık operasyonlarının darbe girişimi olduğunu, Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) güvenmediklerini belirttiler. AKP’liler “deliller toplanmamıştır, şüphe yoktur” deyince CHP’li Erdal Aksünger “Bu kadar rahat aklıyorsunuz vicdanınız rahat mı?. Asıl darbeyi siz yapıyorsunuz” dedi. AKP’li komisyon başkan vekili Yusuf Başer ise Aksünger’e, “Haddini bil” diye bağırdı. Erdal Aksünger yerinden kalkınca, AKP’li Yılmaz Tunç ile Bilal Uçar, Aksünger’i durdurdu.

“Darbe girişimi” ilanı verdiler

Tam da Meclis Soruşturma Komisyonu’nun dört eski bakanla ilgili oylamayı yapacağı gün, iktidara yakın gazetelerde dikkat çekici bir ilan yayınlandı. Ak Saray fotoğrafının kullanıldığı, “Sağlam irade Cumhur’un başında” başlıklı ilanda, dört bakanla ilgili Yüce Divan sürecinin “darbe girişimi” olduğu iddiası yer aldı. İlanda, “Anayasa Mahkemesi aklama yeri değildir” dendi. Aralarında TÜRGEV, KADEM, Hak-İş, Memur-sen, İnsani Yardım Vakfı, gibi çok sayıda sivil toplum örgütünün yer aldığı Sivil Dayanışma Platformu tarafından verilen ilanda 17-25 Aralık’ın darbe girişimi olduğu yargıda takipsizlikle sonuçlandığı suçlanan bakanların Yüce Divan’a gönderilme çabasının da darbe girişiminin Anayasa Mahkemesi’nde sonuçlandırma çabası olduğu öne sürüldü. Anayasa Mahkemesi’nin vesayet rejiminin son kalıntısı olduğunun iddia edildiği ilanda, “Küçük hesaplar büyük Türkiye yürüyüşünü durdurmaya yetmeyecektir” ifadesine yer verildi. Son birkaç gündür Akşam, Yeni Şafak, Sabah ve Star gibi AKP yanlısı gazeteler, eski bakanların Yüce Divan’a gönderilmesinin darbe girişimi anlamına geldiği yönünde haberler yayımlamışlardı.

GÜLER YILMAZ / ANKARA