Çarşamba , 27 Mayıs 2015
Anasayfa » Politika » Tekin ‘Umut Oran neden yok’ sorusuna öyle bir yanıt verdi ki !
Tekin ‘Umut Oran neden yok’ sorusuna öyle bir yanıt verdi ki !

Tekin ‘Umut Oran neden yok’ sorusuna öyle bir yanıt verdi ki !

Cumhuriyet Halk Partisi  Genel sekreter Gürsel Tekin İstanbul’da basın toplantısı yaparak son siyasi gelişmeleri değerlendirdi. Tekin Kartal’da 11 Nisan Cumartesi günü “Milletçe alkışlıyoruz” mitingi ile başlanacak seçim çalışmalarına ilişkin bilgi verdi.  Tekin ‘Aslında Mart ayında planlamış olduğumuz mitingimizi  ne yazık ki hava koşullarından dolayı yapamadık. Ama 11Nisan günü Kartal meydanında ‘Milletçe Alkışlıyoruz’ mitingimize ilk kez İstanbulda seçim kampanyası olarak start vereceğiz. Burada sayın genel başkanımız daha çok Türkiye’nin ihtiyaçlarına cevap verecek, projelerimizi anlatacaktır’ dedi.

‘ERDOĞAN ACILAR ÜZERİNDEN SİYASET YAPMASIN’

Tekin, önceki gün Cumhurbaşkanı Erdoğan ve baro başkanı Ümit Kocasakal arasındaki tartışmaya yönelik soruyu şöyle yanıtladı:
“Acıların üzerine siyaset yapmak bir insanlık suçu olmalı. Siyasetçiler, Sayın Cumhurbaşkanı şehit savcımızın babası kadar vakur olmalı. Özgecan’ın babası kadar duyarlı ve barışçıl olmalı. Bütün süreci, acıları da reye tabi etmek bir insanlık suçu olmalı diye düşünüyorum. İnşallah Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında bunu bir kanun, yasa haline getireceğiz. Bir hukukçu, canhıraş bu sürecin sağlıklı yürüyebilmesi için önemli bir çaba sarf ediyor, ona sadece bir teşekkür edilir. Belli ki bir kirli tuzak kurulmuştur, bu kirli tuzağa insanları çağıracaksınız, onun üzerine de siyaset inşa etmeye çalışacaksınız. Bunu şiddetle reddediyoruz. Herkes sorumlu davranmalı. Muhammed Amca’nın, Özgecan’ın babasının demeçlerine baktığınızda bütün siyasetçilerin ders alması lazım. Hele böyle bir süreçte, bu kadar acıların yaşandığı bir süreçte, seçim sürecinde bunları reye tabil etmek için insanları hedef gösteren bir anlayış, insanların güvenliğini tehlikeye düşürebilecek bir anlayışı kabul etmek bile istemiyorum. Baro Başkanı’nı hangi gerekçeyle siz hedef gösteriyorsunuz? Sonra dönüyorsunuz sandığı tarif ediyorsunuz. Sizin sandık ve demokrasi anlayışınızın ne olduğunu biliyoruz. Daha bir ay önceki üniversitelerdeki rektör seçimleri. Hangi sandıktan bahsediyorsunuz?

‘DAVUTOĞLU’NU UYARIYORUM’

Özellikle Sayın Davutoğlu’nu uyarmak istiyorum. Bu olay dahil olmak üzere son günlerde. Bu olayın arka planı da önümüzdeki günlerde kamuoyuna yansıyacaktır. Hangi tuzakların olduğunu, Cumhuriyet Halk Partisi milletvekilini hangi tuzakların içine düşürebilecek bu oyunların ne olduğunu yakın tarihte hepimiz göreceğiz. Davutoğlu’na seslenmek istiyorum. İstihbarat örgütü sizin elinizde, emniyet, devletin kurumları elinizde. Benzer kirlilik ve tuzaklara izin vermeyin Sayın Davutoğlu. Cumhuriyet Halk Partisi ya da muhalefetle ilgili belli şer odakları hazırlamış olduğu tuzakları görmenizi istiyoruz. bunların hepsinin farkındayız. Geçen hafta bir tuzağı bozduk. Ama bu çeteleri dağıtması gereken Davutoğlu’nun kendisidir”

‘SANDIĞI DEVLET VE YSK KORUR’

Tekin, Sandık güvenliğine ilişkin soruya şöyle cevap verdi:

” Sandık güvenliği elbette siyasi partiler güvenliklerini alacaktır. Ama şunu bilmenizi istiyorum dünyanın hiçbir yerinde Amerika’sından Asya’sına Avrupa’sına kadar hiçbir ülkede demokratik ülkelerde sandık güvenliği siyasi partilere bırakılacak kadar basit. Bir şey değildir. Sandık güvenliği devlete aittir, yüksek seçim kuruluna aittir. Yüksek seçim kurulu bu hassasiyet içerisinde davranacağına inanıyoruz. Bir önceki seçimlerin sadece türkiyede değil bir maskaralıkla hatta bir çok gazete ve dergilerde mizah konusu olduğunu da unutmayalım. Bunun bir tanesi de kedi hikayesidir. Bunun en büyük sorumlusu devletin kurumlarıdır, içişleri bakanlığıdır, adalet bakanlığıdır. Cumhuriyet halk partisi biz örgütümüzün dışında bir çok profesyonel yapıyla, sivil toplum örgütleriyle sahip çıkmaya çalışacağız. Bunun dışında yapabileceğimiz çok başka bir şey yoktur” dedi.

KILIÇDAROĞLU SON ON GÜN ÇOK ACI ÇEKTİ
Tekin, Umut Oran ve Ali Özgündüz liste dışında kalmasıyla ilgili soruya “bizim hesaplarımıza göre yüzde92’lik kesimi tamamen üyelerimiz belirlemiş oldu. Geri kalan yüzde8 gibi çok sınırlı bir sayı da insanların belirlenmesi tabiki çok kolay değildir. Şuna emin olmanızı istiyorum. Sayın genel başkanı çok yakinen tanıyan birisi olarak son on günde çektiği ızdırabı ben biliyorum. Elbette he arkadaşımız çok değerlidir. Siz sadece iki tane arkadaşımızı söylüyorsunuz ben size en az yüz arkadaşımızı sayarım. Ama tabiki tamdir edersininz ki sayı çok bınırlı olduğu için arkadaşlarımız listeye giremedi ama şunu da herkesin bilmesi lazım bizim için aslolan cumhuriyet halk partisidir. Milletvekilliği bir görevdir. Biter gider ama cumhuriyet halk partisi içi mücadele edeceğiz ve arakadaşlarımızın demeçlerine bakıyorm hepsine çok teşekkür ediyorum. Gerçekten bu süreci kavrayan ve bu sürece katkısı olacak arkadaşlarımızdır. Önümüzdeki günlerde daha çok seçimler var her arkadaşımız layık olduğu yerde olacaktır” dedi.

SINIRLAR KEVGİR

Gürsel Tekin IŞİD militanlarının sahte pasaportla sınırı geçmesiyle ilgili soruya ise  ” özellikle sınırlarımız kevgir gibi olmuştur. Bunun için sahte pasaporta da gerek yok. Elini kolunu sallayıp insanların sınırı geçtiğini en son gördüğümüz bütün ingiltere dünyayı ayağa kaldırmıştı. İngiltereden gelen kadınlar gene ellerin kollarını sallayarak sınırdan geçtiklerine ne yazık ki hepimiz tanık olduk. Sınırda güvenlik yok, Antep gibi bir çok illerde sağlık sorunlarının da nasıl çözüldüğü belgeleriyle ortada”  yanıtını verdi.

AYFER ÇALIKIRAN/TARAF

Etiketler: