Salı , 26 Mayıs 2015
Anasayfa » Politika » TAZİYE EVİNDE ORGANİZE İŞLER
TAZİYE EVİNDE ORGANİZE İŞLER

TAZİYE EVİNDE ORGANİZE İŞLER

Savcı Kiraz’ın evindeki taziye ziyaretleri sırasında yaşananlar tepki çekti. Erdoğan’a ses sistemi kurulurken, Kılıçdaroğlu’nun ziyareti sırasında ise otobüslerle taşınan AKP’liler protesto etti.

Türkiye, Çağlayan Adliyesi’nde meydana gelen “savcı cinayetinin” aydınlatılmasını beklerken, AKP’nin taziye evinde düzenlediği “mini miting”, muhalefet partilerini ayağa kaldırdı. CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın taziye evinde miting yapmasını eleştirerek, bu durumun şehit savcı Mehmet Selim Kiraz’ın babasını çok üzdüğünü söyledi. AKP teşkilatlarının, otobüslerle taziye evine “seçmen taşıdığını” ifade eden Tekin, AKP’nin cenaze evinde bazı organize işlere girdiğini öne sürdü. Tekin, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun taziye evinde “yuhalanmasının” da AKP’nin organize işlerinden birisi olduğunu ifade etti. AKP’nin “taziye evi”nde düzenlediği mitingin ayrıntıları şöyle:

TAZİYE EVİNDE MİTİNG

Bazı gazetelere cenaze namazında akreditasyon uygulayan AKP Hükümeti, akşam saatlerinde ise savcının taziye evinde adeta mini miting düzenledi. AKP’li bazı ilçe teşkilatları, gün içinde partililere mesaj göndererek Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, 18.30‘da taziye evini ziyaret edeceğini ve bu esnada kendilerin karşılanacağını bildirdi. Bu mesajın üzerine seçmenler Cumhurbaşkanı Erdoğan gelmeden önce taziye evine akın etmeye başladı. Bu esnada AKP teşkilatı taziye evinde, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşması için ses sistemi de kurdu.

KILIÇDAROĞLU’NA “PET ŞİŞE”

Erdoğan’ı karşılamak için taziye evine saatler önce gelen AKP’liler bu esnada, taziye için savcının evine gelen CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nu yuhaladı. Bazı AKP’lilerin de CHP liderinin aracına pet şişesi fırlatması, hükümete yakın internet sitelerinde son dakika haberi olarak verilmesi gözlerden kaçmadı. Taziye evinin önünde Erdoğan’ı karşılamak için gelen AKP’Lilerin ise bol bol selfie çektirmeleri ve Erdoğan’ın konuşmasını alkışlaması da çevrede bulunanları rahatsız etti.

SAVCININ BABASI AĞLADI

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, “Sayın savcımızın babası Hakkı amcayı çok üzdüler. Bir grup kim olduğu belli olmayan. Özellikle cenazenin kalktığı ve sıcak bir gündemde taziye evinde Kuran okunurken dışarıda içinde kadınların da olduğu 30-40 kişinin yuh sesleri Hakkı amcayı ağlattı. Hakkı  amca aynen şunu söyledi ‘Sizden özür diliyorum. Ağlamamıştım ama bunlar beni ağlattı.’ O ağlatanları da şiddetle kınıyorum ben. Elbette siyasette rekabet olabilir ama hiçbir inancın, hele taziye evinin çevresinde böylesi protestoyu kabul etmesi mümkün değil. Dinimizce de caiz değildir. Aile çok üzüldü. Ben ailenin bu kadar müşkül durumda bırakılmasını ve ailenin ağlatılmasını şiddetle kınıyorum” dedi.

‘ÖLÜMÜ PROPAGANDA MALZEMESİ YAPTILAR’

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın her yerde olduğu gibi taziye evinde de bir partili gibi davranmasına tepki gösterdi. Levent Gök tepkisini şu sözlerle dile getirdi:”Bu cumhurbaşkanı partisiyle ilişiğini kesmemiştir. Anayasal suç işlemeye devam etmektedir. Her türlü ortamı, bir ölümü dahi siyasi propaganda malzemesi yapmak istemektedir. AKP teşkilatları Cumhurbaşkanını desteklemek için taziye evini doldurmuşlardır. Son derece üzücü bir hadisede dahi gerçekleşen ölümü Cumhurbaşkanı kendi propagandasına ve AKP’ye yönelik bir siyasi malzeme olarak kullanmaktan çekinmemiştir. Bunlar her türlü konuyu istismar ediyorlar. Bu konuyu da çok ucuz bir şekilde istismar etmişlerdir.”

‘HERKES ACIYA HÜRMET ETMELİ’

AKP’nin taziye evinde mini miting düzenlemesine tepki MHP’li Oktay Vural’da şunları söyledi: “Yaşananlardan aile de rahatsız olmuştur. Şehit savcımızın babası gerçekten çok muhterem bir insan bundan rahatsız olmuştur. Şehit evini bu şekilde siyaset arenası haline getirmek doğru değildir . Orada sahip çıkmamız gereken husus şehidin koruduğu manevi ruhtur. Hukuku korumamız, terörü lanetlememiz lazım. Böyle yerlerde siyaset yapılmaz, onun manevi havasını da bozar. Oraya gelenler her şeyden önce edebiyle hareket etmelidir. Edebi belirleyecek olan da şehit ailesi ve şehidin babasıdır. Onun edebine uygun hareket etmek herkesin görevidir.

Cumhurbaşkanı da dahil . O ev o ailenin evidir. Herkes o ailenin acısına ve Türkiye’nin acısına hürmet etmelidir. Oraya giden kimse ben istediğim gibi davranırım diyemez. Bunu yapmaya hakkı yoktur. Şehidin babası öyle metin bir kimse ki öyle bir ortamda olmasından rahatsız olmuştur. Babasıyla telefonla görüştüm taziyelerimi ilettim. Onun metaneti onun bakış açısı Türkiye’yi yönetenlerde yok. Devlet bilincine sahip, bir aile terbiyesi, inanç terbiyesi içerisinde nasıl hareket edeceğini bilen birisi. Bu tür yerler miting yerleri değildir. Orada duamızı, teröre karşı tavrımızı ve milletin hukukuna sahip çıkma irademizi göstereceğimiz yer olmalıdır. O bakımdan şehit hepimizin şehididir. Hepimizin olan bu şehidin ortamını farklı noktalara çekmek yakışık almamıştır.”

 

 

GÜLER YILMAZ

Etiketler: