Perşembe , 21 Mayıs 2015
Anasayfa » Alt Manşet » Türkiye artık polis devleti
Türkiye artık polis devleti

Türkiye artık polis devleti

İç Güvenlik paketi, Meclis Genel Kurulu’nda 17 saatlik mesainin ardından 199 kabul 32 ret oyu ile yasalaştı. Genel Kurul’da yaklaşık bir aydır görüşülen 132 maddelik paketin 63 maddesi İçişleri komisyonuna geri çekilmişti. Meclis Genel Kurulu’nda görüşülmeyen maddeler, önergelerle düşürüldü. Tasarı yeniden Genel Kurul gündemine alındı. Meclis Genel Kurulu’nda İç Güvenlik Paketi’nin ‘yürütme’ ve ‘yürürlük’ maddeleri de kabul edildi. İç Güvenlik Paketi 69 madde olarak yasalaştı. Yasalaşan 69 madde arasında, polis devletine kapı açacak maddeler yer alıyor.

ANAYASA’YA AYKIRI

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, AKP milletvekillerince her madde üzerinde, maddenin metinden çıkarılmasına yönelik Genel Kurul’da verildiği iddia edilen önergelerin Genel Kurul’un bilgisine sunulmadığını kaydetti ve bunun Anayasa ile içtüzüğe aykırı olduğunu söyledi. MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural da “Bunlar çıkarılmıştır, görüşülemez” yaklaşımının kabul edilemeyeceğini ifade etti. Usul tartışmasının ardından, İç Güvenlik Paketi’nin kalan yürütme ve yürürlük maddelerinin görüşmeleri yapıldı. Hamzaçebi, AKP’nin polis devleti kurmak istediğini, kendilerinin ise buna izin vermek istemediklerini ifade etti. Gezi eylemleri sırasında Berkin Elvan’ın polis şiddeti sonucu öldürülmesine de atıfta bulunan Hamzaçebi, bu yasanın yeni Berkin Elvanlar yaratacağına şu sözlerle vurgu yaptı. “Berkin Elvan’ın sapanının izini sürüyorsunuz. O küçücük, 16 kiloda hayatını kaybeden rahmetli Berkin Elvan’ın izini sürüyorsunuz. Bireyin özgürlüklerini yok eden, onun rızasını, meşruiyet kavramını alt üst eden düzenlemeyi kabul etmiyoruz.”

AMAÇ, SEÇMENİ SİNDİRMEK

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural ise şöyle konuştu: “Seçim öncesi bu düzenlemeyi getirerek seçmeni korkutup sindirmek, toplumsal muhalefetin etkinliği azaltmak amaçlanıyor. Parlamento kendi hukukunu yok sayıyorsa, milletin hukukunu yok saymak için yasa çıkarıyorsa milletin egemenliği ve iradesi yok, birilerinin isteği var. Bu düzenleme ile 81 ile sömürge valisi atanacak. Hitler, Mussolini, Saddam, Esad ve Evren de sandıktan çıkarak geldi. Seçilmiş olmak diktatör olunmayacağı anlamına gelmez.”

EN TEHLİKELİ MADDELER YASALAŞTI

İç Güvenlik Yasası’nın en çok eleştirilen ve polis devletine kapı aralayacağına inanılan maddeleri şöyle: “Toplumsal olaylarda bulundurulması ve taşınması yasak olan suç aletlerini taşıyanlara verilecek cezalar artırılacak. Bunları taşıyanlar, 2 yıl 6 aydan 4 yıla kadar hapis cezasına çarptırılacak. Toplantı ve gösteri yürüyüşlerinde, yüzünü tamamen veya kısmen kapatanlara, 3 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası uygulanacak. Toplumsal olaylarda valiler 48 saate kadar gözaltına alınma kararı verebilecek. Gözaltına alınan kişi en geç 48 saat, toplu olarak işlenen suçlarda 4 gün içinde hakim önüne çıkarılacak. Toplantı ve gösteri yürüyüşüne, yasaklanan silahlar, molotofkokteyli, demir bilye ve sapan taşıyarak katılanlar tutuklanabilecek.

GÜLER YILMAZ / ANKARA

Etiketler: