Pazar , 5 Nisan 2015
Anasayfa » Manşet » TÜBİTAK personeline evinin tadilatını yaptırdı
TÜBİTAK personeline evinin tadilatını yaptırdı

TÜBİTAK personeline evinin tadilatını yaptırdı

Türkiye’nin gözde bilim merkezi olan TÜBİTAK’ta sular bir türlü durulmuyor. Son olarak 17 Aralık telefon dinleme kayıtlarına verdiği “hece hece” raporuyla eleştirilerin hedefi haline gelen TÜBİTAK’ta bu kez de “tadilat krizi” çıktı. TÜBİTAK’ta işçi olarak çalışırken bir anda kurumun en etkili ikinci koltuğuna yani Genel Sekreterliğe atanan Arif Koyuncu’nun, yeni satın aldığı evi kurum personeline tadilat ettirmesi tartışmalara yol açtı. Koyuncu, konuyla ilgili iddialara cevap vermedi.

BAŞ DÖNDÜREN YÜKSELİŞ

TÜBİTAK’taki tartışmalar kamuoyunda “hisli bakan” olarak bilinen Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ın aynı kurumda işçi olarak çalışan arkadaşını jet hızıyla Genel Sekreter yapması ile başladı. TÜBİTAK Genel Sekreteri Arif Koyuncu, ilk etapta Kocaeli Belediyesi’nde istisna kadrolar aracılığı ile memur yapıldı. Ardından da TRT’ye danışman olarak atandı. TRT Genel Müdürlüğü danışmanlığından da Türkiye’nin bilim merkezinin Genel Sekreterliği’ne getirildi. Bakan Işık’ın yakın arkadaşı olarak bilinen Arif Koyuncu’nun jet hızıyla yükselişi CHP’nin geçtiğimiz günlerde açıkladığı “VIP torpil” listesinin de başında yer aldı.

BU DA VIP TADİLAT

Koyuncu’nun ismi bu kez kurumda “VIP tadilat” ile anılıyor. Taraf’ın ulaştığı bilgi ve belgelere göre, Arif Koyuncu bir süre önce Ankara’nın Demetevler semtindeki bir sitede lüks daire satın aldı. Konutun içini beğenmeyen Koyuncu, TÜBİTAK yapım işlerinde görevli personele, yeni satın aldığı evi tadilat etmeleri talimatını verdi. Bu talimat üzerine Ekim ayının ikinci haftasından itibaren YBİM Şubesi’nde görev yapan D.B., U.T., E.K., Ö.K., K.Ş., E. C. isimli personeller konutu baştan aşağı yenilemek için seferber oldu. Aynı zamanda tadilat işlemleri için birçok malzeme alınması da gündeme geldi. Bu işler için de kurumun araçları kullanıldı. Eve malzeme taşınması için kullanılan araçlara, görev kayıtlarında “ostim-depo acil malzeme sevkiyatı” şeklinde yer verildi. Kurum personeli, Genel Sekreter’i şikayet etmeyi planladı ancak “zarar görürüz” endişesi ile vazgeçildi.

HÜSEYİN ÖZAY/ANKARA