Salı , 2 Haziran 2015
Anasayfa » Manşet » AKP’ye Urfa şoku..Kurucusu istifa etti, aşiretiyle HDP’ye geçti..İşte gerekçesi…
AKP’ye Urfa şoku..Kurucusu istifa etti, aşiretiyle HDP’ye geçti..İşte gerekçesi…

AKP’ye Urfa şoku..Kurucusu istifa etti, aşiretiyle HDP’ye geçti..İşte gerekçesi…

Şanlıurfa’da 7 bin oyu olan Kejan aşireti, Adalet ve Kalkınma Partisi’nden (AKP) ayrılıp Halkların Demokratik Partisi’ne (HDP) katıldı.

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde düzenlenen HDP mitinginde, Kejan aşiretinin kanaat önderlerinden Mehmet Kıran’a (sağda) HDP rozetini, HDP’li Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk (solda) taktı. 2002 yılında AKP  Siverek ilçe kurucularından olan Mehmet Kıran, AKP’nin Uludere’de (Roboski) öldürülen 34 insanın sorumlularının bulunmaması ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Kobani düştü düşecek’ demesinden dolayı HDP’ye geçtiklerini belirtti.

Şanlıurfa geneli 7 bin oyları olduğunu ifade eden Mehmet Kıran aile olarak oylarını HDP’ye vereceklerini söyledi.

Mehmet Kıran yaptığı açıklamada, şunları ifade etti:

“Sayın Siverekliler, Zazalara, Kürtlere, Araplara, bu organizeyi sağlayanların hepsine saygı ve sevgilerimi sunarım. Ben Kejan aşireti kanaat önderi Mehmet Kıran. Ben AK Parti 2002 kurucularından biriyim ve ben bugün AK Parti’den istifa edip HDP’ye geçiyorum. İstifa etmemin sebebi 34 kişinin Uludere’de uçaklarla katledilmesi ve mahkemelerde hesap verilmemesidir. İkincisi Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gaziantep’te konuştuğu zaman ‘Kobani düştü düşecek’ dedi. Bugün yolumuz artık HDP’dir. Bugün Kürtleri, Zazaları, Arapları HDP’de görmek istiyorum. Ben koltuk sevdalısı da değilim. Koltuk sevdalısı olsaydım o zaman AK Parti siyasetinde o açıklamaları yapmazdım. İnsanlar kardeştir; Kürt, Türk kardeştir. Sünni, Arap kardeştir. İnsanların kanının akmaması için HDP diyorum.”

İLGİLİ HABER
En büyük korucu aşiretiydi…’Yeter artık’ deyip HDP’ye geçti!
AKP Batman’da da çöküyor.. Bir büyük aşiret daha HDP safında!

 

Etiketler: