Çarşamba , 3 Haziran 2015
Anasayfa » Manşet » Ve o aday ilk kez konuştu:’Perinçek yalan söylüyor..Ne silahla tehdidi’
Ve o aday ilk kez konuştu:’Perinçek yalan söylüyor..Ne silahla tehdidi’

Ve o aday ilk kez konuştu:’Perinçek yalan söylüyor..Ne silahla tehdidi’

Dün Yüksekova’da Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’in katılımıyla düzenlenen  100 kişilik  mitingin ardından partisinin adaylığından istifa ederek, HDP’ye geçen Namık Ereli, silah zoruyla istifa ettiği yönündeki iddiaları yalanlayarak, bu yönlü yalan haber yayınlanan medya kuruluşları hakkında suç duyurusunda bulunacağını söyledi. Kendi özgür iradesi ile HDP’ye katıldığını belirten Ereli, “Kobanê’den her gün şehit cenazeleri geliyor. Bunun sorumlusu bizlerdik. Buna son vermek için istifa ettim” dedi.

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde dün Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’in katılımıyla ilçe merkezinden uzak ıssız bir alanda düzenlenen ve ilçeden sadece Vatan Partisi Hakkari Milletvekili Adayı Namık Ereli’nin katıldığı mitingin ardından Ereli, partisinden istifa edip HDP’ye katılmıştı. İlçe Seçim Kurulu’na dilekçe verdikten sonra HDP ilçe binasına giden Ereli, törenle HDP’ye katılan Ereli, kimi medya kuruluşlarında yer alan “silah zoruyla istifa” iddialarına tepki göstererek, “Ben kendi hür irademle istifa ettim. Ulusal Kanal ve Aydınlık Gazetesi dün akşamdan beri ‘silah zoruyla istifa etti’ diye haberler yapıyorlar. Kesinlikle böyle bir şey yoktur. Ben yıllarca düzen partilerinde hizmet ettim. Bu süreçte kendi halkıma, gençlerimize ve insanlarımıza destek vermek amacıyla buradan istifa ettim. Bundan da hiç pişman değilim. Sabahtan beri de HDP’nin seçim çalışmalarına katılıyorum ve çalışmaya devam edeceğim” dedi.

ARTIK EVİMDEYİM’

Halen sistem partilerinde siyaset yapanlara çağrıda bulunan Ereli, şunları aktardı: “Tek amacımız barış ve barışı sağlayacak tek parti de HDP’dir. Artık evimdeyim. Beni evime kabul ettikleri için halkıma teşekkür ederim. Biraz geç kaldım bundan dolayı da tüm Kürt halkından özür dilerim. Bundan sonra barış ve kardeşlik için HDP çatısı altında siyaset yapacağım. İstifa ederek gittim HDP’ye başvuruda bulundum. Bölge illerinde benim gibi yanlış partilerde siyaset yürüten adaylara ve yurttaşlara da çağrım bir an önce evlerine dönmeleridir.”

‘O CENAZELERİN SORUMLULARI BİZDİK’

Kobanê’den Kürdistan ve Türkiye illerine gelen YPG/YPJ’lilerin cenazelerine ilişkin konuşan Ereli, “Kobanê’den her gün şehit cenazeleri geliyor. Bunun sorumlusu bizlerdik, ben de dahil olmak üzere. Buna son vermek için istifa ettim. Bu çatı, bu ağacın dalları hepimize yeter, hepimize yer var. Bundan sonra siyasetimizi doğru dürüst bir yerde yapmak istiyoruz. Benim istifam yıllarca Kürtler üzerinden yapılan siyasete son vermek demektir” diye konuştu.

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAK

Aydınlık Gazetesi ve Ulusal Kanal gibi kimi medya organlarının hakkında “silah zoruyla istifa etti” haberlerine ilişkin en kısa zamanda suç duyurusunda bulunacağını söyleyen Ereli, aynı basın kuruluşlarının kendisini “emekli binbaşı” olarak tanıtmasını da yalanlayarak, “Ben 36 yaşındayım” dedi.

KAYNAK:DİHA

Etiketler: