Salı , 2 Haziran 2015
Anasayfa » Manşet » Yandaş yazar da itiraf etti: AKP, kendi ana kitlesini küstürdü
Yandaş yazar da itiraf etti: AKP, kendi ana kitlesini küstürdü

Yandaş yazar da itiraf etti: AKP, kendi ana kitlesini küstürdü

AKP’den milletvekili adayı olmak niyetiyle Anadolu Ajansı genel müdürlüğü görevinden istifa eden ancak listeye alınmayan Kemal Öztürk, Yeni Şafak gazetesindeki köşe yazısında, AKP’nin, ana omurgasını oluşturan kitleyi küstürdüğünü belirtti.

Kemal Öztürk’ün “AK Parti’ye ders vermek” başlığı ile bugün Yeni Şafak’ta çıkan yazısının ilgili bölümü şöyle:

“Önceki gün dostlarımın düğün merasiminde, çok sayıda arkadaşım yazılarımdaki değişimi fark etmiş. Hatta Ankara’daki siyasetçi dostlarım, aynı şeyi sordular: Neden siyaset ve güncel konularda yazmıyorsun artık?

Doğru, bir süredir bilerek yazmıyorum. Sebebini başka bir zaman anlatırım.

Asıl soru, ‘HDP barajı aşacak mı’ sorusu değil.

Bu sıralar çok şehir dolaştım, çok insanla konuştum. Seçimlerin favori iki sorusu var: HDP barajı aşacak mı, AK Parti tek başına iktidar olacak mı? Geri kalan tüm sorular, bunların yanında gölgede kalıyor. Tüm yazarlarımız, siyaset bilimcilerimiz, kamuoyu analistlerimiz bu iki sorunun peşinde. AK Parti’den nefret edenler, HDP’yi parlatma peşinde, bu sayede AK Parti’ye bir ders verme niyetindeler. AK Parti’yi savunanlar da, HDP’yi yerin dibine sokma derdinde. Ben bu konuyla ilgilenmiyorum.

Dolaştığım, insanlarla konuştuğum her yerde benim için daha önemli olduğunu düşündüğüm başka bir sorun ve soru fark ettim:

AK Parti, ana omurgasını oluşturan kitleyi neden küstürdü?

Bu konuyu hepsinden daha çok önemsedim.

Kimdir bu kitle? Bunu, Erdoğan ve Davutoğlu’nun mitinglerinde meydanlara bakıp tespit edemezsiniz. Zaten oraya bakanlar böyle bir sorunun olmadığına inanır.

AK Parti için daha büyük tehlike

Bu kitle, Türkiye’deki muhafazakar kesimi temsil eden ana damardır.

(…) İşte bu insanlar küsmüş, kırılmış, incinmiş, dertlenmiş. AK Parti için bundan daha büyük tehlike olamaz. Kürt oyları HDP’ye, milliyetçi oylar MHP’ye kaymış, bunun bir önemi yok. Asıl tehlike, AK Parti’nin en büyük enerjisi, zihinsel zenginliği, motor gücü olan, ana damarını, omurgasını temsil eden insanların sırtını dönme ihtimalidir.

Bu insanlar şimdi kırgınlıklarının ve kızgınlıklarının ifadesi olarak sandığa gitmeyip, AK Parti’ye mesaj vermek, ders vermek istiyor. Şaşılacak kadar çok sayıda insanla karşılaştım.

Beni bu yazıyı yazmaya iten şey, içinde büyüdüğüm ve beni de yetiştiren bu insanların ruh halidir, onlara bir diyeceğimin olmasıdır. Yoksa yine siyaset yazmak niyetinde değildim…

Etiketler: