Pazar , 5 Nisan 2015
Anasayfa » Manşet » “Suriyeli muhalifleri kimler eğitecek”
“Suriyeli muhalifleri kimler eğitecek”

“Suriyeli muhalifleri kimler eğitecek”

Suriye’de Beşar Esad rejimine karşı savaşan muhaliflere yönelik “eğit donat” programı mutabakat muhtırasının bu ay içinde imzalanması ve Suriyeli muhaliflerin eğitimine mart ayında başlanması öngörülüyor. Bu iddialara ilişkin haberlere dikkat çeken CHP Mersin Milletvekili Vahap Seçer, üç yılda 15 bin kişiyi kimin eğiteceği bilgisinin gizlendiğini öne sürdü. Bu sistemin uluslararası hukuka uygunluğunun tartışmalı olduğuna dikkat çeken Vahap Seçer, mutabakat metninin altına hangi ülkelerin imza atacağının ise belirlenmediğine dikkat çekti.

Seçer, hükümetin kamuoyuna eğit-donat konusundaki mutabakat muhtırasına ilişkin bilgi vermemesini eleştirdi ve şunları söyledi: “Muhtıra kapsamında başlanması planlanan programın içeriğini bilmiyoruz. Örneğin İncirlik Üssü başta olmak üzere NATO üsleri kullanıma açılacak mı, belli değil. Türkiye’nin, Irak- Şam İslam Devleti (IŞİD) ile mücadelede üslerin kullanımıyla ilgili olarak uçuşa yasak bölge, güvenli bölge gibi bazı talepleri oldu mu? Bu talepler mutabakat içinde mi bilinmiyor.

IŞİD TEHLİKESİ

En önemlisi de, ‘Türkiye’den ve hangi ülkeden kaç kişi hangi eğitimlerden geçecek ve bu kişiler nerede hangi süreler içinde eğitilecek? Eğitimi kim verecek. Bu kişilerin Türkiye’ye girişleri-çıkışları kim ya da kimler tarafından sağlanacak’ sorularına verilecek cevaplardır.”

GÜLER YILMAZ / ANKARA