Perşembe , 4 Haziran 2015
Anasayfa » Politika » Uludere itlafına ilginç bakan yanıtı
Uludere itlafına ilginç bakan yanıtı

Uludere itlafına ilginç bakan yanıtı

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Uludere’de 57 adet hayvanın itlafı ve imhasının kaçakçılığı önlemek adına yapıldığını bildirdi. Yakalanan kaçak hayvanların kestirilerek mülkiyetinin kamuya geçirildiğini kaydeden Eker, yük hayvanı olarak kullanılan hayvanların ise insan ve hayvan sağlığı açısından risk oluşturabileceğine dikkat çekerek, “Bu yolla egzotik karakterdeki hayvan hastalıkların ülkemize girmesi ve hayvanlar arasında yayılarak büyük ekonomik kayıplara yol açmasının önlenmesi amacıyla, söz konusu hayvanlar mahkeme tarafından verilmiş aksine bir karar olmadığı müddetçe tasfiye edilmektedir” dedi.

Geçtiğimiz Mart ayında, Şırnak’ın Uludere ilçesinde sınır kaçakçılığında kullanıldığı gerekçesiyle İl Tarım Müdürlüğü, 57 katır için mahkemeden imha talebinde bulundu. CHP konuyu Meclis’e taşıdı. İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Eker’e; “itlaf ve imhası istenen hayvanlarda herhangi bir hastalık tespit edilmiş midir? Böyle bir tespit yoksa hangi kanuna dayanarak insanların geçim kaynağı niteliğindeki hayvanlarını itlaf etmek istemektedir? Sadece ihtimal ve risklere dayanarak hayvan imhası hukuka uygun mudur?” diye sordu.

Bakan Eker gönderdiği yazılı cevapta; “Bunların resmi veteriner hekimler tarafından gerekli kontrol ve muayeneleri yapıldıktan sonra en yakın kesimhanede kestirilerek mülkiyeti kamuya geçirilmektedir. Kaçakçılar tarafından “yük hayvanı” olarak kullanılan tek tırnaklılar ile kaçak veya kaçak zannı ile yakalanan tek tırnaklı hayvanların insan ve hayvan sağlığı açısından risk oluşturması, bu yolla egzotik karakterdeki hayvan hastalıkların ülkemize girmesi ve hayvanlar arasında yayılarak büyük ekonomik kayıplara yol açmasının önlenmesi amacıyla, söz konusu hayvanlar mahkeme tarafından verilmiş aksine bir karar olmadığı müddetçe hayvan refahı kuralları göz önünde bulundurularak tasfiye edilmektedir. Kaçak yollarla giren hayvanlar insan ve hayvan sağlığı açısından risk oluşturması nedeniyle, AB uygulamalarına benzer şekilde mahkeme kararına istinaden tasfiye edilmektedir” dedi.

GÜLER YILMAZ

Etiketler: