Pazar , 31 Mayıs 2015
Anasayfa » Politika » Türkiye’de havalimanı ve gümrüklerde oy verme işlemi başladı
Türkiye’de havalimanı ve gümrüklerde oy verme işlemi başladı

Türkiye’de havalimanı ve gümrüklerde oy verme işlemi başladı

Yurtdışı seçmen kütüğüne kayıtlı seçmenlerin 7 Haziran’da yapılacak Genel Seçim için gümrük kapılarında oy verme işlemi bugün sabah saat 08.00’de başladı. Atatürk Havalimanı’nda geliş katında 7, gidiş katında 5 olmak üzere toplam 12 sandıkta vatandaşlar oylarını kullanmaya başladı.

Vatandaşlar pasaportlarını ve kimliklerini sandık görevlisine vererek önce oy pusulasını alıyorlar. Bu arada varsa cep telefonlarını oy sandığının üstüne bırakıp kulübeye girerek tercihlerini yapıyorlar ve daha sonra oylarını atıyorlar.

TOPKAPILI MUHARREM İLK OYU KULLANDI

Atatürk Havalimanı’nda sabah 08.00’de başlayan oy vermede Danimarka’da 50 yıldır yaşayan ve petrol kulelerinde görev yapan Topkapılı Muharrem Aydın kullandı. Aydın “Danimarka’ya ilk gidenlerdenim. Tam 50 yıldır oradayım. Petrol kulelerinde kaynakçı olarak çalıştım. Tek arzum şu politikacılar bir birleriyle harp etmesin. Türkiye’mizi düşünsünler” dedi.

Almanya’da cerrahi malzemeler satan Mahmut Timur ise, ” Ufak bir işim vardı İstanbul’da. Şansımıza bugün sandıklar açıldı, oyumuzu da kullandık geri gidiyoruz. Almanya’da cerrahi malzemeler işiyle uğraşıyorum. Hayırlı olsun” dedi.

Gönül Yıldız ise, ” İngiltere’de yaşıyorum, mutluyum hayırlı olsun diyorum ” derken oy kullanmasının tesadüf üzerine arkadaşının uyarısıyla gerçekleştiğini söyledi.

Romanya’da yaşayan Özgür ve Esra Altun çifti ise Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali geliş katında bebekleri Umut ile oy kullandılar.

KAPIKULE

Yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı vatandaşlar gümrük kapılarında saat 08.00’den itibaren oy kullanmaya başladı. 7 Haziran tarihinde yapılacak Milletvekili Genel Seçimleri kapsamında karayolu, havalimanı ve liman gümrük kapılarındaki hazırlıklar dün tamamlandı. Bu sabah saatlerinden itibaren seçim kurulu görevlileri gümrük kapılarında iş başı yaptı.

YURT DISI SECMEN KUTUGUNE KAYITLI VATANDASLARIN GENEL SECIMLER ICIN OY VERME ISLEMI SABAN 08.00'DE BASLADI. VATANDASLAR ATATURK HAVALIMANI'NDA GELIS VE GIDIS TERMINALLERINDE BELIRLENEN YERLERDE OYLARINI KULLANIYOR. VATANDASLAR CEP TELEFONLARINI MUHUR VURACAKLARI KAPALI ALANA GIRERKEN OY SANDIGININ USTUNE BIRAKIYOR. GONUL YILDIZ (USTTE) FOTOGRAF:FAIK KAPTAN/ISTANBUL,(DHA)

Gümrüklerde hazırlanan oy kullanma yerleri kapılarını sabah saat 08.00 itibariyle kapılarını seçmene açtı. Yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı bulunan vatandaşlar oylarını kullanmaya başladı. Türkiye’nin en büyük, dünyanın ise ikinci büyük kara gümrük kapısı olan Kapıkule’de biri giriş, biri çıkış biri de gar gümrüğünde olmak üzere toplam üç sandık kuruldu.

Kapıkule’de oy kullanan gurbetçi vatandaşlardan Almanya’dan geldiğini ifade eden Hüseyin Yorulmaz, “Bugün ayın 8’i. Sandıkların sabah 08.00’de açılacağını duyduk. Almanya’dan buraya heyecanla geldik. Vatandaşlık görevimizi yapmak için gece yarısından beri burada bekliyoruz. Oy kullandığım için çok heyecanlı ve mutluyum” dedi

Sınır kapılarında oy verme işlemi 7 Haziran 2015 Pazar günü saat 17.00’de sona erecek.

DHA/CİHAN