Cuma , 22 Mayıs 2015
Anasayfa » Manşet » Torbadan Erdoğan’a para çıktı
Torbadan Erdoğan’a para çıktı

Torbadan Erdoğan’a para çıktı

Meclis’te görüşmeleri sabaha kadar devam eden torba yasada son dakika önergesiyle yeni bir düzenlemeye gidildi. İçişleri Bakanı Sebahattin Öztürk’ün sunduğu önerge ile Cumhurbaşkanı’na örtülü ödenek getirildi. Önerge ile Cumhurbaşkanlığına istihbarat toplama yetkisi de verildi. Muhalefet bunun rejim değişikliği anlamına geldiğini belirterek sert tepki gösterdi. İçişleri Bakanı Sebahattin Öztürk, Meclis Genel Kurulu’nda Kamu Mâli Yönetimi ve Kontrolü Kanunu’nun “örtülü ödenek” maddesinde değişikliğe gidilmesine yönelik yasa teklifi verdi. Teklifin gerekçesinde şöyle dendi: “Kapalı istihbarat ve kapalı savunma hizmetleri, devletin milli güvenliği ve yüksek menfaatleri ile devlet itibarının gerekleri, siyasi, sosyal ve kültürel amaçlar ile olağanüstü hizmetlerle ilgili devlet icapları için kullanılmak üzere Cumhurbaşkanlığı bütçesine de örtülü ödenek konması…”

SARAY’DA GÖZETLEME MERKEZİ

Tüm bu gerekçeler, kamuoyunun Taraf’tan öğrendiği “Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda 30 canlı yayın aracından aktarılan görüntülerin birebir yansıtılacağı gözetleme merkezi kurulacağına” yönelik haberi hatırlattı. Akıllara “Gözetleme merkezi de bu örtülü ödenekle mi kurulacak” sorusu geldi. Örtülü ödenek teklifine göre, 5018 sayılı “Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanununun 24. maddesinin 1. fıkrasında yer alan “Hükümet icraatları” ibaresi “Devlet ve hükümet icapları” şeklinde değiştirilirken, “Başbakanlık bütçesi” ibaresi de “Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık bütçeleri” şeklinde, “Başbakanın ailesinin” ibaresi “Cumhurbaşkanın, Başbakanın ve ailelerinin” olarak değiştiriliyor.

REJİM DEĞİŞİKLİĞİ

Muhalefet, İçişleri Bakanı Sebahattin Öztürk’ün “milletvekili olmadığı” gerekçesiyle böyle bir teklif sunmasının içtüzüğe aykırı olduğunu söyledi. CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi önergenin Anayasa’ya aykırı olduğunu belirterek şöyle dedi: “Anayasa gereği sorumsuz olan bir Cumhurbaşkanı’na istihbarat hizmetleriyle, doğrudan yürütmeyle, devletin gizli istihbarat faaliyetleriyle ilgili bir işlemi, görevi vermek mümkün değildir. Bu önergeyle parlamenter sistem bekleme odasına alınmış olacak. Bu, Anayasal darbedir. Cumhurbaşkanı’na örtülü ödenek verilmektedir ve normal örtülü ödenek sisteminden de ayrılmaktadır. Örtülü ödenek bugüne kadar başbakanların namusuna emanet edilmiş olan bir paradır, o kullanır.

Bu sisteme göre oradan yapılan harcamalar başbakan, maliye bakanı ve ilgili tarafından imzalanan kararname esaslarına göre gerçekleştirilir; üçlü bir sistem vardır.

Şimdi, Hükümetin vermiş olduğu önergeyle bu üçlü sistem terk ediliyor; bunun nereye harcanacağı, kime verileceği konusunda Cumhurbaşkanı hiç kimseye hesap vermeyecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bunu istemesinin nedenleri var. Bunun, MİT’te yaşanan son gelişmelerle bağlantısı var. MİT içinde yasadışı yapıyı kendine bağlamak istemektedir. Türkiye’de artık gizli kapaklı operasyonlar bu düzenlemeden sonra Erdoğan’ın talimatıyla çok daha rahat yapılıyor olacak. Bu parlamenter sistem ve Başbakan’a ihanettir.”

AKP’YE GÖRE, DOĞAL KARŞILANMALI

AKP Grup başkanvekili Ahmet Aydın, teklifi şu sözlerle savundu:Doğal karşılanması lazım. Devletin başı olması aynı zamanda başkomutanı sıfatıyla kapalı istihbarat ve kapalı savunma hizmetleri, devletin milli güvenliği ve yüksek menfaatleriyle devlet itibarının gerekli, siyasi ve sosyal kültürel amaçlar ve olağanüstü hizmetlerle ilgili devlet icapları için kullanılmak üzere Cumhurbaşkanlığı bütçesine de bu ödeneğin konulması gerekli durumdadır.” Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ise şunları ifade etti: “Bu kararname Başbakanlığın bütçesiyle ilgili değil, sadece Cumhurbaşkanı’nın örtülü ödeneği kullanımına ilişkin düzenleme Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle gerçekleşmiş olacak. Başbakanlığın nasıl kullanacağına ilişkin hususlar kanunda ayrıca düzenlenmiş durumda. İkisi ayrı düzenlemeye tabi.”

“DAVUTOĞLU’NUN HABERİ VAR MI”

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay ise Saray’a örtülü ödenek verilmesine şu sözlerle tepki gösterdi: “Davutoğlu’nun bundan haberi var mı yok mu? Olduğunu zannetmiyorum. Örtülü ödenek Başbakanlığa belli gerekçelerle tahsis edilmiş. Cumhurbaşkanı’nın siyasi amacı olur mu? Cumhurbaşkanı kendisine verilen görevleri yapar; yasama, yürütme ve yargıyla ilgili… Sarayda bıldırcın çiftliği kurabilir ama istihbarat timi kullanamaz. Madem o kadar emin, ‘400 verin’ diyor, beklesin iki ay sonra 400’ü alıp sistemi değiştirince yapsın. Devletin kabuğunu, özünü değiştiriyorsunuz. Anayasayı ayaklarınızın altına alıp çiğnemeye çalışıyorsunuz. Anayasa’nın özünü ve ruhunu iğfal ettiniz.” MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural ise “Önergeyle kendinizi inkar ediyorsunuz. Bu hukuki değildir, fili durumdur. Fiili durumlarla devlet yönetilmez. Hükümeti temsil etmeyen biri önerge veremez. Yetkisiz temsil olur. Bu tamamen darbe anlayışıyla getirilmiştir” diye konuştu.

GÜLER YILMAZ / ANKARA

Etiketler: