Perşembe , 28 Mayıs 2015
Anasayfa » Manşet » Türkiye’yi Suriye politikası nedeniyle bekleyen iki tehlike
Türkiye’yi Suriye politikası nedeniyle bekleyen iki tehlike

Türkiye’yi Suriye politikası nedeniyle bekleyen iki tehlike

Emekli Büyükelçi, CHP Milletvekili Korutürk, Türkiye’nin dış politikası ve 17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonunun etkilerini değerlendirdi. Suriye politikasında büyük yanlışlar yapıldığını belirten Korutürk, “Türkiye, uluslararası ceza mahkemesi sözleşmesine taraf olmasa da Lahey’de yargılanma ihtimali var” dedi.

 

 

 

 

Türkiye’nin Berlin ve Paris büyükelçiliği yapan CHP İstanbul Milletvekili Osman Korutürk, Türkiye’nin dış politikası ve 17 Aralık’ın dünyadaki etkilerine yönelik olarak Bugün gazetesinden Hüseyin Keleş’e konuştu.

 

 

ABD ve dünyanın diğer ülkelerinde 17 Aralık’a ‘darbe’ olarak bakılmadığını söyleyen Korutürk, ortaya atılan ‘Paralel’ iddiasını herkesin gülünç bulduğunu vurguladı. “Sadece ABD değil, bütün dünya 17 Aralık’a büyük bir hayretle bakıyor. Darbe olarak falan bakmıyor. Biz kendimiz inanıyoruz, başkalarını da inandırabileceğimizi sanıyoruz. Çok gülünç şeyler bunlar” diyen Korutürk şöyle devam etti:

 

 

“Eğer, paralel diye bir şey varsa bu kendilerinin paralelidir. Ben CHP adına TBMM’de yolsuzluğu soruşturma komisyonundaydım. Orada gözümle gördüm ki, bu çok daha dallanıp budaklanabilecek bir ilişkiler ağı. Karışanlar için son derece utanç verici bir olay. Herkesin şaşırdığı böyle bir yolsuzluktan sonra dört bakanın aklanması. Bütün dünya buna şaşırıyor. Paralel argümanı inandırıcı olmadığı için bütün dünya bunlara gülerek bakıyor.”

 

SİLAHLI MUHALEFET OLUŞTURDULAR

 

Türkiye’nin Suriye politikasında büyük yanlışlar yaptığını kaydeden Korutürk, Ankara’nın silahlı muhalefeti organize etmeye çalıştığını iddia etti.

Korutürk, “Arap uyanışı Suriye’ye de hafiften sıçrayınca, birdenbire AK Parti’nin kafasında ‘Burada da Müslüman Kardeşler iktidara gelebilir’ düşüncesi doğdu. Bunun üzerine Suriye muhalefetini Türkiye’de organize etmeye çalıştılar. Önce silahlı muhalefet değildi bu. Sonra silahlı muhalefet yoluna bir parça döner gibi oldular. Başlangıçta kendileri silahlandırmadılar ama muhalefetin Batı tarafından silahlandırılmasına göz yumdular. Arkasından bunun da yürümediğini görünce, bu sefer kendileri silahlandırma yoluna gittiler. TIR’lar falan hepsi bunun içerisine giriyor” dedi.

 

YARGILAMAYA ENGEL DEĞİL

 

Suriye politikasının uluslararası mahkemelere konu olabileceğine dikkat çeken Korutürk, zaten Suriye’nin birkaç müracaatı olduğunu belirtti. Bunların yargı konusu olabileceğini vurgulayan Korutürk, “Süleyman Şah Türbesi’nin bulunduğu yerden aşağı getirilip, hiçbir anlaşmaya konu olmadan tekrar Suriye toprakları içerisine bir hâkimiyet alanı kurulması bile olabilir ileride. Lahey’de yargılanması ihtimali vardır. Türkiye uluslararası ceza mahkemesi sözleşmesine taraf değil. Ama yargılamaya engel değil bu” diye konuştu.

Etiketler: