Pazartesi , 1 Haziran 2015
Anasayfa » Politika » “Suriye operasyonu” krizi yok körlük riski var
“Suriye operasyonu” krizi yok körlük riski var

“Suriye operasyonu” krizi yok körlük riski var

Necdet Özel’in, Suriye operasyonu iddiaları yüzünden değil, gözlerinden rahatsız olduğu için rapor aldığı anlaşıldı.

 

Genelkurmay Başkanı Necdet Özel’in geçen hafta 15 günlük sağlık raporu almasının perde arkası aydınlandı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin’in, “AKP Hükümeti, Suriye’ye operasyon planlıyor” açıklamasının ardından alınan bu rapor, “Özel, Suriye operasyonuna karşı çıktığı için rapor aldı. Bir daha görevine dönmeyecek” yorumlarına neden olmuştu. AKP ve Genelkurmay ise bu iddiaları yalanlamıştı. Özel’in gözlerini kaybetme riski bulunduğu ve bu yüzden rapor aldığı anlaşıldı. Özel’in uzun zamandır gözlerinden dolayı rahatsızlığı bulunuyor. Baş dönmeleri de gözlerindeki rahatsızlıktan kaynaklanıyor. Son dönemde ise bu rahatsızlığı arttı. Doktorlar uzun zamandır ameliyat için baskı yapıyorlardı.

 

 

Özel Paşa ise, ameliyatı emekli olduktan sonra gerçekleştirmeyi planlıyordu. Ancak, doktorların “gözlerinizi tamamen kaybetme riskiniz var” uyarısı üzerine, acilen ameliyat olmak zorunda kaldı. Özel’in, rapor süresinin dolmasının ardından görevine geri dönmesi bekleniyor. Ağustos’a kadar ise yarı zamanlı olarak görevinin başında kalacağı tahmin edilen Özel Paşa’nın, Ağustos ayında ise koltuğunu Kara Kuvvetleri Komutanı Hulusi Akar’a devretmesi planlanıyor.

 

 

Öte yandan Taraf’ın hükümet ve TSK kaynaklarından edindiği bilgiye göre, Genelkurmay bünyesinde, dış tehdit merkezlerine yönelik “Çalışma Grupları” bulunuyor. 28 Şubat post modern darbe sürecinde oluşturulan Batı Çalışma Grubu gibi, Suriye Çalışma Grubu, Irak Çalışma Grubu veya Kıbrıs Çalışma Grubu da bulunuyor. Suriye Çalışma Grubu, bu ülkeden gelebilecek risklerle karşı planlar oluşturuyor. Bu planların arasında, operasyon planı da bulunuyor. TSK; Suriye’den gelecek olası saldırılara karşı nasıl bir karşılık verileceğine yönelik her türlü ön çalışmasını yapıyor. Son dönemde gündeme gelen operasyon hazırlığı da, bu yönde hazırlanan planları kapsıyor. Askeri kaynaklar, Özel Paşa’nın ve birçok komutanın, TSK’nın Suriye’ye yönelik bir kara operasyonuna karşı çıktığını bildirdi.

HÜSEYİN ÖZAY

Etiketler: